Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Dane z amerykańskiej gospodarki ciążą dolarowi (popołudniowy komentarz walutowy z 15.01.2020)

15 sty 2020 16:50|Bartosz Grejner

Dolar traci względem euro i franka. Kurs głównej pary walutowej EUR/USD wzrasta do najwyższego poziomu od tygodnia – 1,1160. Polska waluta stabilizuje się na wysokim poziomie – EUR/PLN ok. 4,22-4,23.

Inflacja producentów w USA najniższa od ponad 3 lat

Kolejna miara presji cenowej w USA niższa od oczekiwań. Odczyt bazowy (z wył. cen energii i żywności) inflacji producentów (PPI) w grudniu wyniósł 1,1 proc. r/r, czyli o 0,2 pkt proc. poniżej oczekiwań. Jednocześnie to najniższy poziom od drugiej połowy 2016 r. Nie jest to najistotniejszy odczyt inflacji, ale jest z kolejną daną makro w ostatnim okresie, która uzasadnia prowadzenie stosunkowo łagodnej polityki monetarnej przez Rezerwę Federalną w dalszej części roku.

Nie jest to dobra informacja dla dolara, którego szanse na aprecjację spadają. Wartość amerykańskiej waluty w relacji do euro spadła do najniższej od tygodnia, a notowania EUR/USD wzrosły do ok. 1,1160 niedługo po rozpoczęciu sesji na nowojorskiej giełdzie. Były to jednak niewielkie zmiany, a wahania kursu euro do dolara pozostają dość ograniczone. Środowy handel na rynku walut przebiegał stosunkowo spokojnie, choć kolejny dzień obserwowaliśmy umacniającego się franka szwajcarskiego.

Złoty trzyma wysoki poziom

Notowania USD/CHF spadły dzisiaj do ok. 0,9635 przy nieco słabszym globalnie dolarze. Był to najniższy poziom od września 2018 r. Jednocześnie kurs EUR/CHF, obniżając się do ok. 1,0742 po południu, wyznaczył nowe minima od kwietnia 2017 r. Notowania CHF/PLN co prawda były o ok. 0,2 proc. po południu powyżej wczorajszego poziomu zamknięcia, ale przedział ok. 3,92-3,93 nie odbiega od wahań z kilku minionych dni, mimo że dzisiejszy szczyt był najwyższym poziomem od końcówki grudnia

To zasługa dobrej kondycji złotego wspieranej także przez pozytywne nastroje na rynku globalnym. Po południu nieco zmienności może wprowadzić publikacja szczegółów pierwszej fazy porozumienia handlowego USA z Chinami. Sytuacja dla złotego nie powinna się jednak istotnie zmienić. Polska waluta może zatem stabilizować się w obrębie przedziałów, jakie obserwowaliśmy dzisiaj, w tym EUR/PLN ok. 4,22-4,23.

Jutro na rynku

O godz. 14:00 Narodowy Bank Polski (NBP) opublikuje dane o inflacji bazowej w Polsce w grudniu. Główny odczyt, w co wchodzącą także ceny energii i żywności, wyniósł 3,4 proc. r/r w grudniu, z kolei mediana oczekiwań na odczyt bazowy wynosi 3,2 proc. r/r. Przekroczenie konsensusu może wzmocnić koszyk złotego, choć potencjalne zmiany najprawdopodobniej będą ograniczone. Potrzeba by kilku z rzędu odczytów wyższych od oczekiwań danych inflacji, aby można było mówić o nieco bardziej jastrzębim (niż dotychczas) przekazie ze strony RPP.

Pół godziny później Biuro Spisu Powszechnego (Census Bureau) przedstawi dane o sprzedaży detalicznej w USA w grudniu. Odczyty makroekonomiczne z gospodarki USA dotychczas nie wskazują, aby pogląd o braku konieczności podnoszenia stóp procentowych w tym roku miał się zmienić. Dane o sprzedaży detalicznej, choć istotne, bo pokazujące zachowania konsumentów, tego poglądu prawdopodobnie nie zmienią. W porze publikacjami możemy spodziewać się jednak wzmożonych wahań dolara, szczególnie jeżeli odczyt sprzedaży odbiegał będzie od konsensusu (sprzedaż bez pojazdów +0,5 proc. m/m).

15 sty 2020 16:50|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

15 sty 2020 13:08

Ceny na Wyspach rosną najwolniej od 4 lat (komentarz walutowy z 15.01.2020)

14 sty 2020 17:35

Inflacja w USA nie zaskoczyła (popołudniowy komentarz walutowy z 14.01.2020)

14 sty 2020 14:09

Złoty najsilniejszy w relacji do euro od 2018 r. (komentarz walutowy z 14.01.2020)

13 sty 2020 17:20

Nadwyżka w polskim handlu powyżej oczekiwań (popołudniowy komentarz walutowy z 13.01.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut