Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Dane z rynku pracy ważniejsze niż zwykle (komentarz walutowy z 4.10.2019)

4 paź 2019 13:20|Marcin Lipka

Dolarowi nie sprzyjają względnie spokojne nastroje na giełdach przy utrzymaniu się oczekiwań głębokiego cięcia stóp procentowych przez Fed. Ważne dane z rynku pracy. Złoty korzysta z optymalnych warunków globalnych. Euro w pobliżu poziomu 4,33 zł.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Godz. 14:30: Comiesięczny raport amerykańskiego Departamentu Pracy. Zmiana liczby zatrudnionych w sektorze pozarolniczym (szacunki: 145 tys.). Stopa bezrobocia (szacunki: 3,7 proc.). Zmiana przeciętnego godzinowego wynagrodzenia (szacunki: +0,2 proc. m/m oraz +3,2 proc r/r).

Kluczowe dane

Seria słabych danych makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych w ostatnich dniach powoduje, że dzisiejsze odczyty z rynku pracy są znacznie ważniejsze niż zwykle. Dlatego reakcja na raport Departamentu Pracy może być bardzo gwałtowna, zwłaszcza gdyby publikacja wyraźnie zawiodła konsensus ekonomistów.

Oczekiwania silnych ruchów ok. godz. 14:30 wynikają z tego, że rynek zaczyna w coraz większym stopniu wyceniać cięcie stóp procentowych. Dowodem na to są olbrzymie spadki rentowności obligacji skarbowych widoczne na krótkim końcu krzywej dochodowości. Rentowności 2-letnich instrumenty skarbowych USA spadły od 1 października (moment poprzedzający publikację ISM z przemysłu) o 30 pkt bazowych do poziomu poniżej granicy 1,4 proc. W perspektywie najbliższego roku rynek wycenia prawie trzy obniżki stóp procentowych przez Fed. Z kolei władze monetarne USA we wrześniu sygnalizowały, że na razie obniżek się nie spodziewają.

Gdyby dane okazały się wyraźnie poniżej oczekiwań (zmiana liczby etatów poniżej przyrostu o 80 tys., wzrost wynagrodzeń niższy niż 3 proc.), wtedy można się spodziewać silnego osłabienia dolara. Słabe dane prawdopodobnie sprowokowały przedstawicieli Fedu do rozpoczęcia dyskusji o powrocie do cięcia stóp procentowych. To cięcie z kolei prawdopodobnie nie miałoby charakteru jednorazowej obniżki, ale mogłoby być początkiem cyklu łagodzenia polityki pieniężnej obejmującej kilka ruchów w kolejnych kwartałach. Gdyby natomiast dane się nie poprawiały, to rynek zacząłby wyceniać dalsze cięcia, a to stanowiłoby zwiększenie presji na spadki USD w następnych miesiącach.

Oczywiście wciąż istnieje możliwość, że dane będą dobre i przekroczą szacunki ekonomistów. Jednak biorąc pod uwagę, że za nami kilka słabych publikacji (przede wszystkim oba odczyty ISM – z przemysłu i usług), rynek może sceptycznie podejść do dobrej publikacji, zrzucając to np. na karb dość małej próby i trudności w „odseznonowaniu” danych z rynku pracy. W rezultacie ryzyka po danych są przesunięte w stronę dalszego osłabienia się USD.

Złoty korzysta ze słabego dolara

Słabość amerykańskiej waluty jest widoczna nie tylko w relacji ze złotym. Przez tydzień brazylijski real wzmocnił się do dolara o prawie 2 proc. Silne spadki dolara były widoczne również w relacji do chilijskiego peso, forinta, czy korony czeskiej. Oscylowały one w okolicach 1 proc.

Siła złotego, która w znacznym stopniu (poza reakcją po TSUE) jest pochodną wydarzeń globalnych, nadal może się utrzymać, jeżeli dane z USA będą poniżej oczekiwań (szczegóły w poprzednich akapitach). Niewykluczone nawet, że euro zacznie podążać w stronę 4,30 zł, a dolar za cel obierze granicę 3,90 zł w perspektywie następnych dni. Z kolei w przypadku silnych odczytów za oceanem osłabienie PLN może być niewielkie.

4 paź 2019 13:20|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

3 paź 2019 17:11

Nowa porcja słabiutkich danych z USA (popołudniowy komentarz walutowy z 3.10.2019)

3 paź 2019 14:25

Dolar słabnie, a TSUE pomaga złotemu (komentarz walutowy z 3.10.2019)

2 paź 2019 17:02

Sprytne zagranie RPP przed wyrokiem TSUE? (popołudniowy komentarz walutowy z 2.10.2019)

2 paź 2019 13:23

Dane z USA i brexit (komentarz walutowy z 2.10.2019)

Atrakcyjne kursy 27 walut