Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Decyzja RPP bez potencjału, by wstrząsnąć kursem euro, kurs dolara wyhamował dzięki zwrotowi EUR/USD (komentarz z 7.02.2024)

7 lut 2024 9:29|Bartosz Sawicki

Rada Polityki Pieniężnej utrzyma dziś stopy procentowe na obowiązującym od października poziomie 5,75 proc. Choć w minionych tygodniach pojawiły się pewne argumenty za wznowieniem luzowania, to władze monetarne pozostaną wierne deklaracji zakładającej brak zmian w polityce pieniężnej przynajmniej do zapoznania się z treścią marcowej projekcji inflacyjnej NBP. Niezmiennie widzimy co najwyżej symboliczną przestrzeń do obniżek i nie spodziewamy się cięć przed końcówką 2024 r. Powszechnie oczekiwana decyzja RPP nie powinna wpłynąć na notowania złotego. EUR/PLN, plasując się przy 4,35, jest dokładnie w połowie przedziału wahań z minionych dwóch miesięcy. Uważamy, że kurs euro przy tych pułapach jest w krótkoterminowej równowadze. Podobnie kurs franka znajduje się mniej więcej w połowie dystansu pomiędzy 4,60 zł a 4,70 zł. Z kolei próba odbicia EUR/USD w kierunku 1,08 utrzymuje USD/PLN poniżej 4,05. Funt odbija po przecenie w relacji do głównych walut, co sprawia, że GBP/PLN wraca w okolice 5,10.

 Kursy walut zaczynają rok od wzrostu, dolar od odbicia, korona norweska czarnym koniem; Źródło: Cinkciarz.pl

Spis treści:

  1. Złoty: RPP nie zareaguje obniżką na serię słabszych danych
  2. Złoty: spadki EUR/PLN i USD/PLN zależne od postrzegania strefy euro

Złoty: RPP nie zareaguje obniżką na serię słabszych danych

Odbicie polskiej gospodarki z dołka i przyspieszenie konsumpcji nie przebiega równo. W ostatnich trzech miesiącach ub.r. dynamika PKB rozczarowała i wyniosła zaledwie 0,2 proc. r/r. Słabe wyniki sprzedaży detalicznej w listopadzie i grudniu jednoznacznie wskazują, że wydatki gospodarstw domowych nie znajdują się jeszcze na stabilnej ścieżce wzrostu. 2023 r. zakończył się także niższą od prognoz dynamiką wynagrodzeń. Ważny z punktu widzenia bankierów centralnych wzrost płac po raz pierwszy od stycznia 2022 r. nie osiągnął wartości dwucyfrowych.

Kursy walut, kurs euro, wykres EURPLN; źródło: Bloomberg

Szybko hamuje za to inflacja. Dynamika CPI w styczniu najpewniej obniżyła się z 6,2 do niewiele ponad 4 proc. r/r (GUS informacje na ten temat opublikuje 15 lutego o godz. 10). Do wiosny, czyli w okresie gdy Rada Polityki Pieniężnej nie zamierza zmieniać stóp, dezinflacja będzie postępować. Następnie, wraz ze znoszeniem działań osłonowych i sygnałami ożywienia, wzrost cen znów przyspieszy do wartości wykraczających poza dopuszczalny przedział odchyleń od celu inflacyjnego NBP.

Złoty: spadki EUR/PLN i USD/PLN zależne od postrzegania strefy euro

Obecnie inwestorzy zakładają, że w tym roku RPP zdecyduje się na minimum trzy obniżki o łącznej skali nie mniejszej niż 75 pb. Zakładana w prognozach Cinkciarz.pl skromniejsza skala cięć i ich późniejsze wznowienie będzie pozytywnie wpływać na złotego, zwłaszcza gdy główne banki centralne, tj. Fed i EBC, na wiosnę rozpoczną luzowanie. Na razie jednak władze monetarne, przede wszystkim w obliczu informacji z gospodarki, nie powinny jednoznacznie i ostro wykluczyć wznowienia obniżek na kolejnym posiedzeniu. W rezultacie kurs euro powinien w najbliższych tygodniach nadal krążyć w dość szerokim przedziale wahań wokół bariery 4,35 zł.

Kursy walut, kurs dolara, kurs euro, wykres USDPLN i EURUSD; źródło: Bloomberg

W dalszej części roku notowania EUR/PLN mogą osuwać się do 4,25, USD/PLN pod 3,70, a CHF/PLN poniżej 4,50. Do wznowienia wspinaczki przez polską walutę, głównie w relacji do dolara i franka, niezbędne będą jednak zapewne wiarygodne symptomy poprawy kondycji europejskiej gospodarki. Na razie za światełko w tunelu dla wspólnej waluty można uznawać wyhamowanie spadku EUR/USD w okolicach grudniowego minimum 1,07. Jest przy tym zdecydowanie za wcześnie, by stwierdzić, że krótkoterminowe minima kursu euro w relacji do dolara zostały już ustanowione.

7 lut 2024 9:29|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

6 lut 2024 8:57

Dolar przedłużył styczniowy skok, złoty i euro mogą skorzystać na odbiciu chińskich rynków akcji

1 lut 2024 7:48

Dolar królem stycznia, kurs euro kończy miesiąc pod 4,35 zł

29 sty 2024 8:00

Funt i dolar wiodą prym przed posiedzeniami Fed i Banku Anglii, euro nie pogłębia zniżki po EBC

26 sty 2024 7:52

Euro lekko traci do dolara po fiasku EBC, kursy walut G-10 z tygodniowymi wzrostami