Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Dolar królem stycznia, kurs euro kończy miesiąc pod 4,35 zł

1 lut 2024 7:48|Bartosz Sawicki

W styczniu najsilniejszą z głównych walut był dolar, który podrożał od końca grudnia o niemal 2 proc. USD/PLN zakończył miesiąc przy 4,00, a EUR/USD w okolicy 1,08. Skala wzrostu kursu USD byłaby jeszcze większa, gdyby nie osunięcie się EUR/PLN poniżej 4,35. Kurs euro z minionych tygodniach zawracał w okolicach 4,40 zł, potwierdzając odporność i siłę złotego. Notowania wspólnej waluty w pierwszej części roku powinny nadal krążyć wokół 3,35 zł. Dolar przedłużył odbicie w relacji do głównych walut po posiedzeniu Fed, z którego wynika, że obniżka na kolejnym, marcowym posiedzeniu jest mało realna. Na pierwszych sesjach lutego uwaga uczestników rynku przeniesie się na dzisiejsze posiedzenie Banku Anglii oraz piątkowy raport z rynku pracy USA za styczeń. Brytyjskie władze monetarne powinny przestać straszyć kontynuacją podwyżek, a prognozy zakładają, że w styczniu w amerykańskiej gospodarce przybyło 185 tys. etatów, czyli tylko minimalnie mniej niż – średnio rzecz biorąc – w minionych sześciu miesiącach.

 Dolar królem stycznia, kurs euro kończy miesiąc pod 4,35 zł, USD/PLN pry 4,0; Źródło: Cinkciarz.pl

Spis treści:

  1. Dolar: słabnąca inflacja otwiera drogę Fed do obniżek
  2. Dolar: prognozy kursu USD/PLN zakładają powrót do zniżek

Dolar: słabnąca inflacja otwiera drogę Fed do obniżek

Koszt pieniądza w USA pozostaje na najwyższym od przeszło dwóch dekad poziomie. Rezerwa Federalna utrzymała stopy procentowe w obowiązującym od lipca ub.r. przedziale 5,00-5,25 proc. W obliczu poprawy sytuacji inflacyjnej najbliższych miesiącach nieuniknione są obniżki. Władze monetarne uważają jednak, że na kolejnym, marcowym posiedzeniu będzie jeszcze za wcześnie, by rozpocząć luzowanie.

Kursy walut, kurs dolara, kurs euro, wykres USDPLN i EURPLN; źródło: Bloomberg

Siła presji cenowej w USA w minionym półroczu zarówno na poziomie inflacji bazowej, jak i konsumenckiej jest spójna z celem Rezerwy Federalnej. Decydenci z FOMC chcą jednak zyskać pewność, że jest to trwałe zjawisko, a wzrost cen nie przyspieszy, rujnując wiarygodność władz monetarnych. Kluczowy będzie m.in. rozwój sytuacji na rynku pracy. Przyrost liczby nowych etatów w minionym roku wyraźnie stracił impet, a popyt na pracę osłabia się, co oddają statystyki dotyczące liczby wakatów czy średnia liczba godzin roboczych w tygodniu. Są to czynniki, które w bankierach centralnych powinny łagodzić strach przed powstaniem groźnej spirali płacowo-cenowej.

Dolar: prognozy kursu USD/PLN zakładają powrót do zniżek

Sytuacja gospodarcza jest przy tym na tyle korzystna, że Fed nie musi spieszyć się z obniżkami i może spokojnie poczekać, by zyskać pewność, że inflacja została opanowana. Czas gra na korzyść decydentów. Cykl podwyżek, w ramach którego od marca 2022 r. stopy wywindowano łącznie o 5 pkt proc., dopiero osiąga największy wpływ na zachowanie konsumentów. Z każdym miesiącem wyczerpują się również nagromadzone w czasie pandemii oszczędności, które w minionych kwartałach były istotnym elementem stojącym za wysoką dynamiką wydatków gospodarstw domowych.

Kursy walut, kurs dolara, euro, funta, franka i innych w 2024 r.; źródło: Bloomberg

Za najbardziej prawdopodobny termin pierwszej obniżki należy przyjąć maj. Rynek prawdopodobieństwo takiego ruchu wycenia na przeszło 90 proc. i spodziewa się w najbliższych miesiącach sześciu cięć o łącznie 150 pb. Rozprawienie się z nadziejami na marcową obniżkę ugruntowało pozycję dolara będącego w tym roku najsilniejszą z głównych walut. EUR/USD osunął się do 1,08, a USD/PLN miesiąc zakończył niemal dokładnie na poziomie 4,00. Spodziewamy się, że hamowanie wzrostu gospodarczego i rozpoczęcie obniżek przez Fed sprawią, że po zimowym odbiciu w dalszej części roku kurs dolara powróci do trendu spadkowego. Prognozy walutowe fintechu Cinkciarz.pl zakładają, że na koniec grudnia za amerykańską walutę płacić będziemy ok. 3,65 zł.

newsletter

NEWSLETTER

Codzienny, darmowy komentarz rynkowy

Zaznacz poniższe pole, a w przyszłości nie ominą Cię m.in. powiadomienia o webinarach, nowych prognozach walutowych lub ważnych wydarzeniach na rynku walutowym.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji tej usługi. W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu marketingu bezpośredniego przetwarzanie obejmuje mierzenie lub zrozumienie skuteczności naszych działań marketingowych oraz dopasowanie treści lub działań marketingowych - profilowanie (zautomatyzowana ocena oparta na posiadanych przez nas Twoich danych osobowych). Wyrażenie tej zgody skutkuje również udzieleniem zgody na otrzymywanie od nas informacji handlowych na wybrany przez Ciebie kanał kontaktu. Przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pełna informacja o przetwarzaniu danych osobowych dostępna jest w Polityce prywatności.
1 lut 2024 7:48|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

29 sty 2024 8:00

Funt i dolar wiodą prym przed posiedzeniami Fed i Banku Anglii, euro nie pogłębia zniżki po EBC

26 sty 2024 7:52

Euro lekko traci do dolara po fiasku EBC, kursy walut G-10 z tygodniowymi wzrostami

25 sty 2024 8:31

Euro zawraca z dołków przed posiedzeniem EBC, złoty w połowie przedziału wahań

24 sty 2024 11:17

Kurs dolara znów odbił we wtorek, kurs euro zawraca w kierunku 4,40 zł