Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Dobre dane z USA z ograniczonym wpływem na dolara (popołudniowy komentarz walutowy z 17.12.2019)

17 gru 2019 17:06|Bartosz Grejner

Amerykańska waluta w ograniczonym przedziale wahań, mimo że dane dotyczące przemysłu, rynku nieruchomości i wakatów w USA były lepsze od oczekiwań. Złoty pozostaje w dobrej kondycji. Kurs EUR/PLN w dalszym ciągu poniżej 4,26.

Presja podażowa na funcie

Po południu pojawiły się lepsze od oczekiwań dane z USA. W pierwszej kolejności Biuro Spisu Powszechnego (Census Bureau) podało, że liczba rozpoczętych procesów budowy domów wzrosła w listopadzie o 3,2 proc. w skali miesiąca (o 0,8 pkt proc. powyżej konsensusu), podczas gdy liczba wydanych pozwoleń zwiększyła się o 1,4 proc. (4,9 pkt proc. powyżej konsensusu). Są to raczej drugorzędne dane pod względem wpływu na dolara, ale wspierają one argument o dobrej kondycji amerykańskiej gospodarki.

Dane o produkcji przemysłowej w listopadzie opublikowane na kwadrans przed rozpoczęciem sesji giełdowej na nowojorskim parkiecie wykazały wzrost o 1,1 proc. w skali miesiąca (o 0,2 pkt proc. powyżej oczekiwań). Podobnie wzrosła jej główna składowa, tj. przetwórstwo przemysłowe (o 0,3 pkt proc. powyżej oczekiwań). Po nieco słabszym wskaźniku ISM z przemysłu dane te mogą nieco uspokajać obawy o stan tego sektora. Pozytywnie zaskoczyła także liczba wakatów w październiku podana przez Biuro Statystyki Pracy (BLS). Choć to już dane sprzed blisko dwóch miesięcy, to dobrze wpisują się w ogólny pogląd o silnym rynku pracy w USA.

Zmienność dolara, pomimo solidnych danych z gospodarki amerykańskiej, była ograniczona. W pół godziny po rozpoczęciu notowań na parkietach giełdowych w USA notowania EUR/USD poruszały się w okolicy 1,1150, czyli o ok. 0,1 proc. powyżej wczorajszego poziomu zamknięcia. Niewielkie zmiany na dolarze przyczyniały się także do analogicznie ograniczonych zmian w koszyku złotego. Notowania EUR/PLN w dalszym ciągu poruszają się blisko granicy 4,26, a USD/PLN nieco poniżej 3,82.

Dalsza globalna deprecjacja wartości funta (kurs GBP/USD spadł do ok. 1,313, podczas gdy po wyborach wzrastał do ponad 1,35) przyczyniła się z kolei po południu do pogłębienia spadków notowań GBP/PLN. Kurs tej pary spadł w pewnym momencie do ok. 5,0140, osiągając najniższy poziom od 3 grudnia. Brytyjska waluta była pod presją wypowiedzi premiera Borisa Johnsona, który chce uniemożliwić przedłużenie negocjowania umowy z UE poza koniec 2020 r. Rodzi to ponownie ryzyko twardego brexitu (tym razem bez umowy handlowej), ale z drugiej strony nie jest to nic nieoczekiwanego. Uczestnicy rynku nie chcieli prawdopodobnie mierzyć się z tym ryzykiem już teraz. Jest to jednak sygnał, że wahania wartości funta w dalszym ciągu pozostaną stosunkowo duże.

Jutro na rynku

O godz. 10:00 instytut ifo przedstawi dane wskaźnika sentymentu niemieckich przedsiębiorców w grudniu. Mediana oczekiwań wskazuje na wzrost indeksu ifo do 95,5 pkt. Odczyt powyżej tego poziomu mógłby wzmocnić argument o powolnym wychodzeniu ze spowolnienia gospodarczego i poprawić sentyment na szerokim rynku (pozytywne dla euro i złotego).

W tym samym czasie Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikuje dane o zmianie zatrudnienia i przeciętnego wynagrodzenia w polskim sektorze przedsiębiorstw w listopadzie. Złoty obecnie znajduje się w dobrej kondycji, jest wspierany nie tylko słabszym dolarem i pozytywnym sentymentem na rynku, ale także danymi z polskiej gospodarki (wyższa inflacja bazowa i nadwyżka na rachunku bieżącym). Jutrzejsza publikacja GUS może kondycję złotego jeszcze potencjalnie nieco wzmocnić, szczególnie gdy wzrost przeciętnego wynagrodzenia przekroczyłby konsensus. Mediana oczekiwań wskazuje na jego wzrost o 5,9 proc. w skali roku, a zatrudnienia o 2,5 proc.

17 gru 2019 17:06|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

17 gru 2019 12:55

Silne spadki funta (komentarz walutowy z 17.12.2019)

16 gru 2019 17:35

Gdy dolar spada, złoty zyskuje (popołudniowy komentarz walutowy z 16.12.2019)

16 gru 2019 13:25

Przemysł w strefie euro znowu zawodzi (komentarz walutowy z 16.12.2019)

13 gru 2019 17:36

Nowych ceł na import z Chin nie będzie (popołudniowy komentarz walutowy z 13.12.2019)

Atrakcyjne kursy 27 walut