Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Dobre nastroje, dobra kondycja euro (popołudniowy komentarz walutowy z 13.07.2020)

13 lip 2020 17:56|Bartosz Grejner

Poniedziałkowe popołudnie przebiegało pod znakiem dalszego osłabienia dolara i wzmocnienia euro. Notowania EUR/USD wzrosły do ok. 1,1360 w pół godziny od rozpoczęcia notowań na nowojorskiej giełdzie. To najwyższy poziom od czwartku i tuż przy górnej granicy kursu od miesiąca.

Przy braku istotnych publikacji makroekonomicznych zaplanowanych na dzisiaj dominowały pozytywne nastroje związane z otwieraniem się gospodarek i towarzyszącym temu wzroście aktywności. Uczestnicy rynku czekają na ważne wydarzenia związane przede wszystkim z Europą.

Ile Unia rzuci na pomoc?

W czwartek poznamy decyzję Europejskiego Banku Centralnego (ECB) ws. polityki monetarnej. Istotne zmiany w tej kwestii nie są spodziewane. Ważny dla rynku może okazać się przekaz płynący ze strony ECB. Część wzrostu optymizmu w ostatnich dniach i poprawa kondycji euro to także rezultat przeświadczenia o dobrych efektach radzenia sobie z pandemią w Europie. Przekładać się to może pozytywnie na ścieżkę ożywienia, która od odróżnieniu od m.in. w USA nie napotyka na istotne problemy.

Jednym z kluczowych elementów dla tej ścieżki ożywienia w Europie będzie pakiet pomocowy (w formie grantów i pożyczek) dla unijnych państw. Nawet jeżeli w weekend nie poznamy decyzji w tej sprawie, to osiągnięcie konsensusu ws. założeń programu wydaje się prawdopodobne, co jest także pozytywne dla rynku, gdyż nieco rozjaśnia obraz odbudowany europejskich gospodarek w 2021 r.

W związku z ww. wydarzeniami możemy spodziewać się wzrostu wahań zarówno na szerokim rynku, jak notowaniach euro względem podstawowych walut. Co prawda jutro poznamy także czerwcowe dane o inflacji konsumenckiej (CPI) w USA, ale ich wpływ na rynek walutowy w obecnym, nietypowym okresie będzie ograniczony.

Euro puka do górnej granicy

Dla złotego utrzymujące się pozytywne nastroje w połączeniu ze słabszym dolarem oznaczają poruszanie się w dalszym ciągu w bardzo ograniczonym przedziale wahań. Notowania USD/PLN oscylowały po południu wokół poziomu 3,95 zł, czyli blisko stanu z piątkowego zamknięcia.

Dalsza poprawa kondycji euro przyczynia się jednak do kontynuacji powolnego wzrostu kursu EUR/PLN. W poniedziałkowe popołudnie osiągnął ok. 4,4880 zł, czyli górną granicę notowań od 26 maja br. W związku z tym, że na dalszą część dnia nie ma zaplanowanych wydarzeń, które mogłyby zmienić nastroje na rynku, notowania złotego powinny poruszać się w okolicy bieżących poziomów.

13 lip 2020 17:56|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

13 lip 2020 14:03

Jak wynik wyborów wpłynął na polską walutę? (komentarz walutowy z 13.07.2020)

10 lip 2020 17:26

Złoty pozostaje w dobrej kondycji przed wyborami (popołudniowy komentarz walutowy z 10.07.2020)

10 lip 2020 13:33

Silny wzrost w przemyśle (komentarz walutowy z 10.07.2020)

9 lip 2020 18:54

Stany Zjednoczone wygrywają z bezrobociem i przegrywają z koronawirusem (popołudniowy komentarz walutowy z 9.07.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut