Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Stany Zjednoczone wygrywają z bezrobociem i przegrywają z koronawirusem (popołudniowy komentarz walutowy z 9.07.2020)

9 lip 2020 18:54|Bartosz Grejner

Dziś poznaliśmy cotygodniowy raport o liczbie złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Dane okazały się nieco lepsze od oczekiwań.

Zarówno liczba nowych wniosków o zasiłek – 1,31 mln, jak i liczba już ubezpieczonych – 18,06 mln ukazały spadki odpowiednio o 61 tys. i 688 tys. większe od oczekiwań rynkowych, wykazując kontynuację pozytywnego trendu z poprzednich tygodni.

Jednak dwie godziny po rozpoczęciu notowań na nowojorskiej giełdzie nastroje wyraźnie się pogorszyły. Główne indeksy giełdowe traciły po ok. 1-2 proc., umacniał się także dolar, choć w przypadku amerykańskiej waluty bardziej precyzyjne wydaje się odrabianie strat, zważywszy na relatywną słabość amerykańskiej waluty w minionych tygodniach.

Ponury rekord na Florydzie

Rynek finansowy nie zareagował pozytywnie na dane dotyczące COVID-19 z Florydy. Wzrosły liczby nowych przypadków zachorowań, hospitalizacji, ale także zgonów. W tej najbardziej ponurej statystyce odnotowano dzienny rekord wśród rezydentów stanu.

Inwestorzy zmagają się więc z jednej strony z pozytywnymi danymi poprawy sytuacji na rynku pracy czy wskaźników aktywności w przemyśle za czerwiec, a z drugiej z rosnącym poczuciem niepewności związanym z ponownym nakładaniem restrykcji.

To z kolei może stanowić istotne zagrożenie dla powrotu gospodarki do przedpandemicznego poziomu. Droga może okazać się wyboista, ale o tym najprawdopodobniej przekonamy się w kolejnych miesiącach, kiedy zaczną napływać dane z lipca i sierpnia, które wykażą skromniejsze wzrosty po początkowych skokach związanych z restartem gospodarek.

Dopóki jednak nie mamy pewności, jak będzie wyglądała ścieżka wzrostowa, rynek najprawdopodobniej czeka kilka tygodni niewielkich wahań. Sytuacja w USA w związku z pandemią jest zauważalnie gorsza niż w Europie, a to powinno także wspierać euro, przynajmniej w kontekście tych najbliższych tygodni.

Złoty w stałych relacjach z głównymi walutami, ale uwaga na franka

Stanowi to również sygnał dla złotego do dalszej stabilizacji. Notowania EUR/PLN wahały się dzisiaj po południu ok. 4,46-4,47 zł, czyli w przedziale zbieżnym z tym obserwowanym w pierwszej fazie dnia. Lekkie pogorszenie nastrojów na rynku osłabiło nieco złotego względem dolara, ale kurs USD/PLN ok. 3,96 zł także nie odbiegał od tego, co działo się w kilku poprzednich dniach.

Parą bardziej wrażliwą na doniesienia z frontu pandemicznego może być CHF/PLN. Frank już i tak znajduje się w dobrej kondycji względem dolara czy euro, ale dalsze pogorszenie nastrojów na rynku globalnym może zwiększyć popyt na szwajcarską walutę, potencjalnie także zwiększając presję wzrostową na kurs CHF/PLN, który dziś sięgał ponad 4,21 zł, zbliżając się do górnej granicy notowań od końcówki maja.

9 lip 2020 18:54|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

9 lip 2020 13:27

Słaby dolar, stabilny złoty, silne złoto (komentarz walutowy z 9.07.2020)

8 lip 2020 17:13

Popołudnie nie sprzyja dolarowi (popołudniowy komentarz walutowy z 8.07.2020)

8 lip 2020 15:14

Kolejny dzień optymistycznego lata (komentarz walutowy z 8.07.2020)

7 lip 2020 18:02

Zwiększony popyt na funta (popołudniowy komentarz walutowy z 7.07.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut