Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kolejny dzień optymistycznego lata (komentarz walutowy z 8.07.2020)

8 lip 2020 15:14|Bartosz Grejner

W środę przed południem, wobec braku istotnych wydarzeń makroekonomicznych czy publikacji nowych danych, zmiany na rynku walutowym były ograniczone. Notowania głównej pary walutowej, tj. EUR/USD, znajdowały się na poziomie ok. 1,1280, czyli tylko 0,1 proc. powyżej wczorajszego poziomu zamknięcia.

Spokojny początek lata i...

Stabilizacja i brak fundamentalnych zmian na szerszym rynku wynikają przede wszystkim z faktu, że znajdujemy się w okresie przejściowym pomiędzy bezprecedensowym zamknięciem gospodarek a oceną możliwości powrotu do stanu sprzed pandemii. Dosyć jasne jest, że reakcja rynku na dane z poprzednich miesięcy jest ograniczona. Liczy się natomiast przyszłość.

Obecnie na rynku dominuje optymizm, choć problemy, m.in. w niektórych częściach m.in. USA, związane z pandemią (nakładanie restrykcji) mogą rzucać nieco cienia na ścieżkę odbudowy gospodarki. Nawet Europę, która z pandemią radzi sobie lepiej niż np. USA, zgodnie z opublikowanymi wczoraj nowymi projekcjami Komisji Europejskiej czeka głębsza recesja, niż oczekiwano w maju.

...nieco gorsze prognozy na jesień

W związku z tym, że obecnie spływają dane makro mówiące o najsilniejszych wzrostach po restarcie gospodarek, dopiero kolejne miesiące pokażą, jak może przebiegać i jak długo trwać powrót do stanu sprzed kryzysu. Należy liczyć się z tym, że kolejne statystyki nie będą już tak imponujące. Informacje z lipca i sierpnia pozwolą precyzyjniej określić, jak trwała jest ta ścieżka wzrostowa i jak kształtuje się popyt konsumentów, jeden z głównych wyznaczników jej kształtu.

Do tego czasu najprawdopodobniej rynek czeka kontynuacja poruszania się w mocno ograniczonym przedziale wahań. Zbliżają się jednak wydarzenia obarczone sporą dozą ryzyka i potencjałem oddziaływania na rynek walutowy. Chodzi m.in. o listopadowe wybory prezydenckie w USA, negocjacje umowy handlowej Wielkiej Brytanii z Unią Europejską czy drugą falę pandemii. Te kwestie mogą zakłócić sielankowy obecnie nastrój wraz z nastaniem jesieni.

Nic nowego dla złotego

Notowania złotego względem podstawowych walut świata dziś przed południem były stabilne. Kurs EUR/PLN porusza się pomiędzy 4,46-4,47, a USD/PLN ok. 3,96-3,97. Relacje polskiej waluty z funtem? Tu istotną kwestią dla brytyjskiej gospodarki było dzisiejsze ogłoszenie w parlamencie Rishiego Sunaka, ministra finansów. Mówił on o nowym pakiecie stymulacyjnym. Program znany był jednak już wczoraj i wtedy też nieco wzmocnił brytyjską walutę. Dziś zmiany były już tylko nieznaczne, a kurs GBP/PLN ok. południa wynosił 4,98 zł, czyli mniej więcej tyle, ile we wtorek wieczorem.

Kalendarz zaplanowanych wydarzeń na dalszą część dnia jest praktycznie pusty i nie spodziewamy się istotnego zwiększenia wahań, a raczej poruszania się wokół bieżących poziomów.

8 lip 2020 15:14|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

7 lip 2020 18:02

Zwiększony popyt na funta (popołudniowy komentarz walutowy z 7.07.2020)

7 lip 2020 14:58

Nowe projekcje KE bardziej pesymistyczne

6 lip 2020 18:17

Pozytywny bodziec z USA (popołudniowy komentarz walutowy z 6.07.2020)

6 lip 2020 15:24

Optymizm na rynku osłabia dolara (komentarz walutowy z 6.07.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut