Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Optymizm na rynku osłabia dolara (komentarz walutowy z 6.07.2020)

6 lip 2020 15:24|Bartosz Grejner

Nadzieje związane ze wzrostem aktywności gospodarczej wzmacniają euro i zmniejszają popyt na dolara: EUR/USD przekracza 1,13 i jest najwyżej od dwóch tygodni. Złoty nadal w ograniczonym przedziale wahań.

Nowy tydzień na rynku finansowym rozpoczął się od danych o nieco większym od oczekiwań negatywnym wpływie wirusa na sektor przemysłowy w Hiszpanii i Niemczech. Produkcja przemysłowa wzrosła o 14,7 proc. w skali miesiąca, a zamówienia w niemieckim przemyśle o 10,4 proc. W obu przypadkach były to odczyty poniżej oczekiwań i w obu zrewidowano także w dół dane kwietniowe.

Dominujący optymizm na rynku wykracza poza okres pandemii, a inwestorzy oczekują stosunkowo szybkiego wzrostu aktywności, a także dalszego wsparcia ze strony banków centralnych i rządów. Dane z przemysłu mogą świadczyć jednak, że gospodarki startują z niższego punktu, niż oczekiwano, co może wydłużyć z kolei nieco ścieżkę odbudowy.

W maju Europejczycy kupowali buty i ubrania

Pozytywnym aspektem za maj była sprzedaż detaliczna w strefie euro. Wg Eurostatu wzrosła ona o 17,8 proc. w skali miesiąca, o 2,8 pkt proc. powyżej oczekiwań. Choć dalej to wyraźnie niższy poziom niż przed rokiem (o 5,1 proc.), wzrost sprzedaży detalicznej powyżej konsensusu w maju może nieznacznie wzmacniać optymizm, gdyż świadczy o nieco wyższym popycie konsumpcyjnym.

Było jednak jasne, że po zniesieniu restrykcji nastąpi w tej sferze bardzo wyraźne odbicie. I widać to dobrze w rozkładzie sprzedaży detalicznej: w maju wyraźnie najsilniej w strefie euro wzrosła sprzedaż ubrań, obuwia – o 147 proc. w stosunku do kwietnia, o 38,4 proc. zwiększyła się sprzedaż paliw na stacjach. W kolejnych miesiącach ścieżka wzrostowa będzie jednak ulegać wypłaszczeniu.

Złotemu trochę ulżyło

Rynek skupia się w dalszym ciągu na pozytywnych aspektach ożywienia, ignorując część niepokojących danych o wzroście zachorowań, m.in. w niektórych stanach USA. Na szerokim rynku panował dzisiaj pozytywny sentyment, który osłabiał dolara. Notowania EUR/USD wzrosły ponad granicę 1,13 wczesnym popołudniem, do ok. 1,1330, tj. do najwyższego poziomu od dwóch tygodni i blisko górnej granicy notowań od miesiąca.

Presja podażowa na dolara zdejmowała presję z walut krajów wschodzących (EM), w tym także złotego. Koszyk polskiej waluty, podobnie jak w ostatnich tygodniach nie notował fundamentalnych zmian w relacji do dolara, euro, franka czy funta. Dzięki słabszemu dolarowi kurs USD/PLN przesunął się w stronę 3,94 z porannych 3,97, a EUR/PLN poruszał się tuż pod granicą 4,47 wczesnym popołudniem. Kalendarz zaplanowanych istotnych wydarzeń w dalszej części dnia jest praktycznie pusty, stąd złoty powinien oscylować wokół bieżących poziomów do końca dnia.

6 lip 2020 15:24|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

3 lip 2020 14:15

W walce z koronawirusem Europa skuteczniejsza niż USA? (komentarz walutowy z 3.07.2020)

2 lip 2020 16:46

Kolejny pozytywny raport z USA (komentarz walutowy z 2.07.2020)

1 lip 2020 17:03

Dzień wahań dolara (komentarz walutowy z 1.07.2020)

30 cze 2020 18:48

Amerykańscy konsumenci w dobrych nastrojach (popołudniowy komentarz walutowy z 30.06.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut