Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kolejny pozytywny raport z USA (komentarz walutowy z 2.07.2020)

2 lip 2020 16:46|Bartosz Grejner

Dobre nastroje na rynku wzmacnia czerwcowy raport z rynku pracy w USA. Dolar i złoty utrzymują stabilny poziom.

Złoty rośnie w dobrym nastroju

Czwartkowe notowania do wczesnego przedpołudnia przebiegały pod znakiem optymizmu. Po części związane były to z publikacją serii lepszych od oczekiwań danych makroekonomicznych, a po części z doniesieniami o postępach ws. przygotowania szczepionki na koronawirusa.

W efekcie notowania EUR/USD wzrosły nieco powyżej granicy 1,13, czyli do najwyższego poziomu od ubiegłej środy. To był pozytywny sygnał dla walut krajów wschodzących, które zyskiwały dzięki większemu apetytowi na ryzyko. Choć nie były to duże zmiany, zyskiwał także złoty, nie przekraczając jednak w relacji do głównych walut świata zakresu notowań z kilku minionych dni.

Amerykańscy pracownicy zakasali rękawy

O godz. 14:30 poznaliśmy czerwcowe dane z rynku pracy USA, a także cotygodniowy raport o zasiłkach dla bezrobotnych, również z USA.

Wg danych Biura Statystyki Pracy (BLS) o 4,8 mln wzrosła liczba nowych etatów w sektorze pozarolniczym, czyli o ok. 1,6 mln powyżej konsensusu rynkowego. Pozytywne okazały się także dane o stopie bezrobocia, która spadła z 13,3 proc. w maju do 11,1 proc. w czerwcu, podczas gdy mediana oczekiwań wskazywała na 12,5 proc.

Powyżej oczekiwań (o 0,3 pkt proc.) wzrosła także aktywność zawodowa Amerykanów – do 61,5 proc. Majowy odczyt mówił o aktywności na poziomie 60,8 proc.

Pesymistyczne wątki optymistycznego raportu

Raport z rynku pracy USA wygląda bardzo optymistycznie i jest pozytywnym bodźcem dla rynku. Istnieje wszakże kilka kwestii, które mogą nieco zmniejszać jego wagę.

Po pierwsze niektóre stany USA znów wprowadzają obostrzenia w związku z ogniskami koronawirusa, zatem dane mogą szybko się odwrócić i nie zapowiadać korzystnego trendu. Po drugie maj i czerwiec prawdopodobnie będą najlepszymi miesiącami pod względem przyrostów, biorąc pod uwagę, z jak niskiego punktu one następują. Po trzecie w amerykańskiej gospodarce bez pracy pozostaje o ok. 14,6 mln więcej osób niż na koniec lutego br.

Światłem ostrzegawczym wobec korzystnego wydźwięku czerwcowych danych mogą być nieco świeższe informacje o liczbie nowych wniosków zasiłek dla bezrobotnych z ub. tygodnia. Wg Departamentu Pracy liczba złożono 1,427 mln wniosków. Wprawdzie utrzymał się pozytywny trend, bo liczba spadła w porównaniu do ub. tygodnia, ale spadek okazał się minimalny – z 1,482 mln, a także nie tak istotny, jak oczekiwał rynek – 1,35 mln.

Spokój na walutowym morzu

Rezultatem popołudniowych publikacji był wzrost optymizmu na szerokim rynku, a także odrabianie strat przez dolara, przynajmniej w pierwszej godzinie od publikacji danych z USA. Nie były to oczywiście istotne zmiany, podobnie jak w poprzednich dniach. Notowania EUR/USD z przedpołudniowych 1,13 przesunęły się do ok. 1,125-1,127.

Efekty powiększenia optymizmu i relatywnie lepszej kondycji dolara po południu de facto znosiły się, jeżeli chodzi o ich wpływ na waluty krajów wschodzących, w tym złotego. Notowania złotego w relacji do głównych walut w dalszym ciągu nie zmieniają się w sposób fundamentalny. Kurs EUR/PLN poruszał się pomiędzy ok. 4,46-4,47 zł, a USD/PLN ok. 3,95-3,975 zł. W dalszej części dnia powinniśmy obserwować notowania złotego bliskie bieżącym przedziałom.

2 lip 2020 16:46|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

1 lip 2020 17:03

Dzień wahań dolara (komentarz walutowy z 1.07.2020)

30 cze 2020 18:48

Amerykańscy konsumenci w dobrych nastrojach (popołudniowy komentarz walutowy z 30.06.2020)

30 cze 2020 13:40

Co wzmacnia dolara, to osłabia złotego (komentarz walutowy z 30.06.2020)

29 cze 2020 18:31

Zaskakująco dobre dane z USA (popołudniowy komentarz walutowy z 29.06.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut