Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Dobre nastroje na rynku, złoty zyskuje (popołudniowy komentarz walutowy z 11.02.2020)

11 lut 2020 17:16|Bartosz Grejner

Złoty korzysta z pozytywnego nastroju na rynku, który wspierają wzrosty na giełdach w USA i pozwala osiągać nowe rekordy. Kurs EUR/PLN spada poniżej 4,25, a USD/PLN poniżej 3,90. Notowania EUR/USD testują poziom 1,09, pierwszy raz od początku października ubiegłego roku.

Silniejszy dolar na dłużej?

Nastroje na rynku pozostawały pozytywne w niecałą godzinę po rozpoczęciu sesji na Wall Street. Główne indeksy giełdowe zarówno w USA, jak i w Europie zyskiwały kolejny dzień z rzędu, osiągając nowe rekordy. To pokłosie lepszych od oczekiwań danych makro z USA, jakie poznawaliśmy w ostatnich tygodniach. Odczyty ze strefy euro już nie były takie dobre i wskazywały na rosnącą dysproporcję pomiędzy gospodarkami obu regionów, ale pozytywne nastroje na Starym Kontynencie również pozostają na wysokim poziomie. Uczestnicy rynku patrzą obecnie poza horyzont zagrożenia koronawirusem, oczekując w dalszej części roku kontynuacji łagodnej polityki monetarnej wspierającej gospodarki oraz rynki finansowe.

Poprawiający się sentyment na szerokim rynku sprzyjał polskiej walucie. Po południu złoty zyskiwał w relacji do większości głównych walut. Notowania EUR/PLN spadły nieco poniżej 4,25, a USD/PLN poniżej 3,90. Poprawa kondycji polskiej waluty odbywa się przy stosunkowo silnym dolarze. Notowania EUR/USD oscylują wokół poziomu 1,09, czyli tuż przy dolnej granicy notowań od maja 2017 r. Pogorszenie nastrojów na rynku akcji, które wynikałoby z odreagowaniu ostatnich gwałtownych wzrostów czy też z obaw przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa, może potencjalnie osłabiać złotego.

O godz. 16:00 Jerome Powell, szef Rezerwy Federalnej (Fed), rozpoczął wystąpienie przed Komitetem Usług Finansowych w Izbie Reprezentantów Kongresu USA. Wcześniej jednak poznaliśmy treść wystąpienia. Brakowało w niej wskazówek, jaki będzie poziom stóp procentowych w dalszej części roku. Powell stwierdził, że gospodarka USA znajduje się dobrej kondycji, a rynek pracy jest silny. Na pytanie o wpływ koronawirusa na gospodarkę, Powell stwierdził, że Fed nie jest jeszcze w stanie tego określić. W związku z brakiem twardych danych statystycznych w tym zakresie uwaga powinna przesunąć się na fundamenty, a te wspierają utrzymanie silnego dolara.

Jutro na rynku

O godz. 11:00 Eurostat opublikuje grudniowe dane o produkcji przemysłowej w strefie euro. Odczyty z największych gospodarek regionu wspólnej waluty zawiodły, stąd też najprawdopodobniej nie należy spodziewać się silnego pozytywnego zaskoczenia. Mediana oczekiwań rynkowych wskazuje na spadek o 2,5 proc. w skali roku (wobec spadku i 1,5 proc. w grudniu). Jeżeli dane zbiorcze również zawiodą oczekiwania, podobnie jak wcześniej największych gospodarek strefy, presja podażowa na euro może się jeszcze zwiększyć.

O godz. 16:00 rozpocznie się wystąpienie szefa Rezerwy Federalnej w Kongresie USA. Tym razem Jerome Powell przemówi przed senackim panelem bankowym. W porze tego wydarzenia wahania na szerokim rynku walutowym mogą się zwiększyć. Ich skala może być jednak nieco niższa niż dziś, gdy Powell wypowiadał się w Kongresie. Uwaga rynku może powoli przesuwać się w stronę danych o inflacji w USA (czwartek) i tempa wzrostu PKB strefy euro w IV kw. (piątek).

11 lut 2020 17:16|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

11 lut 2020 14:11

Dane z Wysp nie zawodzą, Powell w centrum uwagi (komentarz walutowy z 11.02.2020)

10 lut 2020 17:16

Dobre nastroje na rynku, giełdy blisko szczytów, dolar w górę (popołudniowy komentarz walutowy z 10.02.2020)

10 lut 2020 14:02

Ograniczone zmiany na rynku walutowym (komentarz walutowy z 10.02.2020)

7 lut 2020 15:19

Amerykański rynek pracy znów zaskakuje (popołudniowy komentarz walutowy z 7.02.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut