Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Dolar dalej w dobrej kondycji (komentarz walutowy z 25.09.2020)

25 wrz 2020 14:55|Bartosz Grejner

Niepoprawiające się nastroje na rynku w związku ze wzrostem zachorowań na koronawirusa, sygnałami wskazującymi na spowolnienie aktywności i zbliżającymi się wyborami w USA, umożliwiają utrzymanie większości wypracowanych zysków przez dolara. Złoty jedną z najsłabszych walut ostatniego tygodnia.

Tydzień zwiększonej awersji do ryzyka

Tydzień na rynku finansowym nie kończy się w najlepszych nastrojach. W okolicach południa główne indeksy giełdowe traciły ok. 2 proc., a dolar zyskiwał względem wczorajszego zamknięcia, podkreślając zwiększoną awersję do ryzyka.

Notowania głównej pary walutowej, tj. euro do dolara, utrzymują się w okolicy najniższego poziomu od 24 lipca (ok. 1,163-1,164 chwilę po południu). Słabszy sentyment na szerokim rynku wynika m.in. z doniesień z frontu walki z koronawirusem, tj. informacji o rekordach zachorowań we Francji, Wielkiej Brytanii czy powrocie zwiększonych restrykcji w dużej części krajów w Europie.

Nie jest to jedyny powód, a raczej jeden z kilku. Nastroje są już pogorszone w związku ze słabszym danymi m.in. ze strefy euro, wskazującymi na szybsze od oczekiwań spowolnienie aktywności gospodarczej (szczególnie w sektorze usług). Zbliżające się wybory w USA (początek listopada) także dodają kolejny element niepewności dla uczestników rynku.

Sentyment ma więc w najbliższych tygodniach ograniczone szanse na istotną poprawę, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że na okres jesieni i zimy może nastąpić kolejna fala wzrostu zachorowań na koronawirusa, która będzie ograniczać apetyt na ryzyko.

Złoty pozostanie w ogonie

W takich warunkach złotemu ciężko jest odrabiać straty. Polska waluta nie pogłębiała dzisiaj poniesionych strat, ale obok meksykańskiego peso i południowoafrykańskiego randa należy w minionym tygodniu do najsłabszych walut krajów wschodzących. Polska waluta straciła nieco ponad 2 proc. w relacji do euro, franka i funta oraz blisko 4 proc. do dolara.

Notowania EUR/PLN w dalszym ciągu poruszają się w przedziale ok. 4,55-4,56, poziomach znanych z okresu marzec-maj, jeszcze przed silną przeceną dolara, która istotnie poprawiła kondycję większości walut krajów wschodzących, w tym złotego. Kurs USD/PLN oscyluje ok. 3,92, górnej granicy przedziału wahań z ostatnich dwóch miesięcy, CHF/PLN ok. 4,22 (z kolei tuż przy górnej granicy wahań od czterech miesięcy), a GBP/PLN znajduje się tuż pod granicą 5,00 (4,99 chwilę po południu), ponad którą notowania ostatni raz znajdowały się 7 września.

Kalendarz istotnych wydarzeń na dalszą część dnia jest praktycznie pusty, więc nie należy spodziewać się znaczących zmian w wycenie złotego, jednak potencjał do poprawy sentymentu (potencjalnie pozytywne dla złotego) wydaje się ograniczony.

25 wrz 2020 14:55|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

24 wrz 2020 18:04

Słaby wrzesień dla złotego (popołudniowy komentarz walutowy z 24.09.2020)

24 wrz 2020 14:47

Złoty traci coraz bardziej (komentarz walutowy z 24.09.2020)

23 wrz 2020 17:42

Popołudniowa aprecjacja dolara (popołudniowy komentarz walutowy z 23.09.2020)

23 wrz 2020 14:11

Bardzo słabe dane z sektora usług (komentarz walutowy z 23.09.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut