Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Dolar nadal silny (popołudniowy komentarz walutowy z 28.11.2018)

28 lis 2018 16:01|Bartosz Grejner

Niepewność związana z handlem utrzymuje amerykańską walutę w dobrej kondycji. Po południu wystąpienie szefa Rezerwy Federalnej, które może zwiększyć zmienność notowań dolara. Złoty stabilny w relacji do euro, ale już traci do dolara i franka.

EUR/USD nadal poniżej 1,13

Rynek cały czas żyje kwestią sporu handlowego USA – Chiny. Jak wczoraj donosiły po południu niektóre media, wznowiony może zostać analogiczny konflikt na linii USA – UE (przez potencjalne nałożenie ceł na samochody importowane z UE, prawdopodobnie wywołałoby to reakcję ze strony UE). Szczyt G20, gdzie te tematy mogą zostać rozstrzygnięte, odbędzie się w weekend, stąd największy wpływ tego wydarzenia poznamy po weekendzie. Z uwagi na dużą niepewność i mnogość różnych informacji napływających na rynek już w piątek możemy mieć do czynienia z istotnymi wahaniami na rynku. Część jego uczestników może chcieć zabezpieczać lub zamykać niektóre pozycje przed tym weekendem w obawie o ciężki do przewidzenia rezultat rozmów.

Notowania głównej pary walutowej, tj. euro do dolara, poruszały się w bardzo ograniczonym przedziale wahań do godz. 15, przy poziomie wczorajszego zamknięcia. Kurs EUR/USD znajdował się jednak w dalszym ciągu poniżej granicy 1,13, obniżając się dzisiaj do najniższego poziomu od dwóch tygodni. Po południu jednak opublikowane zostały dane makroekonomiczne z USA, które nie do końca mogą sprzyjać dolarowi.

Choć druga rewizja tempa wzrostu PKB w III kwartale była zbieżna ze wstępnymi danymi (wzrost o 3,5 proc. r/r), to przede wszystkim spadła kontrybucja wydatków konsumpcyjnych z 2,69 do 2,45 pkt proc. Jednocześnie wzrósł ujemny wkład eksportu netto z 1,78 do 1,91 pkt proc. Zrewidowano także wpływ zapasów na PKB – z 2,07 na 2,27 pkt proc. Również indeks cen PCE w publikacji BEA spadł z 1,6 do 1,5 proc.

Ostateczny wynik gospodarki jest cały czas bardzo dobry i mimo lekkiej rysy na wysokim tempie wzrostu PKB, dane te miały ograniczony wpływ na notowania dolara. Poza kwestią handlu międzynarodowego i ceł rynek może być w większej mierze skupiony na polityce monetarnej Rezerwy Federalnej. Dzisiejsze wystąpienie o godz. 18 Jerome’a Powella, szefa Rezerwy Federalnej, może wpłynąć istotnie na notowania dolara.

W tym kontekście relatywnie stabilny pozostaje złoty. Jego wartość w relacji do euro w dalszym ciągu oscyluje w przedziale 4,29-4,30 zł. Nieco inaczej sytuacja wygląda w relacji do dolara czy franka, które notowane były dzisiaj w okolicy 3,81 zł, choć wynika ona przede wszystkim z bardzo dobrej ostatnio kondycji dolara i franka na rynku globalnym. Złoty jest wspierany przede wszystkim przez dobre dane makroekonomiczne z kraju. Potencjalne wahania po południu związane głównie z wystąpieniem Powella będą miały raczej ograniczony wpływ na koszyk złotego i ograniczą się raczej w większości do pary USD/PLN i do CHF/PLN, jeżeli obserwowalibyśmy przy tym pogorszenie sentymentu na rynku akcji (co mogłoby wzmocnić franka).

Jutro na rynku

O godz. 7:45 szwajcarskie biuro statystyczne opublikuje dane tempa wzrostu PKB Szwajcarii w III kwartale. Konsensus rynkowy wskazuje na spadek tempa do 2,9 proc. w skali roku (z 3,4 proc. w poprzednim kwartale) oraz 0,4 proc. kwartał do kwartału (analogicznie z 0,7 proc.). Lepsze od oczekiwań nie byłby dobrym sygnałem dla euro czy złotego – para EUR/CHF spadła dzisiaj do najniższego poziomu od 24 września (ok. 1,127), a CHF/PLN notowane jest cały czas tuż przy górnej granicy notowań od tego samego dnia (dzisiaj kurs wzrósł powyżej 3,81). W szczególności wzrost powyżej 3,0 proc. mógłby wyraźnie wzmocnić franka do euro czy złotego.

O godz. 14:00 Destatis przedstawi wstępne dane o inflacji konsumenckiej (CPI) w Niemczech w listopadzie. Mediana oczekiwań rynkowych sugeruje odczyt na poziomie 2,4 proc. Niższy od oczekiwań poziom wskaźnika CPI największej europejskiej gospodarki mógłby z kolei wskazywać, że dane inflacji dla całej strefy euro mogą również być niższe od oczekiwań rynkowych, co może wywierać lekką presję na euro.

O godz. 14:30 poznamy istotne dane dla dolara – Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA) opublikuje dane inflacji PCE w październiku w USA. Choć to dane za październik (a zaraz poznamy inflację konsumencką w listopadzie), to typ inflacji brany pod uwagę przez Rezerwę Federalną w swoich projekcjach. Konsensus rynkowy zakłada inflację bez cen energii i żywności (wskaźnik bazowy) na poziomie 1,9 proc. r/r, wobec 2,0 proc. przed miesiącem. W okolicach tej publikacji notowania dolara mogą podlegać większym wahaniom. Amerykańska waluta mogłaby istotnie zyskiwać w przypadku przekroczenia 2,0 proc. nawet o 0,1 pkt proc. – byłby to najwyższy odczyt od 6 lat.

O godz. 20:00 Rezerwa Federalna (Fed) opublikuje zapis rozmów z ostatniego posiedzenia komitetu monetarnego. Podczas tego posiedzenia nie było zmian stóp procentowych, nie przedstawiono nowych projekcji, ani nie odbyła się konferencja prasowa. W teorii te zapisy nie powinny mieć istotnego wpływu na notowania na rynku walutowym. Jednakże biorąc pod uwagę nieco bardziej jastrzębią od oczekiwań wypowiedź Richarda Claridy (wiceprzewodniczącego Fed), układ informacji z ostatnich dni może być korzystny dla dolara. W szczególności, jeżeli wspomniany odczyt inflacji nie zawiedzie, a dzisiejsze wystąpienia Powella również zostanie odebrane jastrzębio.

28 lis 2018 16:01|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

28 lis 2018 13:28

Niepewny wynik G20 (komentarz walutowy z 28.11.2018)

27 lis 2018 15:31

Złoty w dobrej sytuacji (popołudniowy komentarz walutowy z 27.11.2018)

27 lis 2018 13:16

Handlowa zagadka (komentarz walutowy z 27.11.2018)

26 lis 2018 16:18

Poprawa sentymentu rynkowego (popołudniowy komentarz walutowy z 26.11.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut