Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Dolar najdroższy od października (popołudniowy komentarz walutowy z 17.02.2020)

17 lut 2020 17:32|Bartosz Grejner

Amerykańska waluta pozostaje silna na początku tygodnia mimo święta w USA i ograniczonego handlu. Notowania USD/PLN osiągają blisko 3,94, czyli najwyższy poziom od drugiego tygodnia października. Istotne dane pod koniec tygodnia mogą pogorszyć obecne dobre nastroje na rynku.

EUR/USD tuż nad 1,08

W poniedziałek ograniczona zmienność na rynku walutowym wynikała zarówno z praktycznie pustego kalendarza istotnych wydarzeń makroekonomicznych, jak i braku sesji giełdowej w USA w związku ze świętem. Zmniejszało to prawdopodobieństwo silniejszych zmian wśród głównych walut w dalszej części dnia. Notowania EUR/USD pozostawały blisko ok. 1,0830, czyli poziomu z piątkowego zamknięcia oraz dolnej granica od kwietnia 2017 r.

Silniejszy globalnie dolar wywiera presję na waluty krajów wschodzących, w tym złotego. Kurs USD/PLN wzrósł dzisiaj po południu do blisko 3,94, czyli do najwyższego poziomu od października. Notowania EUR/PLN wzrosły dziś powyżej 4,26, z kolei kurs CHF/PLN ponownie przekroczył 4,00 i znalazły się w górnym przedziale notowań z blisko dwóch tygodni. Nieco mniej tracił dzisiaj złoty (ok. 0,1 proc. po południu) w relacji do funta, choć kurs GBP/PLN, oscylując ok. 5,12, należy do najwyższych od czasu wyborów na Wyspach, tj. połowy grudnia.

Są to najprawdopodobniej i tak stosunkowo dobre wyceny złotego w relacji do podstawowych walut. Polską walutę wspiera pozytywny sentyment na szerokim rynku, który podtrzymują działania banków centralnych, w tym Chińskiego Banku Ludowego (PBoC).

Nastroje mogą się pogorszyć, gdy na rynku pojawią się dane makroekonomiczne wskazujące, jak koronawirus wpłynie na światową gospodarkę. Właśnie w tym tygodniu poznamy pierwsze z takich danych, tj. wskaźniki ZEW oraz aktywności sektorów przemysłowego i usług PMI. Nie są to co prawda twarde dane statystyczne, ale ankietowe, jednak ich niskie odczyty mogą pogorszyć panujący obecnie dobry sentyment na rynku i osłabić złotego, wraz z innymi walutami krajów wschodzących.

Jutro na rynku

O godz. 10:30 Biuro Statystyki Narodowej (ONS) przedstawi dane z brytyjskiego rynku pracy. Uwagę warto zwrócić na przeciętne tygodniowe wynagrodzenie w grudniu. Mediana oczekiwań rynkowych wskazuje na wzrost o 3,0 proc. r/r. Odczyt powyżej oczekiwań mógłby nieco zmniejszyć prawdopodobieństwo cięcia stóp w dalszej części roku i wzmocnić funta.

O godz. 11 instytut ZEW opublikuje dane wskaźnika nastroju ekonomistów w lutym odnoszące się do niemieckiej gospodarki. Konsensus rynkowy zakłada co prawda spadek z 26,7 pkt na 22 pkt, ale zważywszy na silnie uzależnienie gospodarki niemieckiej od eksportu, odczyt znacznie poniżej tego poziomu jest także wysoce prawdopodobny. W takim przypadku euro mogłoby się osłabić, wzmacniając nieco dolara, co byłoby także negatywnym scenariuszem dla złotego, który mógłby się znaleźć pod większą presją podażową.

17 lut 2020 17:32|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

17 lut 2020 14:16

Spokojny początek tygodnia, ale Bundesbank ostrzega (komentarz walutowy z 17.02.2020)

14 lut 2020 17:30

Niespodzianki w ważnych danych z gospodarki USA (popołudniowy komentarz walutowy z 14.02.2020)

14 lut 2020 13:27

Niemcy w stagnacji (komentarz walutowy z 14.02.2020)

13 lut 2020 16:05

Inflacja w USA nieco powyżej oczekiwań (popołudniowy komentarz walutowy z 13.02.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut