Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Dolar odrabia część strat, ale nadal pozostaje słaby (komentarz walutowy z 2.01.2020)

2 sty 2020 15:05|Bartosz Grejner

Wskaźniki PMI z przemysłu w strefie euro powyżej oczekiwań ekonomistów, ale ciągle poniżej granicy 50 pkt, która wskazuje na spadek aktywności. Dolar odrabia część strat do euro poniesionych w końcówce ub.r. Lepszy dzień amerykańskiej waluty nie oznacza osłabienia złotego: EUR/PLN w okolicy 4,25, a USD/PLN 3,80.

Kolejny kwartał zadyszki przemysłu w strefie euro

Jeszcze przed południem poznaliśmy finalne dane wskaźników PMI z sektora przemysłowego w strefie euro w grudniu. Okazały się one o 0,4 pkt wyższe od wstępnych odczytów, wzrastając do 46,3 pkt. Wyższe od oczekiwań były także odczyty m.in. dla Niemiec, Francji i Hiszpanii, niższe z kolei dla Holandii i Włoch. Ogólnie jednak dane powyżej konsensusu są marnym pocieszeniem. Indeks przemysłowy w dalszym ciągu znajduje się wyraźnie poniżej 50 pkt dla całego regionu, wskazując na spadek aktywności w sektorze. To też 11. miesiąc z rzędu tego spadku, za który w istotny sposób odpowiada sytuację przemysłu w Niemczech (43,7 pkt).

Utrzymująca się słaba kondycja przemysłu strefy euro skupiona była na wytwórstwie dóbr pośrednich i dobrach inwestycyjnych. Niewielki wzrost aktywności odnotowano natomiast w produkcji dóbr konsumenckich. W komentarzu do publikacji napisano m.in., że „ankieta wskazuje na spadek produkcji o 1,5 proc. w czwartym kwartale, co poważnie ciąży na szerszej gospodarce”. Pozytywnym aspektem publikacji mimo mizernego obecnego obrazu przemysłu są oczekiwania co do produkcji w kolejnym roku. Wzrosły one w grudniu do najwyższego poziomu od sześciu miesięcy. Należy jeszcze wziąć pod uwagę, że ankieta została sporządzona bez uwzględnienia pozytywnych informacji ws. handlu międzynarodowego (porozumienie USA i Chin), które napływały w drugiej części grudnia. Może to pozytywnie przełożyć się na styczniowe odczyty PMI.

Kurs EUR/USD spada poniżej 1,12

Dzisiejsze publikacje indeksów PMI miały jednak ograniczony wpływ na euro, choć wsparły sentyment na rynku akcji. Główne indeksy giełdowe notowały ok. 1-procentowe wzrosty w okolicach południa. W pierwszy dzień 2020 r. obserwowaliśmy lekkie odreagowanie ostatnich spadków wartości amerykańskiej waluty, w tym do euro. Notowania indeksu dolara (DXY), mierzącego jego siłę do sześciu głównych walut, wzrastały w okolicy południa o ok. 0,3 proc., do ok. 96,4 pkt. To jednak cały czas stosunkowo niskie poziomy, tuż przy półrocznych minimach. Większy dzisiaj popyt na dolara sprowadził notowania głównej pary walutowej EUR/USD poniżej granicy 1,12, do ok. 1,1183.

Złotemu nie szkodzi wzrost dolara

Pomimo nieco silniejszego dzisiaj dolara, dobry sentyment na szerokim rynku i do walut krajów wschodzących utrzymywał złotego w dobrej kondycji. Kurs EUR/PLN znajdował się tuż przy granicy 4,25, co jest dolną granicą notowań od końcówki lipca. Notowania USD/PLN z kolei oscylują wokół poziomu 3,80.

Nieco wyższy od oczekiwań wskaźnik PMI polskiego przemysłu w grudniu (48 pkt wobec konsensusu o 1 pkt niższego) może działać jako wsparcie dla polskiej waluty. Sam w sobie jednak nie jest najlepszy i nadal wskazuje na spadek aktywności w sektorze. Jest w zasadzie zbieżny z odczytem z początku roku (48,2 pkt w styczniu ub.r.). Trend w całym 2019 r. był także najsłabszy od 2009 r., czyli okresu po ostatnim kryzysie ekonomicznym. Jeżeli jednak obserwować będziemy dalszy stopniowy wzrost wskaźników PMI przemysłu w strefie euro, który będzie wspierany przez pierwszą fazę porozumienia USA i Chin, to indeks dla polskiego sektora przemysłowego może wzrosnąć z powrotem powyżej 50 pkt już w I kw. br.

2 sty 2020 15:05|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

31 gru 2019 15:02

Lokata dekady: dziewięć milionów procent za bitcoina

31 gru 2019 13:26

Czy umowa handlowa to już „done deal”? (komentarz walutowy z 31.12.2019)

30 gru 2019 17:16

Kurs USD/PLN najniższy od lipca (popołudniowy komentarz walutowy z 30.12.2019)

30 gru 2019 13:11

Osłabienia dolara ciąg dalszy (komentarz walutowy z 30.12.2019)

Atrakcyjne kursy 27 walut