Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Dolar się nieco osłabi? (popołudniowy komentarz walutowy z 08.05.2018)

8 maj 2018 14:59|Bartosz Grejner

Kontynuacji aprecjacji dolara ciąg dalszy. Przedłużenie lub zakończenie tego trendu zależne jest dzisiaj od decyzji USA ws. porozumienia nuklearnego z Iranem. Złoty w dalszym ciągu pod presją - poza osłabiającymi go czynnikami wewnętrznymi, jego notowania silnie uzależnione są od kierunku, w którym pójdzie dolar.

EUR/USD najniżej od grudnia

Podczas dzisiejszej sesji obserwowaliśmy kontynuację trendu wzmocnienia dolara z poprzednich dni. Indeks dolara (DXY), mierzący jego siłę w relacji do sześciu podstawowych walut, wzrósł dzisiaj do 93 pkt - najwyższego poziomu od końcówki grudnia ubiegłego roku. Wartość jednego euro spadła dzisiaj poniżej 1,19 dolara, do najniższego poziomu również od analogicznego okresu (EUR/USD to największa składowa DXY).

Wzmocnienie amerykańskiej waluty jakie obserwujemy to kombinacja głównie słabszego euro, wynikającego z ostudzenia gospodarki strefy euro i nadal przytłumionej inflacji, oraz postępującego procesu zacieśniania monetarnego w USA. Jeszcze w tym roku Rezerwa Federalna podniesie najprawdopodobniej co najmniej dwukrotnie stopy procentowe.

W najbliższych dniach natomiast na wycenę dolara, a pośrednio na cały rynek walutowy, wpływać będzie decyzja USA odnośnie porozumienia nuklearnego z Iranem (dzisiaj godz. 20:00) oraz czwartkowe dane o inflacji z tej gospodarki. Biorąc pod uwagę ostatnie silne wzmocnienie dolara, wydaje się, że praktycznie każdy scenariusz poza całkowitym wycofaniem się USA z porozumienia będzie (w różnych stopniach) negatywny dla dolara.

Na tę informację czeka także złoty, który jest wrażliwy na zmiany wartości amerykańskiej waluty. Wycofanie się USA i sankcje na Iran oznaczałoby pogorszenie się nastroju na rynku i odpływ kapitału z rynków wschodzących. To prawdopodobnie wzmacniałoby dalej dolara, równocześnie negatywnie wpływając na cały koszyk złotego.

Polska waluta była dzisiaj dalej pod presją - za euro płaciliśmy dzisiaj ok. 4,28 zł blisko górnej granicy notowań od października ub.r., podczas gdy za dolara nawet 3,61 zł - najwięcej od listopada. Słabszą kondycję polskiej waluty obrazowały także notowania PLN/HUF - złoty tracił do węgierskiej waluty ok. 0,3% ok. godz. 15:00. Najbardziej pozytywnym scenariuszem byłoby dla złotego niewycofywanie się z porozumienia nuklearnego przez USA. Niewykluczone, że zostaną nałożone tylko częściowe sankcje, co także mogłoby potencjalnie wzmocnić złotego, choć w mniejszym stopniu.

Jutro na rynku

Kalendarz publikacji makroekonomicznych czy wydarzeń, które mogłyby w istotny sposób wpłynąć na notowania walut jest jutro raczej ograniczony. Rynek może jeszcze dyskontować dzisiejszą, wieczorną decyzję USA ws. Iranu, a jednocześnie czekać na czwartkowe dane nt. inflacji konsumenckiej (CPI) w USA.

Dokładnie 24 godziny przed tym, gdy poznamy wskaźnik CPI, Biuro Statystyki Pracy (BLS) opublikuje o godz. 14:30 dane o inflacji wśród producentów (PPI) w kwietniu. Choć to stosunkowo mniej istotna dla dolara (i pośrednio dla innych walut) dana, w przypadku wzrostu wskaźnika bazowego (z wył. cen energii i żywności) powyżej konsensusu rynkowego wynoszącego 2,4% r/r, możemy obserwować dalsze wzrosty dolara. Potencjalne zmiany najprawdopodobniej będą jednak z tego tytułu ograniczone, jako że inwestorzy będą oczekiwali na dane inflacji konsumenckiej z większą uwagą.

8 maj 2018 14:59|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

8 maj 2018 12:08

Iran w centrum uwagi (komentarz walutowy z 08.05.2018)

7 maj 2018 15:29

Złoty może być pod presją (popołudniowy komentarz walutowy z 07.05.2018)

7 maj 2018 12:28

Silniejszy dolar (komentarz walutowy z 07.05.2018)

4 maj 2018 15:21

Złoty blisko równowagi (popołudniowy komentarz walutowy z 04.05.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut