Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Dolar traci w powyborczej hossie (komentarz walutowy z 9.11.2020)

9 lis 2020 8:55|Cinkciarz.pl

Potwierdzenie wygranej Joe Bidena w wyborach prezydenckich daje nowy impuls do kontynuacji rajdu ryzykownych walut i aktywów. Złoty zaczyna tydzień od nowych, lokalnych dołków. Kurs EUR/PLN osuwa się pod 4,50, a dolar wyceniany jest na 3,78 zł.

Odwrót od amerykańskiej waluty towarzyszy silnym wzrostom na rynkach akcji: kontrakt na S&P 500, najważniejszy amerykański indeks giełdowy, jest 10 proc. powyżej zamknięcia października, a szczyty wszechczasów są na wyciągnięcie ręki. Mocno drożeją także surowce przemysłowe i metale szlachetne. To środowisko, w którym szczególnie dobrze radzą sobie najryzykowniejsze z głównych walut, czyli m.in. skandynawskie czy dolar australijski, które dotrzymują kroku umacniającemu się złotemu.

Mieć ciastko i zjeść ciastko

Joe Biden został 46. prezydentem USA. Ostatecznie jego wygrana – choć na jej ogłoszenie przyszło poczekać do weekendu – była bardzo zdecydowana i wynika z bezprecedensowej skali głosowania listownego. Mimo to trudno mówić o tzw. scenariuszu niebieskiej fali, czyli zdecydowanym tryumfie Demokratów, którego częścią jest uzyskanie przewagi w Senacie. Na rozstrzygnięcie na tym polu przyjdzie poczekać do stycznia, do dodatkowych wyborów, w ramach których zostaną obsadzone dwa miejsca przypadające stanowi Georgia.

Jedynie wygrana obu kandydatów Demokratów pozwoliłaby osiągnąć barierę 50 mandatów. W takim przypadku języczkiem u wagi byłby rozstrzygający głos wiceprezydent Kamali Harris. Przy podzielonym Kongresie trudno będzie w pełni zrealizować program Bidena. Paradoksalnie przypisuje się temu bardzo pozytywną reakcję rynków akcji. Otóż potrzebę wdrożenia pakietu fiskalnego dostrzegają obie strony barykady. Kilkumiesięczna przepychanka o jego wartość i dystrybucję środków miała przecież znamiona przedwyborczej gry.

Przecena dolara: silna, ale bez nowych dołków

Wśród inwestorów zdaje się dominować ocena, że bodziec fiskalny prędzej czy później zostanie zatwierdzony. Z kolei utrzymanie Senatu w rękach Republikanów stanie na drodze części reform, których obawiała się Wall Street. Są to m.in. pomysły podniesienia podatków CIT i PIT, mocniejszej regulacji sektora finansowego, wydobycia ropy naftowej, wdrożenia restrykcyjnych norm środowiskowych, ale także koncepcje ograniczenia wpływów gigantów rynku technologicznego, w skrajnym scenariuszu poprzez ich przymusowy podział. A przecież właśnie ta grupa przedsiębiorstw wiedzie prym w pandemicznej hossie i uzyskała bezprecedensowy wpływ na notowania indeksu S&P500.

Podzielony Kongres jest korzystniejszy z punktu widzenia Wall Street, ale także (co na pierwszy rzut oka może dziwić w świetle ostatnich przetasowań) dolara. Kurs EUR/USD chociaż mocno podskoczył, to pozostał poniżej szczytów z przełomu sierpnia i września. Brak argumentów, by spojrzeć pozytywnie na wspólną walutę, powinien skutkować wyhamowaniem wzrostów kursu przed 1,20, czyli utrzymaniem przedziału wahań z ostatnich kilku miesięcy. Wygasanie powyborczego entuzjazmu oznaczać będzie także wyczerpywanie się potencjału do umocnienia złotego i dryf par złotowych na wyższe poziomy.

Zespół analityków Cinkciarz.pl

9 lis 2020 8:55|Cinkciarz.pl

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

6 lis 2020 16:50

Mocne otwarcie miesiąca, waluty wyraźnie potaniały (popołudniowy komentarz walutowy z 6.11.2020)

6 lis 2020 8:50

Rajd złotego traci impet (komentarz walutowy z 6.11.2020)

5 lis 2020 14:22

Funt zaczyna nadrabiać dystans (popołudniowy komentarz walutowy z 5.11.2020)

5 lis 2020 8:46

Dolar ocalony przed niebieską falą (komentarz walutowy z 5.11.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut