Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Mocne otwarcie miesiąca, waluty wyraźnie potaniały (popołudniowy komentarz walutowy z 6.11.2020)

Kurs EUR/PLN kończy tydzień przy 4,52. Dolar kosztuje 3,80 zł, a funt niemal równe 5 zł. Złoty od początku miesiąca wyraźnie zyskał do wszystkich głównych walut poza koroną norweską.

Skala umocnienia polskiej waluty była najbardziej imponująca w relacji do dolara amerykańskiego i wyniosła aż 3,5 proc. Ok. 2 proc. w ostatnich dniach potaniały frank, funt i euro. W piątek impet umocnienia złotego wyhamował.

Rynki finansowe nie bacząc na kolejne informacje o praktycznie przesądzonej wygranej Joe Bidena i dobre dane z rynku pracy USA rozpoczęły korektę ostatnich silnych przetasowań. Oznacza to skromne umocnienie dolara do większości walut, spadki cen ropy, złota oraz srebra i schłodzenie euforii na Wall Street.

RPP wbrew globalnym trendom

Nie zdecydowali się na to Amerykanie, nie zdecydowali się ani Brytyjczycy, ani – bardziej lokalnie – Czesi. Mowa oczywiście o cięciu stóp procentowych w odpowiedzi na zagrożenia płynące wraz z drugą falą pandemii. Chociaż Europejski Bank Centralny zapowiedział kompleksowe poluzowanie w grudniu, to dalsza redukcja stóp w strefie euro także jest bardzo daleka od przesądzonej.

Na wspomniany krok dziś nie zdecydowała się również krajowa Rada Polityki Pieniężnej. Ba, krajowe władze monetarne – nieco wbrew globalnym trendom – nie zdecydowały się zwiększyć skali wsparcia dla gasnącej koniunktury. Co innego rząd, który ogłosił dodatkową pomoc dla firm, której wartość może sięgnąć 20 mld złotych w przypadku konieczności wprowadzenia kwarantanny narodowej.

Z kolei RPP zamierza nadal wspierać gospodarkę poprzez zwiększanie płynności w sektorze finansowym w wyniku odkupywania obligacji. Nadal nie zostały skorygowane zasady programu kredytu wekslowego, który nie spotkał się na wiosnę z najmniejszym zainteresowaniem banków. Ważnym elementem układanki mającym pomóc sektorowi eksportowemu poprzez podniesienie jego konkurencyjności jest słabość złotego, którą władze przyjmują z nieskrywanym zadowoleniem.


Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

6 lis 2020 8:50

Rajd złotego traci impet (komentarz walutowy z 6.11.2020)

5 lis 2020 14:22

Funt zaczyna nadrabiać dystans (popołudniowy komentarz walutowy z 5.11.2020)

5 lis 2020 8:46

Dolar ocalony przed niebieską falą (komentarz walutowy z 5.11.2020)

4 lis 2020 8:30

Dolar zrzuca balast planów Demokratów (komentarz walutowy z 4.11.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut