Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Dolar zrzuca balast planów Demokratów (komentarz walutowy z 4.11.2020)

4 lis 2020 8:30|Cinkciarz.pl

W środę rano nie znamy wciąż zwycięzcy wyborów prezydenckich w USA. I wiele wskazuje, że na rozstrzygnięcie przyjdzie poczekać kilkanaście godzin, a może nawet kilka dni. Sondaże podobnie jak w 2016 r. zawyżyły poparcie dla Demokratów, ale tym razem obyło się bez szoku i załamania na rynkach finansowych.

Złoty nie zaczekał na wybory

Pewne zwycięstwo Joe Bidena. Na taki scenariusz liczyli inwestorzy we wtorek i na początku wyborczej nocy. Próby pozycjonowania się pod taki wynik odzwierciedlały solidne wzrosty na giełdach akcji i osłabienie dolara. W takim środowisku złoty błyskawicznie odrabiał październikowe załamanie. Kurs euro spadał pod 4,55 zł i był mniej więcej 10 groszy poniżej ubiegłotygodniowych, długoterminowych szczytów. Dolar potaniał 2 proc., a polska waluta była najsilniejsza w całym koszyku rynków wschodzących. Sielanka nie trwała jednak długo.

Od Bidena do Trumpa, od Trumpa do niepewności

Informacje z kolejnych stanów zaczynały wskazywać na niekorzystny dla Demokratów obrót spraw. Po zagwarantowaniu sobie głosów elektorskich z kluczowej Florydy i dającego drugą z najwyższych liczbę głosów elektorskich Teksasu Donald Trump stał się wręcz murowanym faworytem bukmacherów.

Biorąc pod uwagę, że dla apetytu na ryzyko najgorsza jest niepewność i obawa przed nierozstrzygniętymi wyborami, perspektywa reelekcji została przez rynek akcji przyjęta pozytywnie. Przez rynek akcji, gdyż dolar w tym samym czasie zyskiwał uwolniony od groźby balastu pogłębienia i gwałtownego przyrostu długu po wdrożeniu pakietu fiskalnego, na co szykowali się uczestnicy rynku, zakładając, że Demokraci przejmą pełnię władzy.

Nad ranem napływ wiążących informacji spowolnił i rynki przeszły do fazy nerwowego wyczekiwania: dolar trochę zyskał, kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy cofnęły się. Kurs EUR/PLN delikatnie rośnie, a USD/PLN wymazuje większą część wtorkowego imponującego skalą spadku. Obaj kandydaci w wystąpieniach oznajmili, że postrzegają się w roli faworytów, przy czym Biden zaapelował o spokojne przeliczenie wszystkich głosów i cierpliwość, a Trump ostrzegał swoich zwolenników, że Demokraci chcą mu ukraść reelekcję.

Im dłużej oczekiwać będziemy na ostateczne wskazanie zwycięzcy, tym bardziej nerwowa atmosfera będzie panować na rynku i złoty będzie bardziej zagrożony. Każde rozstrzygnięcie pozwalające uniknąć czarnego scenariusza podważania rezultatu wyborów będzie pozytywne. Wygrana Trumpa będzie jednak korzystna dla dolara i efekt ten powinien przeważyć ulgę po rozwianiu aury niepewności.

4 lis 2020 8:30|Cinkciarz.pl

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

3 lis 2020 9:04

Kontynuacja umocnienia złotego w rękach Bidena (komentarz walutowy z 3.11.2020)

2 lis 2020 8:39

Euro, frank i dolar drożeją drugi miesiąc z rzędu (komentarz walutowy z 2.11.2020)

30 paź 2020 11:58

Euro rekordowo drogie, USD/PLN w kierunku 4,00

29 paź 2020 9:01

Druga fala epidemii zmiotła złotego (komentarz walutowy z 29.10.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut