Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Funt zaczyna nadrabiać dystans (popołudniowy komentarz walutowy z 5.11.2020)

5 lis 2020 14:22|Cinkciarz.pl

W USA trwa liczenie głosów. Joe Biden jest o krok od zwycięstwa. Osłabienie dolara rozkręca się w pełnoprawną wyprzedaż. Rynki akcji z werwą odrabiają ubiegłotygodniowe załamanie.

Złoty zyskuje od 0,5 proc. względem euro do 1,5 proc. do dolara. Kurs EUR/PLN spada do 4,52, a USD/PLN nurkuje pod 3,82. Funt ponownie kosztuje 5 zł, jest kilkanaście groszy tańszy niż w ubiegłym tygodniu.

Epidemia zaczyna wymykać się spod kontroli. Rząd wprowadza kolejne restrykcja, a ostatecznie zmuszony jest przywrócić lockdown. Następnie bank centralny rusza z odsieczą gospodarce, której perspektywy ulegają gwałtownemu pogorszeniu. To uniwersalny scenariusz. Dziś dopełnił się w Wielkiej Brytanii, jutro czas na Polskę, na początku grudnia – Euroland.

Bank Anglii nie tnie stóp

Przebieg pandemii i jego wpływ na gospodarkę przesądza o narzędziach, po które sięgają władze monetarne. Dla waluty najbardziej negatywnym z nich jest obniżenie stóp procentowych. W przypadku Banku Anglii od miesięcy trwa dyskusja o ujemnych stopach i w notowaniach funta tkwiła ciążąca mu premia, że dziś wykonany zostanie ten krok.

Władze monetarne poprzestały jednak na rozszerzeniu programu skupu aktywów. W rezultacie funtowi zdjęto balast i może on nadrabiać stracony ostatnio dystans w rajdzie osłabienia dolara.

Ciszej jedziesz, dalej zajedziesz

Umocnienie względem głównych walut, ale również wobec złotego będzie zależne od przebiegu negocjacji brexitowych. W tym tygodniu znalazły się one na dalszym planie, za wyborami w USA i decyzjami banków centralnych, ale w przyszłym powinny odzyskiwać zainteresowanie.

Brak przebijających się na pierwszy plan doniesień o burzliwym charakterze rozmów to dobra informacja dla funta. Może to sugerować, że strony zbliżają się na wielu płaszczyznach do porozumienia, a przynajmniej nie wybuchają nowe spory dotyczące np. rozdmuchanej, medialnie nośnej i obarczonej potężnym ładunkiem emocjonalnym kwestii rybołówstwa.

5 lis 2020 14:22|Cinkciarz.pl

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

5 lis 2020 8:46

Dolar ocalony przed niebieską falą (komentarz walutowy z 5.11.2020)

4 lis 2020 8:30

Dolar zrzuca balast planów Demokratów (komentarz walutowy z 4.11.2020)

3 lis 2020 9:04

Kontynuacja umocnienia złotego w rękach Bidena (komentarz walutowy z 3.11.2020)

2 lis 2020 8:39

Euro, frank i dolar drożeją drugi miesiąc z rzędu (komentarz walutowy z 2.11.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut