Wymieniaj waluty

Wymieniaj waluty
i zdobywaj darmowe losy.

Pula nagród: 500 000 zł

Weź udział w loterii >

Funt zaczyna nadrabiać dystans (popołudniowy komentarz walutowy z 5.11.2020)

5 lis 2020 14:22|Cinkciarz.pl

W USA trwa liczenie głosów. Joe Biden jest o krok od zwycięstwa. Osłabienie dolara rozkręca się w pełnoprawną wyprzedaż. Rynki akcji z werwą odrabiają ubiegłotygodniowe załamanie.

Złoty zyskuje od 0,5 proc. względem euro do 1,5 proc. do dolara. Kurs EUR/PLN spada do 4,52, a USD/PLN nurkuje pod 3,82. Funt ponownie kosztuje 5 zł, jest kilkanaście groszy tańszy niż w ubiegłym tygodniu.

Epidemia zaczyna wymykać się spod kontroli. Rząd wprowadza kolejne restrykcja, a ostatecznie zmuszony jest przywrócić lockdown. Następnie bank centralny rusza z odsieczą gospodarce, której perspektywy ulegają gwałtownemu pogorszeniu. To uniwersalny scenariusz. Dziś dopełnił się w Wielkiej Brytanii, jutro czas na Polskę, na początku grudnia – Euroland.

Bank Anglii nie tnie stóp

Przebieg pandemii i jego wpływ na gospodarkę przesądza o narzędziach, po które sięgają władze monetarne. Dla waluty najbardziej negatywnym z nich jest obniżenie stóp procentowych. W przypadku Banku Anglii od miesięcy trwa dyskusja o ujemnych stopach i w notowaniach funta tkwiła ciążąca mu premia, że dziś wykonany zostanie ten krok.

Władze monetarne poprzestały jednak na rozszerzeniu programu skupu aktywów. W rezultacie funtowi zdjęto balast i może on nadrabiać stracony ostatnio dystans w rajdzie osłabienia dolara.

Ciszej jedziesz, dalej zajedziesz

Umocnienie względem głównych walut, ale również wobec złotego będzie zależne od przebiegu negocjacji brexitowych. W tym tygodniu znalazły się one na dalszym planie, za wyborami w USA i decyzjami banków centralnych, ale w przyszłym powinny odzyskiwać zainteresowanie.

Brak przebijających się na pierwszy plan doniesień o burzliwym charakterze rozmów to dobra informacja dla funta. Może to sugerować, że strony zbliżają się na wielu płaszczyznach do porozumienia, a przynajmniej nie wybuchają nowe spory dotyczące np. rozdmuchanej, medialnie nośnej i obarczonej potężnym ładunkiem emocjonalnym kwestii rybołówstwa.

5 lis 2020 14:22|Cinkciarz.pl

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

5 lis 2020 8:46

Dolar ocalony przed niebieską falą (komentarz walutowy z 5.11.2020)

4 lis 2020 8:30

Dolar zrzuca balast planów Demokratów (komentarz walutowy z 4.11.2020)

3 lis 2020 9:04

Kontynuacja umocnienia złotego w rękach Bidena (komentarz walutowy z 3.11.2020)

2 lis 2020 8:39

Euro, frank i dolar drożeją drugi miesiąc z rzędu (komentarz walutowy z 2.11.2020)

Atrakcyjne kursy 28 walut

Pobierz naszą aplikację

Monitoruj kursy walut, czytaj komentarze i korzystaj z naszych usług jeszcze szybciej, łatwiej i wygodniej. Gdziekolwiek jesteś.

Zobacz naszą aplikację