Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Dolar w górę, złoty w dół (komentarz walutowy z 01.03.2018)

1 mar 2018 12:50|Bartosz Grejner

Kontynuacja słabego sentymentu na rynku, aprecjacja dolara i gorsze od oczekiwań dane z sektora przemysłowego Polski wywierają presję na złotego. Uwaga rynku skupiona na odczycie inflacji w USA i wystąpieniu szefa Rezerwy Federalnej.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Godz. 14:30: Inflacja bazowa PCE z USA w styczniu (szacunki: 1,5% r/r; poprzednio 1,5% r/r),
  • Godz. 16:00: Wystąpienie Jerome Powella przed Kongresem w USA.

Wyprzedaż akcji osłabia nastrój na rynku

Podczas wczorajszej sesji w USA ponownie obserwowaliśmy przecenę głównych indeksów giełdowych, które traciły nawet 1,5%. Dodatkowo cotygodniowy raport z tamtejszego rynku paliw wskazał na większy od oczekiwań wzrost zapasów ropy i produktów przeceniając cenę baryłki ropy o ok. 2 dolary. Stosunkowo silny dolar (EUR/USD poniżej 1,22) dodał tylko kolejnego argumentu do pogorszenia nastrojów na rynku. Również europejskie indeksy przedpołudnie traciły 1%.

W takich warunkach złoty najczęściej tracił wraz ze zwiększeniem się awersji do ryzyka i zmniejszeniem popytu na bardziej ryzykowne aktywa. Dzisiejszy dzień nie był wyjątkiem, a do pogorszenia kondycji złotego przyczyniły się także gorsze od oczekiwań dane wskaźnika PMI sektora przemysłowego Polski w lutym. Spadł on do 53,7 pkt, najniższej wartości od października, przy oczekiwaniach rynkowych o 0,4 pkt wyższych.

Choć sam opis sytuacji w sektorze był całkiem optymistyczny (tendencja wzrostowa utrzymującą się 41 miesiąc z rzędu, najdłuższej od połowy ‘98 roku), to tempo wzrostu spadło drugi miesiąc z rzędu “odzwierciedlając wolniejsze tempo wzrostu liczby nowych zamówień, produkcji i zatrudnienia oraz spadek zapasów produkcyjnych”.

W rezultacie cały koszyk złotego osłabł - cena za euro wzrosła do blisko 4,19 zł, najwyższego poziomu od tygodnia, choć jeszcze wczoraj w okolicy południa była niecałe 2 gr. niższa. Cena za dolara z kolei wzrosła do niemalże 3,44 zł - za jednostkę amerykańskiej waluty płaciliśmy dzisiaj najwięcej od trzech tygodni; do tegorocznych szczytów brakuje jeszcze ok. 8 gr.

Dalsze notowania złotego silnie uzależnione są od tego jaki sentyment na rynku będziemy obserwować w dalszej części dnia. Jego ocieplenie może pomóc złotemu odrabiać straty. Potencjał aby to zaburzyć mają prawdopodobnie dwa wydarzenia. O godz. 14:30 poznamy dane inflacji PCE w USA (bierze je pod uwagę Rezerwa Federalna przy swoich projekcjach). Szczególnie ważny będzie odczyt wskaźnika bazowego (z wył. cen energii i żywności) - jego wzrost powyżej 1,5% r/r może przyspieszyć aprecjację dolara i utrzymywać słaby sentyment na rynku.

Który z kolei jest także wynikiem oczekiwań na dalszy ciąg przesłuchania Jerome Powella, nowego szefa Rezerwy Federalnej, przed Kongresem w USA. Jego ostatnie wystąpienie wywołało przecenę na rynku akcji i obligacji, ostatecznie wzmacniając dolara. Uczestnicy rynku mogą się obawiać powtórki tego scenariusza, stąd w okolicach godziny 16:00 (planowanie rozpoczęcie wystąpienia) możemy spodziewać się zwiększenia poziomu wahań na szerokim rynku.

1 mar 2018 12:50|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

28 lut 2018 15:48

Przerwa w aprecjacji dolara (popołudniowy komentarz walutowy z 28.02.2018)

28 lut 2018 12:10

Złoty pod lekką presją (komentarz walutowy z 28.02.2018)

27 lut 2018 15:45

Powell bez wskazówek (popołudniowy komentarz walutowy z 27.02.2018)

27 lut 2018 12:31

Niska zmienność na rynku (komentarz walutowy z 27.02.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut