Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Złoty pod lekką presją (komentarz walutowy z 28.02.2018)

28 lut 2018 12:10|Bartosz Grejner

Złoty nieco traci po wczorajszym wystąpieniu Powella przed Kongresem w USA, podczas gdy dolar jest najdroższy w relacji do euro od połowy stycznia.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Godz. 14:30: Tempo wzrostu PKB USA w IV kw. (szacunki: 2,5% m/m; poprzednio 2,6%).

Dolar silniejszy

Wczorajsze zeznanie nowego przewodniczącego Rezerwy Federalnej (Fed), Jerome Powella, przed Kongresem w USA, zapoczątkowało umocnienie się dolara. Wartość amerykańskiej waluty w relacji do euro wzrosła do najwyższego poziomu od połowy stycznia - za jedno euro płaciliśmy dzisiaj nad ranem 1,22 dol. Jeszcze wczoraj obserwowaliśmy wyprzedaż na rynku akcji oraz obligacji skarbowych w USA - główne indeksy giełdowe straciły po ponad 1%, wyprzedaż papierów dłużnych popchnęła ich rentowności w okolice ostatnich szczytów.

Rynek zinterpretował wypowiedzi Powella jako zwiększające prawdopodobieństwo czterech podwyżek stóp procentowych w bieżącym roku. Co ciekawe, nie nawiązywała bezpośrednio do ilości stóp procentowych, tylko do konieczności ich stopniowego podnoszenia, w celu uniknięcia “przegrzania” gospodarki. Gospodarki, co do której nowy szef Fedu jest optymistycznie nastawiony. Ten pogląd o jej sile i oczekiwanym, dalszym silnym wzroście, wzniecił obawy części rynku o możliwym szybszym zacieśnianiu monetarnym.

Sam Powell wspomniał jednak o “przesadnych” reakcjach rynku w ostatnim czasie, czego także mogliśmy być świadkiem wczoraj. O ile aprecjacja dolara ma uzasadnienie z fundamentalnego punktu widzenia, gwałtowna reakcja na rynku mogła być właśnie przykładem tego, o czym wspominał nowy szef Fedu.

Pogorszenie nastrojów na rynku odbiło się negatywnie na wycenie złotego w relacji do głównych walut. Dolar osiągnął cenę ok. 3,42 zł, 4 gr. więcej niż wczoraj nad ranem. O 1 gr. droższe było także euro (ok. 4,18 zł). Choć główne azjatyckie indeksy giełdowe również wyraźnie traciły na wartości, a europejskie zaczęły dzień na minusach, z każdą godziną straty były odrabiane.

Poprawa nastrojów na rynku akcji i obligacji mogłaby w dalszej części dnia przyczynić się do poprawy wyceny złotego. Dolar prawdopodobnie pozostanie w dalszym ciągu stosunkowo silny, więc szanse na spadek poniżej 3,40 zł są ograniczone, ale wartość euro może z powrotem spaść do poziomu 4,17 zł, jeżeli będziemy obserwować poprawę sentymentu rynkowego. Po południu poznamy jeszcze dane tempa wzrostu PKB w USA w IV kw. - choć to już trzeci ich odczyt i istotne odchylenia od tego, co wskazały oba poprzednie (2,5% w skali roku) są raczej mało prawdopodobne, stąd też ich wpływ powinien być ograniczony.

28 lut 2018 12:10|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

27 lut 2018 15:45

Powell bez wskazówek (popołudniowy komentarz walutowy z 27.02.2018)

27 lut 2018 12:31

Niska zmienność na rynku (komentarz walutowy z 27.02.2018)

26 lut 2018 16:40

Bez większych zmian (popołudniowy komentarz walutowy z 26.02.2018)

26 lut 2018 12:20

Dolar ponownie nieco traci (komentarz walutowy z 26.02.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut