Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.
Oszczędzaj za granicą płacąc kartą wielowalutową!

Oszczędzaj za granicą płacąc kartą wielowalutową!

Sprawdź  >
Karta wielowalutowa do płatności na całym świecie!

Karta wielowalutowa do płatności na całym świecie!

Sprawdź  >

Dolar w opałach po decyzji Fed, USD/PLN na minimach, euro czeka na EBC, a funt na Bank Anglii (komentarz z 2.02.2023)

2 lut 2023 8:16|Bartosz Sawicki

Rezerwa Federalna podniosła w środę stopy procentowe o 0,25 pkt proc., do najwyższego od 2007 r. przedziału 4,5-4,75 proc. Dolar po decyzji został przeceniony. USD/PLN po kilkunastu dniach krążenia nad 4,30 w końcu runął do 4,27 i tym samym jest najniżej od czerwca ub.r. Kurs dolara znajduje się 80 groszy poniżej wrześniowego rekordu wszech czasów i nieco ponad 10 groszy nad najniższym poziomem notowanym po agresji Rosji na Ukrainę. EUR/USD po raz pierwszy od kwietnia 2022 r. wspiął się powyżej 1,10. Kurs euro, jak również kurs franka pozostają przyklejone do 4,70 zł. GBP/PLN spada poniżej 4,30. Spodziewamy się dalszych tarapatów funta. Dziś uwaga przeniesie się na posiedzenia EBC i Banku Anglii.

 Dolar
(EUR/USD, USD/PLN) a Decyzja Fed i EBC; źródło: Cinkciarz.pl

Spis treści:

  1. Dolar: Fed nie rzuca USD koła ratunkowego
  2. Euro: decyzja EBC w cieniu perspektyw polityki
  3. Funt: GBP/PLN spada jeszcze przed posiedzeniem Banku Anglii

Dolar: Fed nie rzuca USD koła ratunkowego

Tempo zacieśniania polityki pieniężnej w USA zostało ponownie zredukowane. W listopadzie dokonano ostatniej w serii czterech podwyżek o 75 pkt bazowych każda. W grudniu koszt pieniądza wywindowano o 50 pkt bazowych. Wczoraj o zaledwie 25. Decyzja była zgodna z prognozami. Zapowiedziano także, że nie była to ostatnia podwyżka, Fed docelowy poziom dla stóp widzi nadal powyżej 5 proc. Jerome Powell, szef Fed na konferencji prasowej nie zabrzmiał nieco łagodniej niż miało to wielokrotnie miejsce w ub.r. Wywołało to u inwestorów ulgę. Jerome Powell nie wziął na celownik w zdecydowany sposób m.in. poluzowania warunków finansowych w gospodarce, które obrazuje wzrost cen obligacji skarbowych i korporacyjnych, słabość USD czy wzrosty na Wall Street.

Inflacja w głównych gospodarkach; źródło: Bloomberg

Odnotowano także pierwsze sukcesy na polu walki z inflacją. Pod koniec ub.r. Powell zapowiadał jeszcze kilka podwyżek stóp procentowych i brak widoków na ich redukcję. Inwestorzy wierzą jednak, że szybciej wygasająca presja cenowa, niż zakładają do prognozy, Fed pozwoli porzucić te plany, szybciej sfinalizować cykl i za kilka miesięcy przejść do obniżek kosztu pieniądza. Rynek wycenia zaledwie 80-procentowe prawdopodobieństwo podwyżki o 25 pkt bazowych w marcu oraz to, że za rok stopy będą już o niemal pół punktu procentowego niższe niż obecnie. Przed kolejnym posiedzeniem (22 marca) zostaną opublikowane dwa raporty z rynku pracy (najbliższy już w piątek 3 lutego) oraz dwa odczyty inflacji. To właśnie dane rozstrzygną o krokach Fed i losach amerykańskiej waluty.

Euro: decyzja EBC w cieniu perspektyw polityki

To, że inwestorzy przestali bać się Fed, trudno – z perspektywy złotego i innych walut rynków wschodzących – postrzegać negatywnie. Widzimy szanse, że kurs dolara w tym roku obniży się poniżej 4 zł. Inwestorzy pozostają negatywnie nastawieni do USD, a oczekiwania odnośnie do zamierzeń Fed stanowią coraz niżej zawieszoną poprzeczkę oczekiwań. Tworzyć to może przestrzeń do odreagowania kilkumiesięcznej przeceny USD w przypadku utrzymywania się dobrej kondycji gospodarki USA.

Trwałość ostatnich przetasowań w notowaniach walut na próbę wystawią także dzisiejsze posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (decyzja 14:15, konferencja Christine Lagarde o 14:45 i Banku Anglii (decyzja 13:00, konferencja Andrew Bailey’a o 13:30).

Kurs dolara, EUR/USD i USD/PLN; źródło: Bloomberg

W obu przypadkach spodziewane są ruchy stóp o 50 pkt bazowych, a dla siły dolara w relacji do funta i euro kluczowe będą sugestie dotyczące skali kolejnych kroków władz pieniężnych. Szczególnie istotne będzie to, czy w Radzie Prezesów EBC wraz z hamowaniem inflacji, po spowolnieniu zacieśniania przez inne banki centralne i załamaniu cen surowców energetycznych, do głosu zacznie dochodzić frakcja tzw. gołębi, czyli przeciwników windowania stopy depozytowej z obecnych 2 proc. wyraźnie powyżej 3 proc. Wydaje się jednak, że na taki zwrot w nastawieniu może być jeszcze za wcześnie. W końcu EBC zaskoczyło zaostrzeniem retoryki na poprzednim, grudniowym posiedzeniu, co stało się istotnym czynnikiem windującym kurs euro w relacji do dolara czy franka.

Funt: GBP/PLN spada jeszcze przed posiedzeniem Banku Anglii

Na Wyspach stopy procentowe podwyższono pierwszy raz w tym cyklu jeszcze w końcówce 2021 r., co tworzyło korzystne dla funta środowisko. Bardzo szybko Bank Anglii stał się jednak najbardziej pesymistycznie nastawiony w gronie głównych banków centralnych. Kontynuowano podwyżki, ale to zacieśnianie przebiegało w dość powolnym tempie i przy braku ostrej komunikacji, gdyż otwarcie zapowiadano głęboką i długą recesję. Stąd inwestorzy długo wahali się, czy dziś o koszt pieniądza zostanie podniesiony o 25 pkt bazowych, czy też o 50.

Kurs funta, kurs GBP/PLN ; źródło: Bloomberg

Rozstrzygnęły to dane: po optymistycznej serii informacji z gospodarki i przy braku silnego hamowania inflacji (wciąż przyjmuje wartości dwucyfrowe) zaczęła przeważać druga ocena. W rezultacie rynek zaczął śmielej obstawiać podwyżkę z 3,5 do 4,0 proc. Dodało to wiatru w żagle funtowi. Kurs GBP/PLN w styczniu zbliżył się do 5,40, ale nie sforsował tej bariery i powrócił szybko w kierunku 5,30. Wydaje nam się prawdopodobne, że Bank Anglii przy pierwszej okazji będzie chciał zamknąć cykl zacieśniania i może ponownie zaprezentować swoje łagodne oblicze. Stanowi zagrożenie dla GBP, którego perspektywy postrzegamy negatywnie.

2 lut 2023 8:16|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

1 lut 2023 8:14

Kursy walut przed nowym rozdaniem, dolar potaniał czwarty miesiąc z rzędu, euro i funt w styczniu podrożały (komentarz z 1.02.2023)

30 sty 2023 8:16

Kursy walut czekają na wielką trójkę, kurs dolara kolejny miesiąc pod kreską, kurs euro przyklejony do 4,70 (komentarz z 30.01.2023)

27 sty 2023 11:07

Kursy walut w zawieszeniu, kurs euro w mozolnej wspinaczce, kurs dolara odbija po danych o PKB (komentarz z 27.01.2023)

26 sty 2023 8:34

Kurs euro pogrążony w zimowym śnie, kurs dolara bez sił do odbicia, frank stabilny (komentarz z 26.01.2023)

Atrakcyjne kursy 27 walut