Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.
Oszczędzaj za granicą płacąc kartą wielowalutową!

Oszczędzaj za granicą płacąc kartą wielowalutową!

Sprawdź  >
Karta wielowalutowa do płatności na całym świecie!

Karta wielowalutowa do płatności na całym świecie!

Sprawdź  >

Kursy walut czekają na wielką trójkę, kurs dolara kolejny miesiąc pod kreską, kurs euro przyklejony do 4,70 (komentarz z 30.01.2023)

30 sty 2023 8:16|Bartosz Sawicki

W rozpoczynającym się tygodniu o stopach procentowych zdecydują: Rezerwa Federalna, Europejski Bank Centralny oraz Bank Anglii. W każdym przypadku będzie to pierwsze decyzyjne posiedzenie w tym roku. Zagrożone mogą być euro oraz funt, a szansę na odbicie ma dolar. Przed kluczowymi wydarzeniami EUR/PLN pozostaje przyklejony do 4,70. Kurs dolara zmierza do zamknięcia stycznia czwartym miesięcznym spadkiem z rzędu. USD/PLN krążył przez miniony tydzień tuż nad wielomiesięcznymi dołkami i zamknięty był pomiędzy 4,31 a 4,35. Na starcie poniedziałkowej sesji kurs funta GBP/PLN próbuje zadomowić się ponad 5,35, a kurs franka trzyma się progu 4,70 zł.

Kursy walut czekają na posiedzenia najważniejszych banków centralnych

Spis treści:

  1. Dolar: skruszał fundament siły USD
  2. Euro: odmiana EBC pomogła zepchnąć USD ze szczytu
  3. Funt: dane zdecydowały za Bank Anglii

Dolar: skruszał fundament siły USD

Dynamicznie zmieniająca się sytuacja gospodarcza, m.in. pozytywniejsza aura wokół położenia Eurolandu oraz zwiastuny ostrego hamowania w USA doprowadziła do mocnych przetasowań w zakresie postrzegania nastawienia trójki kluczowych władz monetarnych. Rozminięcie się rynków z rzeczywistością będzie rodzić podwyższoną zmienność w notowaniach kursów walut i zagrażać dominującym na początku roku trendom, wśród których najistotniejszym jest kontynuacja przeceny dolara. Inwestorzy wraz z postępującym gaśnięciem inflacji w USA i pojawieniem się oznak, że największa światowa gospodarka może zmierzać wprost ku recesji, zaczęli kontestować oficjalny scenariusz Fed.

Kursy walut, kurs dolara, wykres USD/PLN, EUR/PLN; źródło: Bloomberg

Zakłada on zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych powyżej 5 proc. i brak obniżek w 2023 roku. Przed niemal rokiem cykl zainaugurowano ruchem o 25 pkt bazowych. Następnie stopy wzrosły o 50 pkt, po czym aż czterokrotnie koszt pieniądza podnoszono o 75 punktów bazowych. W grudniu tempo zacieśniania zredukowano do 50 punktów bazowych. Przed środową, wieczorną decyzją oczekiwany jest kolejne spowolnienie do 25 punktów bazowych. Ze 100-procentowym przekonaniem inwestorzy wyceniają jeszcze jeden taki ruch, zanim Fed w połowie roku powie: pas. Co więcej, wbrew powtarzanym niczym mantra deklaracjom, że koszt pieniądza nie będzie w tym roku redukowany, rynki obstawiają, że za rok stopy w USA będą już niższe niż obecnie.

Euro: odmiana EBC pomogła zepchnąć USD ze szczytu

To cios w dolara, tym bardziej, że Fed stracił rolę lidera na polu zacieśniania na rzecz Europejskiego Banku Centralnego. Można porównać to do przekazania pałeczki w sztafecie, gdyż w strefie euro cykl podwyżek rozpoczął się dopiero w ubiegłe wakacje. Stop depozytowa, która od połowy 2014 r. była ujemna, a od 2019 r. przyjmowała wartość minus pół punktu procentowego, poszybowała od tego czasu do 2 proc. W strefie euro Praktycznie przesądzone jest powtórzenie grudniowej podwyżki o pół punktu procentowego, a inwestorzy wierzą, że Rada Prezesów EBC w marcu powie do trzech razy sztuka, a cały cykl zamknie ze stopą depozytową nawet na poziomie 3,5 proc.

newsletter

NEWSLETTER

Codzienny, darmowy komentarz rynkowy

Zaznacz poniższe pole, a w przyszłości nie ominą Cię m.in. powiadomienia o webinarach, nowych prognozach walutowych lub ważnych wydarzeniach na rynku walutowym.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji tej usługi. W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu marketingu bezpośredniego przetwarzanie obejmuje mierzenie lub zrozumienie skuteczności naszych działań marketingowych oraz dopasowanie treści lub działań marketingowych - profilowanie (zautomatyzowana ocena oparta na posiadanych przez nas Twoich danych osobowych). Wyrażenie tej zgody skutkuje również udzieleniem zgody na otrzymywanie od nas informacji handlowych na wybrany przez Ciebie kanał kontaktu. Przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pełna informacja o przetwarzaniu danych osobowych dostępna jest w Polityce prywatności.

W przeciwieństwie do Fed i dolara, rynek nie podważa takiego scenariusza, mimo że inflacja w Eurolandzie po osiągnięciu w październiku pułapu 10,6 proc. rok do roku już w grudniu powróciła do wartości jednocyfrowych. Zaostrzenie kursu przez EBC w grudniu było znacznym szokiem i pozostaje świeżym obrazem w pamięci inwestorów. Gospodarka również nie dostarcza ku temu przesłanek. W przeciwieństwie do danych z USA odczyty z Eurolandu zaskakują pozytywnie. Potężne obniżenie się cen gazu i łagodna aura w pierwszej części sezonu grzewczego sprawiły, że wyparował strach przed kryzysem energetycznym prowadzącym do głębokiej recesji. Kombinacja taka sprawia, że mocno przecenione w minionym roku euro odzyskało rezon i odrabia straty. Rozstąpienie się części czarnych chmur znad Eurolandu sprzyja złotemu, a wspinaczka EUR/USD spycha USD/PLN.

Funt: dane zdecydowały za Bank Anglii

W jeszcze innym położeniu niż EBC czy Fed jest Bank Anglii. Na wyspach stopy procentowe pierwszy raz podwyższono jeszcze w końcówce 2021 r., co tworzyło korzystne dla funta środowisko. Bardzo szybko władze pieniężne Wielkiej Brytanii stały się najbardziej pesymistycznie nastawione w gronie głównych banków centralnych i zaczęły otwarcie zwiastować głęboką i długą recesję. Choć kontynuowały podwyżki, to zacieśnianie przebiegało w dość powolnym tempie i bez ostrej komunikacji.

Inflacja w głównych gospodarkach; źródło: Bloomberg

Inwestorzy długo wahali się, czy w najbliższy czwartek koszt pieniądza zostanie podniesiony o 25, czy też o 50 punktów bazowych. Rozstrzygnęły to dane: po optymistycznej serii informacji z brytyjskiej gospodarki i przy braku silnego hamowania inflacji (wciąż przyjmuje wartości dwucyfrowe) zaczęła przeważać druga ocena. W rezultacie rynek zaczął śmielej obstawiać podwyżkę z 3,5 do 4,0 proc. Dodało to wiatru w żagle funtowi, który w relacji do złotego od początku roku zyskał 1,5 proc. Nie brakuje jednak głosów, że Bank Anglii przy pierwszej okazji będzie chciał zamknąć cykl zacieśniania i może ponownie zaprezentować swoje łagodne oblicze, co stanowi zagrożenie dla GBP.

30 sty 2023 8:16|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

27 sty 2023 11:07

Kursy walut w zawieszeniu, kurs euro w mozolnej wspinaczce, kurs dolara odbija po danych o PKB (komentarz z 27.01.2023)

26 sty 2023 8:34

Kurs euro pogrążony w zimowym śnie, kurs dolara bez sił do odbicia, frank stabilny (komentarz z 26.01.2023)

25 sty 2023 9:30

Kursy walut bez przełomu, kurs dolara szura po dnie, złoty stabilny, forint kontynuuje odbicie (komentarz z 25.01.2023)

24 sty 2023 11:05

Kursy walut z zawahaniem po danych PMI, polityka pieniężna wspiera kurs euro, szkodzi USD (komentarz z 24.01.2023)

Atrakcyjne kursy 27 walut