Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kursy walut bez przełomu, kurs dolara szura po dnie, złoty stabilny, forint kontynuuje odbicie (komentarz z 25.01.2023)

25 sty 2023 9:30|Bartosz Sawicki

Kurs euro w minionym tygodniu cofnął się z dwumiesięcznych szczytów w okolicy 4,75 zł, ale EUR/PLN nie sforsował 4,70 zł i dryfuje w kierunku 4,72. To ważny pułap, który wielokrotnie powstrzymywał osłabienie złotego. W tym samym czasie dolar tonie. EUR/USD po wtorkowym, płytkim cofnięciu szybko powrócił do 1,09. W rezultacie kurs USD po dotknięciu 4,35 zł ponownie szybko zanurkował w kierunku styczniowego dna i wielomiesięcznych minimów. W środowy poranek kurs franka znajduje się minimalnie pod 4,70 zł. Taki obraz rynku walutowego sugeruje stabilne i dość dobre nastroje inwestorów, którzy mogą już oczekiwać na przyszłotygodniowe posiedzenia Rezerwy Federalnej, Europejskiego Banku Centralnego i Banku Anglii. Na tle niskiej zmienności na pierwszy plan wybija się skok forinta.

Kurs dolara najniższy od miesięcy, USD szoruje po dnie

Spis treści:

  1. Forint: ku uciesze HUF bank centralny nie spuszcza z tonu
  2. Złoty: PLN chwilowo ogląda plecy HUF

Forint: ku uciesze HUF bank centralny nie spuszcza z tonu

Narodowy Bank Węgier (MNB) postanowił utrzymać stopę bazową na poziomie 13 proc. i pozostał wierny dotychczasowemu, restrykcyjnemu kursowi swojej polityki. W 2022 r. MNB był zmuszony nie tylko do podwyższenia stóp procentowych do najwyższego poziomu w regionie CEE3, ale także do wprowadzenia rozbudowanego mechanizmu korytarza stóp procentowych. Bank zdecydował się na takie działania ze względu na utrzymującą się słabość HUF, brak wiarygodności i ograniczone rezerwy walutowe. Dzięki dodatkowemu – z założenia przejściowemu – wsparciu forint odzyskał grunt pod nogami i ruszył do odrabiania strat. Kurs EUR/HUF wrócił pod barierę 400.

Inflacja konsumencka w regionie; źródło: Bloomberg

Mimo poprawy kondycji waluty cały czas jest jeszcze za wcześnie, aby MNB zrobił krok wstecz i wycofał się z dodatkowych, tymczasowych działań. Wczoraj zostało to jasno oznajmione. W końcu Węgry mają najwyższą stopę inflacji w całej Unii Europejskiej. Sięga ona niemal 25 proc. rok do roku. Ceny żywności i gazu rosną w zawrotnym tempie, ale także inflacja bazowa utrzymuje się w silnym trendzie wzrostowym. W rezultacie Narodowy Bank Węgier nie ma miejsca na „gołębi” zwrot, dopóki wewnętrzne i zewnętrzne nierównowagi i słabości nie zaczną wygasać.

Złoty: PLN chwilowo ogląda plecy HUF

Po decyzji o utrzymaniu stóp na poziomie 13 proc. i zapowiedzi trwania przy restrykcyjnej polityce finansowej kurs EUR/HUF zanurkował pod 390,00 i tym samym znalazł się najniżej od czerwca. Ponad półroczne maksima forint osiąga też w relacji do złotego. W minionych siedmiu tygodniach węgierska waluta podrożała o niemal 10 proc. Należy przy tym pamiętać, że forint był najsłabszą z trójki walut regionu w 2022 r. i z tego względu ma szczególnie dużą przestrzeń do odrabiania strat.

Kursy walut regionu, złoty, korona czeska i forint, wykres EUR/PLN, EUR/HUF i EUR/CZK; źródło: Bloomberg

HUF ponownie stanie się wyjątkowo wrażliwy, jeśli przy utrzymywaniu się znacznych nierównowag makroekonomicznych rynki wyczują jakiekolwiek zawahanie w działaniach węgierskiego banku centralnego lub w istotny sposób pogorszą się nastroje na globalnych rynkach. Prognozy walutowe Cinkciarz.pl zakładają, że kurs EUR/HUF spadnie poniżej 380 na koniec roku. Krajowe problemy i słabości zostaną prawdopodobnie przyćmione przez korzystne tendencje globalne: odwrót od dolara i przychylniejsze spojrzenie inwestorów na rynki wschodzące po zakończeniu przez główne banki centralne podwyżek stóp i wyjściu koniunktury z dołka. Te same czynniki przesądzą naszym zdaniem o zejściu kursu euro poniżej 4,50 zł. Oznacza to, że po ostatnim rajdzie HUF, to PLN ma większą przestrzeń do zniżki w 2023 r.

25 sty 2023 9:30|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

24 sty 2023 11:05

Kursy walut z zawahaniem po danych PMI, polityka pieniężna wspiera kurs euro, szkodzi USD (komentarz z 24.01.2023)

23 sty 2023 8:39

Kursy walut oddają niezdecydowanie inwestorów, kurs euro broni ważnej bariery, kurs dolara zawraca, funt niechętnie oddaje pole (komentarz z 23.01.2023)

20 sty 2023 12:03

Kursy walut próżno wyglądają złotowłosej, euro, dolar, frank i funt podrożały, EUR/PLN zmaga się z ważnym pułapem (komentarz z 20.01.2023)

19 sty 2023 8:37

Kursy walut przekraczają granicę, kurs euro najwyżej od dwóch miesięcy, kurs dolara odbija z dna (komentarz z 19.01.2023)

Atrakcyjne kursy 27 walut