Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kursy walut oddają niezdecydowanie inwestorów, kurs euro broni ważnej bariery, kurs dolara zawraca, funt niechętnie oddaje pole (komentarz z 23.01.2023)

23 sty 2023 8:39|Bartosz Sawicki

Strach przed recesją, euro tracące do dolara oraz wzrosty kursów walut w relacji do złotego jak na razie nie stały się trwałym motywem przewodnim notowań. Inwestorzy szybko otrząsnęli się po zwiastunach ostrego tąpnięcia w amerykańskiej gospodarce, a rynkowe nastroje uległy w piątek wyraźnej poprawie. Kurs euro rozpoczyna w rezultacie nowy tydzień nieco ponad 4,71. USD/PLN zawrócił w kierunku styczniowych, wielomiesięcznych dołków. Dolar wyceniany jest na ok. 4,33 zł i kosztuje o siedem groszy mniej niż w środowym szczycie notowań. Podobną zniżkę zanotował kurs franka, CHF/PLN plasuje się blisko 4,70. Funt korzysta z silniejszego apetytu na ryzyko, ale w minionym tygodniu wsparty został serią danych z brytyjskiej gospodarki. Przybliżają one Bank Anglii do podwyżki stóp procentowych o pół punktu procentowego (do poziomu 3,5 proc. na posiedzeniu 2 lutego). GBP/PLN naruszał 5,40 i znajduje się o ok. pół procent poniżej tego pułapu.

Kursy walut na rozstaju, dolar znów tanieje, euro i złoty mocniejsze

Spis treści:

  1. Złoty: EUR/PLN finiszował poniżej ważnego pułapu
  2. Dolar: trudno zachwiać wzrostami EUR/USD

Złoty: EUR/PLN finiszował poniżej ważnego pułapu

Z perspektywy złotego szybkie wyzbycie się strachu przed głębokimi tarapatami amerykańskiej gospodarki jest jednoznacznie pozytywne. Za dobry omen można przyjmować także zakończenie minionego tygodnia przez EUR/PLN poniżej strefy 4,71-4,72. Bariera ta od listopada kilkukrotnie powstrzymywała osłabienie złotego i szybkie cofnięcie się pod nią kursu euro po wystrzale w kierunku 4,75 zł i do dwumiesięcznych maksimów zwiększa prawdopodobieństwo utrzymania się kilkugroszowego przedziału wahań wokół 4,70. Prognozy EUR/PLN Cinkciarz.pl zakładają, że na podobnych pułapach notowania będą na koniec marca.

Złoty do euro, kurs euro, wykres EUR/PLN; źródło: Bloomberg

Po piątkowych, rozczarowujących danych z rynku pracy, już w poniedziałek przyjdzie pora na kontynuację serii odczytów z krajowej gospodarki. Zarówno informacje o sprzedaży detalicznej, jak i produkcji przemysłowej za listopad wypadły krzepiąco. Odczyty za ostatni miesiąc 2022 r. mogą jednak wypaść blado i potwierdzić gaśnięcie wzrostu gospodarczego. Roczna dynamika sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej hamować będzie w kierunku zera (z odpowiednio 1,6 proc. r/r i 4,6 proc. r/r). Nie można wykluczyć, że już teraz któryś ze wskaźników przybierze wartość niższą niż przed rokiem. Przede wszystkim perspektywy konsumpcji rysują się w ponurych barwach ze względu na ujemną realną dynamikę wynagrodzeń.

Dolar: trudno zachwiać wzrostami EUR/USD

EUR/USD powrócił do wspinaczki na nowe maksima i zbliżył się do 1,09. Pomimo wyższych wartości EUR/PLN, niż te notowane w pierwszej części stycznia, spycha to kurs dolara w relacji do złotego w kierunku 4,30, czyli najniższych pułapów od czerwca ub. roku. EUR/USD rośnie na fali spadającego prawdopodobieństwa głębokiej recesji w Eurolandzie. Testem, jak trwała i mocna jest poprawa nastrojów w przemyśle i usługach, będą jutrzejsze, wstępne odczyty PMI, czyli głównych barometrów koniunktury.

Złoty do dolara, kurs euro do dolara, wykres USD/PLN i EUR/USD; źródło: Bloomberg

Jednocześnie z Europejskiego Banku Centralnego napływają sygnały, że w najbliższej przyszłości cykl zacieśniania będzie z pełnym przekonaniem kontynuowany. Stoją one w kontrze do rynkowych przecieków z minionego tygodnia i wspierają wspólną walutę. M.in. holenderski bankier centralny i naczelny jastrząb w Radzie Prezesów Klaas Knot optował za ruchami stóp o pół punktu procentowego na posiedzeniach w lutym i marcu. Również prezes Banku Finlandii Olli Rehn wypowiedział się w podobnym tonie i zastrzegł, że wciąż istnieje potrzeba dokonania znacznych podwyżek (z obecnego pułapu 2 proc. w przypadku stopy depozytowej EBC). Kolejnych wskazówek odnośnie do przyszłości polityki EBC może udzielić zaplanowane na 18:45 wystąpienie prezes Christine Lagarde.

23 sty 2023 8:39|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

20 sty 2023 12:03

Kursy walut próżno wyglądają złotowłosej, euro, dolar, frank i funt podrożały, EUR/PLN zmaga się z ważnym pułapem (komentarz z 20.01.2023)

19 sty 2023 8:37

Kursy walut przekraczają granicę, kurs euro najwyżej od dwóch miesięcy, kurs dolara odbija z dna (komentarz z 19.01.2023)

18 sty 2023 9:55

Kursy walut bez jednego trendu, kurs euro spokojny, kurs dolara rozchwiany, funt zyskuje (komentarz z 18.01.2023)

16 sty 2023 9:32

Kursy walut na półmetku stycznia, kurs dolara i kurs franka w dół, kurs euro w miejscu (komentarz z 16.01.2023)

Atrakcyjne kursy 27 walut