Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kursy walut bez jednego trendu, kurs euro spokojny, kurs dolara rozchwiany, funt zyskuje (komentarz z 18.01.2023)

18 sty 2023 9:55|Bartosz Sawicki

Kurs euro cechuje najniższa zmienność od roku. EUR/PLN przyklejony jest do 4,70 i obojętny na przetasowania na światowych rynkach. Nie oznacza to wcale, że cały rynek walutowy pogrążony jest w zimowym letargu. Dolar nadal pozbawiony jest atutów, ale entuzjazm wobec euro również na moment przygasł, co przejściowo wypchnęło USD/PLN do 4,35. Trend odwrotu od USD jest jednak na tyle ugruntowany, że ruch ten jest wymazywany i kurs dolara w środę rano jest przy 4,33 zł. Na przetasowaniach w notowaniach dwóch głównych walut korzysta funt, na którego korzyść zadziałały dane z rynku pracy i odczyty inflacji. GBP/PLN jest w okolicy 5,35, czyli najwyżej od czterech tygodni.

Kursy walut, kurs euro bardzo stabilny, EUR/PLN przy 4,70
miejscu

Spis treści:

  1. Euro: USD/PLN i EUR/USD tracą impet przez plotki z EBC
  2. Dolar: stan gospodarki faworyzuje EUR względem USD
  3. Funt: GBP godzi EUR i USD

Euro: USD/PLN i EUR/USD tracą impet przez plotki z EBC

Eurostat potwierdzi dziś, czy w grudniu inflacja w strefie euro wyhamowała z 10,1 do 9,2 proc. r/r. Szybki powrót dynamiki cen konsumenckich w Eurolandzie do wartości jednocyfrowych cementuje oczekiwania, że szczyt presji cenowej mógł zostać już minięty. W Radzie Prezesów EBC rodzić może to spór, czy bardzo ostre zacieśnienie polityki, na które władze monetarne przygotowały inwestorów w grudniu, będzie konieczne.

Kursy walut; dolar, funt i euro. EUR/PLN, USD/PLN i GBP/PLN; źródło: Bloomberg

Znalazło to ujście w plotkach, że po podwyżce o pół punktu procentowego na posiedzeniu w lutym EBC przejść może do skromniejszych, bardziej zachowawczych ruchów. Dziś rano są one kontrowane przez zwolenników zdecydowanej walki z inflacją. Ważnym atutem euro w minionych tygodniach był jastrzębi zwrot w nastawieniu europejskich władz monetarnych. Doprowadził on do agresywnej rynkowej wyceny zakładającej, że stopa depozytowa EBC wzrosnąć może w tym roku o dalsze 150 punktów bazowych, czyli do pułapu nawet 3,5 proc. Jeśli dezinflacja będzie szybko postępować, to pomimo krzepiących informacji z europejskiej gospodarki, może stawać się to balastem dla wspólnej waluty. Na razie jednak mamy do czynienia z informacyjnym szumem chwiejącym kursem EUR/USD.

Dolar: stan gospodarki faworyzuje EUR względem USD

W tle coraz silniejszy staje się bowiem dysonans pomiędzy danymi dla Eurolandu a Stanów Zjednoczonych. Te pierwsze zaskakują pozytywnie, w dużej mierze na zasadzie kontrastu i za sprawą gigantycznego pesymizmu z minionych miesięcy. Ogromny strach przed kryzysem gazowym dzięki łagodnej aurze okazał się przesadzony. W efekcie, dziś tąpnięcie cen surowców energetycznych przekłada się na lepsze nastroje gospodarstw domowych oraz przedsiębiorców. Wczoraj dowiódł tego niemiecki indeks ZEW. Wskaźnik wzrósł czwarty miesiąc z rzędu, przybrał nie tylko wartość znacznie powyżej oczekiwań, ale również pierwszy raz od napaści Rosji na Ukrainę przekroczył zero.

Nastroje w niemieckiej gospodarce; źródło: Bloomberg

W tym samym czasie otwierający serię publikacji danych za nowy miesiąc regionalny barometr koniunktury obliczany przez nowojorski oddział Fed potwierdził recesyjne wskazania indeksów ISM, które w pierwszej części stycznia popchnęły dolara w kierunku pogłębienia przeceny z czwartego kwartału 2022 roku. Prawdziwym testem kondycji amerykańskiego konsumenta będą dzisiejsze, zaplanowane na 14:30, odczyty sprzedaży detalicznej w grudniu.

Funt: GBP godzi EUR i USD

Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta. Od dolara odpychają obawy o słabnięcie gospodarki. W euro, przynajmniej chwilowo, uderzyły plotki o rosnącym prawdopodobieństwie, że cykl podwyżek stóp EBC okaże się mniej agresywny od oczekiwań. W rezultacie najsilniejszą z głównych walut staje się w styczniu funt. GBP do USD zyskał w tym roku już 2 proc., a w relacji do PLN umocnił się o ok. 1 proc.

Inflacja konsumencka w głównych gospodarkach; źródło: Bloomberg

Kurs funta w styczniu waha się pomiędzy 5,25 a 5,35 zł i w środowy poranek znajduje się przy górnym ograniczeniu tego przedziału. GBP wsparty jest nie tylko skazami na wizerunku dwóch głównych walut, ale także informacjami z gospodarki. Wczoraj potwierdzona została dobra kondycja brytyjskiego rynku pracy. Szczególnie istotna okazała się minimalnie wyższa od oczekiwań dynamika wynagrodzeń. Dziś minimalnie w górę zaskoczyły odczyty inflacji. Dynamika CPI w przeciwieństwie do Eurolandu i USA nie spowolniła wyraźnie (wyhamowała jedynie z 10,7 do 10,5 proc. r/r), a ceny bazowe utrzymały dynamikę 6,3 proc. r/r. Przy determinacji Banku Anglii, by kontynuować w sposób zdecydowany cykl zacieśniania, stawiono często znaki zapytania. Najnowsze informacje w znacznym stopniu rozwiewają te wątpliwości, ale jutro rano GBP czeka trudny sprawdzian, również z Wielkiej Brytanii napłyną dane o sprzedaży detalicznej.

18 sty 2023 9:55|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

16 sty 2023 9:32

Kursy walut na półmetku stycznia, kurs dolara i kurs franka w dół, kurs euro w miejscu (komentarz z 16.01.2023)

13 sty 2023 8:30

Kursy walut po danych o inflacji w USA, kurs dolara i kurs franka pikuje, kurs euro uśpiony (komentarz z 13.01.2023)

12 sty 2023 9:38

Kursy walut w obliczu podwójnego testu, kurs euro patrzy na Wiejską, kurs dolara na dane z USA (komentarz z 12.01.2023)

11 sty 2023 8:46

Kursy walut czekają na dane o inflacji, euro wykorzystuje słabość dolara, złoty stabilny (komentarz z 11.01.2023)

Atrakcyjne kursy 27 walut