Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kursy walut czekają na dane o inflacji, euro wykorzystuje słabość dolara, złoty stabilny (komentarz z 11.01.2023)

11 sty 2023 8:46|Bartosz Sawicki

Euro wraca do łask inwestorów dzięki spadającym cenom gazu i zwrotowi Chin w strategii walki z pandemią. Tendencje te w mniej ponurych barwach pozwalają postrzegać perspektywy europejskiej gospodarki. W tym samym czasie oznaki spowolnienia w USA skutkują utratą wiary w determinację Rezerwy Federalnej do kontynuacji ostrych podwyżek stóp. Trwałość takiej niekorzystnej dla dolara kombinacji zweryfikują jutrzejsze dane o inflacji w USA w grudniu. Przed kluczowymi odczytami dolar pozostaje w defensywie, EUR/USD próbuje zadomowić się nad 1,07, co spycha kurs dolara w kierunku 4,35 zł. EUR/PLN jest stabilny, kurs euro plasuje się nieznacznie pod 4,70. Frank wyceniany jest na 4,74 zł, a funt kosztuje ok. 5,32 zł.

Kurs euro rośnie, złoty stabilny dzięki niskim cenom gazu ziemnego

Spis treści:

  1. Dolar: szef Fed nie przyszedł USD z odsieczą
  2. Euro: tani gaz i otwieranie chińskiej gospodarki atutami EUR

Dolar: szef Fed nie przyszedł USD z odsieczą

Rynek walutowy wstrzymał oddech przed czwartkowymi danymi o inflacji w USA. Odczyty te powinny rozstrzygnąć, czy Rezerwa Federalna na początku lutego podniesie stopy procentowe o 25, czy 50 punktów bazowych. Wskazówek na tym polu nie dostarczyło wtorkowe wystąpienie publiczne szefa Fed Jerome’a Powella, który nie odniósł się do bieżących perspektyw polityki pieniężnej. Wywołało to pewnego rodzaju ulgę na Wall Street i podtrzymało słabość dolara.

Kursy walut, kurs euro i dolara, EUR/PLN i USD/PLN; źródło: Bloomberg

Wydaje się, że inwestorzy chcą wszędzie dostrzegać oznaki dezinflacji i kurczowo trzymać się narracji wspierającej ryzykowne aktywa i świat rynków wschodzących. M.in. znacznie szerszym echem niż zazwyczaj odbiły się szczegóły indeksu nastrojów małych przedsiębiorstw w USA oddające zamiary firm w zakresie kształtowania cen. Pokazuje to, że w przypadku obniżenia się cen w porównaniu z listopadem, dolar znajdzie się pod dalszą presją a rajd na rynkach akcji będzie kontynuowany. Może jednak okazać się, że rynek bagatelizuje ryzyko powtórzenia skali grudniowej podwyżki i ruchu o pół punktu procentowego. Warto mieć na uwadze, że Fed niechętnie patrzy na zbyt szybkie i wyraźne poluzowanie się warunków finansowych obrazowane m.in. przez ostry spadek rentowności obligacji, zwyżki indeksów giełdowych i słabszego dolara.

Euro: tani gaz i otwieranie chińskiej gospodarki atutami EUR

Oczywiście poprawa nastrojów inwestycyjnych nie byłaby możliwa, gdyby nie pojawiły się alternatywy dla dolara. Te zaczęły kiełkować wraz z odchodzeniem Chin od polityki zerowej tolerancji dla COVID-19 (mocno pętała ona konsumpcję i wzrost gospodarczy) oraz spadkiem cen gazu ziemnego w Europie, co pomogło opanować strach przed kryzysem energetycznym. W styczniu, czyli w środku sezonu grzewczego, ceny surowca w kontrakcie z miesięczną dostawą próbują zadomowić się poniżej 70 EUR/MWh, podczas gdy pod koniec wakacji przekraczały 300 EUR/MWh.

Kurs surowców energetycznych, ceny gazu i ropy Brent; źródło: Bloomberg

W 2022 r. hierarchię na rynku walut wyznaczała śmiałość poszczególnych banków centralnych w walce z inflacją. W tym roku uwaga przenosić się będzie na odporność gospodarek na recesję. Załamanie cen gazu i lepsze perspektywy wzrostu gospodarczego w Chinach to jednoznacznie dobre informacje dla strefy euro, wspólnej waluty i uzależnionego od jej kondycji złotego. Rynkowe oczekiwania odnośnie do dynamiki PKB Eurolandu od października nie obniżają się, w przeciwieństwie do prognoz dla Stanów Zjednoczonych. W dużej mierze tłumaczy to rynkowe przetasowania z minionych tygodni i nieoczekiwany powrót euro do łask inwestorów. Spodziewamy się, że wzrostowy ruch EUR/USD w kolejnych miesiącach będzie kontynuowany, ale w najbliższych tygodniach może wymagać korekty.

newsletter

NEWSLETTER

Codzienny, darmowy komentarz rynkowy

Zaznacz poniższe pole, a w przyszłości nie ominą Cię m.in. powiadomienia o webinarach, nowych prognozach walutowych lub ważnych wydarzeniach na rynku walutowym.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji tej usługi. W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu marketingu bezpośredniego przetwarzanie obejmuje mierzenie lub zrozumienie skuteczności naszych działań marketingowych oraz dopasowanie treści lub działań marketingowych - profilowanie (zautomatyzowana ocena oparta na posiadanych przez nas Twoich danych osobowych). Wyrażenie tej zgody skutkuje również udzieleniem zgody na otrzymywanie od nas informacji handlowych na wybrany przez Ciebie kanał kontaktu. Przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pełna informacja o przetwarzaniu danych osobowych dostępna jest w Polityce prywatności.
11 sty 2023 8:46|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

10 sty 2023 8:22

Kursy walut w cieniu wspinaczki EUR/USD, kurs dolara pogłębia spadek, nie czekając na dane o inflacji (komentarz z 10.01.2023)

9 sty 2023 9:46

Kursy walut na starcie roku, kurs dolara spada po dwóch nieudanych próbach podbicia, kurs euro krąży blisko 4,70 zł (komentarz z 9.01.2023)

27 gru 2022 13:14

Prognozy kursów walut na 2023 rok. Ze szponów inflacji w objęcia recesji? (komentarz z 27.12.2022)

16 gru 2022 9:55

Kursy walut po serii podwyżek stóp procentowych, dolar i funt przecenione, euro wzmocnione szokującym zwrotem EBC (komentarz z 16.12.2022)

Atrakcyjne kursy 27 walut