Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kursy walut w obliczu podwójnego testu, kurs euro patrzy na Wiejską, kurs dolara na dane z USA (komentarz z 12.01.2023)

12 sty 2023 9:38|Bartosz Sawicki

Kursy walut czeka podwójny test. Dolar, który rozpoczął rok od falstartu i podtrzymania słabości z minionych kilkunastu tygodni, czeka na dane o inflacji w USA. Określą one, w jakich nastrojach inwestorzy czekać będą na lutowe posiedzenie Fed. Z kolei na notowania EUR/PLN znaczny wpływ może mieć los procedowanej od wczoraj ustawy o Sądzie Najwyższym. Kurs euro trzyma się obecnie blisko 4,70 zł. Dolar wyceniany jest na nieco ponad 4,35 zł, a USD/PLN naruszył grudniowe dno. Euro po raz pierwszy od pół roku zrównało się wartością z frankiem, co zepchnęło kurs szwajcarskiej waluty do 4,67 zł. GBP/PLN zawrócił kilka dni temu przy 5,35 i od tego czasu funt potaniał o ok. 5 groszy.

Inflacja w USA spada, co podkopuje zamiary Fed i osłabia kurs dolara

Na starcie roku inwestorzy wiodący motyw w notowaniach uczynili z tzw. miękkiego lądowania. To scenariusz zakładający, że spowolnienie w globalnej gospodarce będzie stosunkowo łagodne. W mniej ponurych barwach niż w minionym roku postrzegane są przede wszystkim perspektywy Eurolandu, co skutkuje umocnieniem euro w relacji do dolara, czy franka. Jednocześnie uczestnicy rynku liczą, że hamująca w Stanach Zjednoczonych inflacja oraz pogorszenie koniunktury i pierwsze zwiastuny recesji ograniczą zapędy Fed do dalszego podnoszenia stóp procentowych, powyżej bariery 5 proc. W tej chwili rynkowa wycena zakłada, że prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych o pół punktu procentowego na posiedzeniu 1 lutego wynosi zaledwie 30 proc.

Kurs franka, kurs EUR/CHF i CHF/PLN; źródło: Bloomberg

Co więcej, wbrew powtarzanym jak mantra stanowczym deklaracjom, że nie można liczyć na obniżki stóp w drugiej połowie roku, inwestorzy zakładają redukcję kosztu pieniądza o 50 punktów bazowych. Prawdziwym testem dla tego przekonania będą dzisiejsze dane o inflacji w grudniu. Rynek zakłada, że ceny konsumenckie obniżyły się w porównaniu z listopadem. Ma się to przełożyć na wyraźne obniżenie dynamiki CPI z 7,1 do 6,5 proc. r/r. W przypadku tego wskaźnika 40-letni szczyt został osiągnięty już w czerwcu (na poziomie 9,1 proc. r/r). Potwierdzenie szybkiego hamowania wzrostu cen powinno ugruntować tendencje odwrotu od dolara i wzrostu cen obligacji skarbowych, które w pierwszej połowie tygodnia straciły nieco impet.

Kurs dolara (indeks USD na tle rynku długu USA); źródło: Bloomberg

Dla złotego oznaczałoby to utrzymanie się pozytywnego środowiska. Wydaje się jednak, że EUR/PLN do zejścia pod 4,65 potrzebuje silniejszego, pozytywnego impulsu. Takim mogłyby stać się odblokowanie finansowania dla Krajowego Planu Odbudowy. Na rozpoczętym wczoraj posiedzeniu Sejmu procedowana jest ustawa o Sądzie Najwyższym, która na tym polu odegra kluczową rolę. Jej odrzucenie oczywiście byłoby negatywne dla PLN. Jednak w przypadku kursu euro bariera 4,72 zł od wielu tygodni stanowi swoisty sufit dla notowań i w przypadku rozczarowania powinna wyhamować przecenę złotego.

newsletter

NEWSLETTER

Codzienny, darmowy komentarz rynkowy

Zaznacz poniższe pole, a w przyszłości nie ominą Cię m.in. powiadomienia o webinarach, nowych prognozach walutowych lub ważnych wydarzeniach na rynku walutowym.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji tej usługi. W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu marketingu bezpośredniego przetwarzanie obejmuje mierzenie lub zrozumienie skuteczności naszych działań marketingowych oraz dopasowanie treści lub działań marketingowych - profilowanie (zautomatyzowana ocena oparta na posiadanych przez nas Twoich danych osobowych). Wyrażenie tej zgody skutkuje również udzieleniem zgody na otrzymywanie od nas informacji handlowych na wybrany przez Ciebie kanał kontaktu. Przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pełna informacja o przetwarzaniu danych osobowych dostępna jest w Polityce prywatności.
12 sty 2023 9:38|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

11 sty 2023 8:46

Kursy walut czekają na dane o inflacji, euro wykorzystuje słabość dolara, złoty stabilny (komentarz z 11.01.2023)

10 sty 2023 8:22

Kursy walut w cieniu wspinaczki EUR/USD, kurs dolara pogłębia spadek, nie czekając na dane o inflacji (komentarz z 10.01.2023)

9 sty 2023 9:46

Kursy walut na starcie roku, kurs dolara spada po dwóch nieudanych próbach podbicia, kurs euro krąży blisko 4,70 zł (komentarz z 9.01.2023)

27 gru 2022 13:14

Prognozy kursów walut na 2023 rok. Ze szponów inflacji w objęcia recesji? (komentarz z 27.12.2022)

Atrakcyjne kursy 27 walut