Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kursy walut próżno wyglądają złotowłosej, euro, dolar, frank i funt podrożały, EUR/PLN zmaga się z ważnym pułapem (komentarz z 20.01.2023)

20 sty 2023 12:03|Bartosz Sawicki

Okres długiej stabilizacji kursu euro oraz spadków kursu dolara i franka staje się zagrożony przez powrót obaw o perspektywy światowej gospodarki. Fatalne dane z USA wyraźnie przygasiły popyt na ryzykowne waluty i aktywa. Na razie skala wzrostu kursów walut jest umiarkowana. Euro i dolar podrożały w minionych dniach o ok. 0,5 proc. GBP/PLN i CHF/PLN podbiły o nieco więcej niż 1 proc. Mimo to EUR/PLN, szybując w kierunku 4,75, osiągnął najwyższe pułapy od połowy listopada i zmierza do zamknięcia piątkowej sesji powyżej 4,70.

Kursy walut wzrosły po danych z USA zwiastujących recesję

Spis treści:

  1. Dolar: wraca strach przed recesją
  2. Złoty: rynek pracy mocno rozczarował

Dolar: wraca strach przed recesją

W anglosaskim kręgu kulturowym funkcjonuje bajka o trzech niedźwiadkach i rozkosznej złotowłosej dziewczynce Goldilocks. Nasza mała bohaterka próbuje owsianki z trzech miseczek, by przekonać się, że najlepsza jest ta o pośredniej temperaturze. Ani za gorąca, ani za zimna. W sam raz. Od imienia złotowłosej dziewczynki ukuto angielski termin goldilocks economy opisujący idealne warunki dla hossy, złotego i walut do niego podobnych, a fatalne dla dolara. I właśnie w krystalizowanie się takiej idealnej mieszanki polityki monetarnej, inflacji i tempa światowego wzrostu gospodarczego rynki bardzo chciały w minionych tygodniach uwierzyć.

Kursy walut; zmiana wartości EUR, USD, CHF, GBP i innych walut G-10 do PLN; źródło: Bloomberg

Na stracie roku postawiono na scenariusz tzw. miękkiego lądowania, czyli uniknięcia przez globalną gospodarkę długiej i trwałej recesji. Rynkowym nastrojom sprzyjały krzepiące informacje z Eurolandu, gdzie dzięki tąpnięciu cen gazu udaje się unikać kryzysu energetycznego stanowiącego największe ryzyko dla wzrostu. Jednocześnie osłabienie gospodarki USA, w kontrolowanym tempie i przy kolejnych symptomach wygasania inflacji, pozwalało wierzyć, że amerykańska Rezerwa Federalna nie będzie zbyt agresywnie podwyższać stóp procentowych, a pod koniec roku przystąpi do ich redukcji. Szybkiemu powrotowi globalnej gospodarki na ścieżkę wzrostu miało pomóc porzucenie przez Chiny strategii zerowej tolerancji dla COVID-19> Poprzez drakońskie restrykcje paraliżowała ona popyt w największej gospodarce wschodzącej.

Indeks zaskoczenia danymi makro z USA; źródło: Bloomberg

W 2022 r. owsianka była zdecydowanie za gorąca: wysoka inflacja zwalczana agresywną polityką pieniężną sparzyła niejednego inwestora. Ostatnie recesyjne sygnały z amerykańskiej gospodarki mogą zwiastować, że posiłek w błyskawicznym tempie stygnie, a załamanie wzrostu będzie zbyt głębokie, by śmiało kierować kapitał na ryzykowne rynki i do świata emerging markets. Kontrolowane osłabienie wzrostu w USA było niekorzystne dla USD. Prawdziwie fatalne dane przypominają o zagrożeniu głęboką recesją, które cały świat może popchnąć w kierunku gospodarczych tarapatów. Na tym defensywny dolar skorzysta, a procykliczne i obarczone wyceną kroków EBC euro cierpi.

Złoty: rynek pracy mocno rozczarował

Od kilku miesięcy dane dotyczące wynagrodzeń w Polsce zaskakiwały raz w górę, raz w dół. W grudniu rozczarowały, i to najmocniej od lat. Co więcej, płace wyhamowały mocniej niż ceny, ich dynamika była najniższa od stycznia i wyniosła 10,3 proc. rok do roku. W listopadzie wskaźnik przybrał wartość 13,9 proc. r/r, prognozy zakładały jego obniżenie się do 13 proc. r/r. Dodatki i nagrody były skromne na tle inflacji, która w czwartym kwartale osiągała najwyższe pułapy od 1996 r., a w lutowym szczycie osiągnąć może 20 proc. r/r. Zakładamy, że wygasanie presji cenowej będzie wolne. Stosunkowo niski wzrost wynagrodzeń przekładać będzie się zatem na ujemną dynamikę w ujęciu realnym, co źle wróży krajowej konsumpcji.

Polski rynek pracy, dynamika wynagrodzeń r/r źródło: Bloomberg

Znaki zapytania odnośnie do najbliższych perspektyw gospodarki nieprzerwanie się mnożą. Wzrost w USA ostro pikuje, ale lepiej wygląda sytuacja w Eurolandzie, gdzie za sprawą uniknięcia kryzysu gazowego wyraźnie poprawiają się nastroje. Do tego należy dodać niepewność związaną z wpływem odejścia Chin od strategii zerowej tolerancji dla COVID-19. Z tego względu spodziewamy się utrzymania znacznej niepewności na światowych rynkach i przeplatania epizodów dobrych nastrojów (jak ten z początku stycznia) z awersją do ryzyka (jak w minionych kilkudziesięciu godzinach). Efektem mogą być rwane i szarpane notowania walut pozbawione wyraźnego trendu. Dopiero, gdy światowy wzrost gospodarczy zacznie znów przyspieszać, złoty powracać będzie mógł na ugruntowaną ścieżkę stopniowego umacniania. Dla krótkoterminowych perspektyw EUR/PLN duże znaczenie będzie mieć finisz tygodnia. Kurs euro walczy bowiem o powrót poniżej strefy 4,71-4,72, która od listopada wielokrotnie powstrzymywała osłabienie złotego.

20 sty 2023 12:03|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

19 sty 2023 8:37

Kursy walut przekraczają granicę, kurs euro najwyżej od dwóch miesięcy, kurs dolara odbija z dna (komentarz z 19.01.2023)

18 sty 2023 9:55

Kursy walut bez jednego trendu, kurs euro spokojny, kurs dolara rozchwiany, funt zyskuje (komentarz z 18.01.2023)

16 sty 2023 9:32

Kursy walut na półmetku stycznia, kurs dolara i kurs franka w dół, kurs euro w miejscu (komentarz z 16.01.2023)

13 sty 2023 8:30

Kursy walut po danych o inflacji w USA, kurs dolara i kurs franka pikuje, kurs euro uśpiony (komentarz z 13.01.2023)

Atrakcyjne kursy 27 walut