Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.
Oszczędzaj za granicą płacąc kartą wielowalutową!

Oszczędzaj za granicą płacąc kartą wielowalutową!

Sprawdź  >
Karta wielowalutowa do płatności na całym świecie!

Karta wielowalutowa do płatności na całym świecie!

Sprawdź  >

Kursy walut w zawieszeniu, kurs euro w mozolnej wspinaczce, kurs dolara odbija po danych o PKB (komentarz z 27.01.2023)

27 sty 2023 11:07|Bartosz Sawicki

W mijającym tygodniu kursy głównych walut: dolara, euro, franka czy funta nie zmieniły się w relacji do złotego o więcej niż 0,5 proc. EUR/PLN pozostaje blisko 4,70, ale nie sforsował tej bariery. Kurs dolara krąży nad tegorocznym dołkiem ustanowionym przed dwoma tygodniami i praktycznie cały czas pozostaje w bezpośredniej bliskości 4,30. Dolar w końcówce tygodnia został wsparty pozytywnymi informacjami z amerykańskiej gospodarki, ale skromna korekta nie oznacza załamania się trendu odwrotu od USD. Impulsem do wzrostu zmienności i szansą poprawy kondycji dolara są przyszłotygodniowe posiedzenia banków centralnych.

Wspinaczka EUR/USD na nowe szczyty przebiega coraz wolniej

Spis treści:

  1. Dolar: EUR/USD coraz trudniej wspinać się na szczyty
  2. Dolar: dane o PKB wsparciem przed posiedzeniem Fed

Dolar: EUR/USD coraz trudniej wspinać się na szczyty

W szerszej perspektywie kurs EUR/USD kontynuuje zatem mozolną wspinaczkę na wielomiesięczne szczyty. Wzrost wartości euro na tle dolara, który spycha USD/PLN, przebiega w znacznie wolniejszym tempie niż w IV kw. minionego roku. W styczniu kurs podniósł się o niespełna 2 proc. W listopadzie wystrzelił najmocniej od 12 lat, o przeszło 5 proc. W grudniu EUR/USD zwyżkował o ok. 3 proc.

Kursy walut, kurs dolara; euro, funta i franka i innych głównych walut; źródło: Bloomberg

Wygasanie impetu często jest oznaką załamywania się trendu, ale prawdopodobieństwo, że kurs dolara odnalazł już krótkoterminowe minimum wzrośnie dopiero w przypadku cofnięcia się notowań EUR/USD pod 1,07, czyli o ponad 1,5 proc. względem bieżących pułapów. Przekładając to na USD/PLN: dopiero wyjście ponad 4,40 będzie oznaczać, że trend spadkowy może zacząć chwiać się w posadach.

Dolar: dane o PKB wsparciem przed posiedzeniem Fed

Impulsem do czwartkowego, korekcyjnego umocnienia dolara stały się pozytywne informacje z gospodarki USA. Dynamika PKB (w ujęciu zanualizowanym) wyhamowała w czwartym kwartale zaledwie z 3,2 do 2,9 proc. Prognozy zakładały wynik o 0,3 punktu procentowego gorszy. Wprawdzie struktura wzrostu pozostawia sporo do życzenia ze względu na pokaźną kontrybucję przyrostu zapasów, lecz bardzo solidnie wypadła konsumpcja, czyli filar amerykańskiego modelu gospodarczego. Dane wpisują się ocenę, że rynek mógł zagalopować się wyceniając, że Fed w nadchodzących miesiącach podniesie stopy tylko o pół punktu procentowego z obecnego pułapu 4,25-4,50 proc., a pod koniec roku przystąpi do ich obniżek.

Kursy walut, kurs dolara na tle wyceny polityki Fed; źródło: Bloomberg

Taki scenariusz wielokrotnie i jednoznacznie torpedowany był przez członków FOMC, którzy niechętnie mogą spoglądać także na szybkie poluzowanie się warunków finansowych. W końcu wzrosty na Wall Street, spadki rentowności długu czy słabnący dolar tworzą środowisko utrudniające zapanowanie nad inflacją przy mocnym rynku pracy i odpornej konsumpcji. Istnieje zatem znaczne ryzyko, że Fed w najbliższą środę ponownie spróbuje wylać otrzeźwiający kubeł zimnej wody na głowy inwestorów oczekujących redukcji kosztu pieniądza.

27 sty 2023 11:07|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

26 sty 2023 8:34

Kurs euro pogrążony w zimowym śnie, kurs dolara bez sił do odbicia, frank stabilny (komentarz z 26.01.2023)

25 sty 2023 9:30

Kursy walut bez przełomu, kurs dolara szura po dnie, złoty stabilny, forint kontynuuje odbicie (komentarz z 25.01.2023)

24 sty 2023 11:05

Kursy walut z zawahaniem po danych PMI, polityka pieniężna wspiera kurs euro, szkodzi USD (komentarz z 24.01.2023)

23 sty 2023 8:39

Kursy walut oddają niezdecydowanie inwestorów, kurs euro broni ważnej bariery, kurs dolara zawraca, funt niechętnie oddaje pole (komentarz z 23.01.2023)

Atrakcyjne kursy 27 walut