Dolar wyrywa się ze spirali wyprzedaży, EUR/PLN stabilny (komentarz z 8.09.2021)

8 wrz 2021 8:51|Bartosz Sawicki

W tym tygodniu notowania EUR/PLN szukają punktu krótkoterminowej równowagi tuż ponad 4,50. Rada Polityki Pieniężnej utrzyma dziś stopy na poziomie 0,1 proc., a zaostrzenie kursu w komunikacji, pomimo rekordowej inflacji, jest mało prawdopodobne.

W najbliższych dniach kurs euro powinien być ograniczony przez pułap 4,54 od góry i 4,50 od dołu. Kolejnym silniejszym ruchem – naszym zdaniem – będzie kontynuacja umocnienia przez złotego, ale na razie notowania powinny pozostać w krótkoterminowym beztrendziu i stabilizacji.

Kurs dolara, wykres USD/PLN; źródło: Bloomberg

Na rynkach światowych dolar wyrwał się ze spirali wyprzedaży. W tym tygodniu zyskuje do pozostałych walut gospodarek rozwiniętych. EUR/USD zawrócił przed 1,19 i spory w tym udział zbliżającego się, czwartkowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. Klucz jest z grubsza następujący: im profil waluty bardziej ryzykowny, tym więcej zdobytego ostatnio pola oddaje. Oznacza to, że tracą m.in. funt czy dolar kanadyjski oraz waluty antypodów. Tracą też waluty emerging markets. USD/PLN nie zdołał zadomowić się poniżej 3,80 i odbija na nieco wyższe pułapy. Od polskiej waluty słabszy jest forint oraz rubel.

RPP nie boi się inflacji

Wydarzeniami tygodnia na krajowym rynku są: dzisiejsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej ws. poziomu stóp procentowych oraz jutrzejsza, zapowiedziana w tradycyjnej formie, konferencja prezesa NBP. Ich ranga została jednak mocno podkopana przez weekendowy wywiad Adama Glapińskiego dla PAP. Wszystko, co najważniejsze, prawdopodobnie zostało już powiedziane. Rozpoczęcie zacieśniania w obecnych warunkach i biorąc pod uwagę zagrożenia epidemiczne, byłoby wg prezesa NBP bardzo ryzykowne. Jego zdaniem wysoka inflacja wynika głównie z czynników podażowych i za kilka miesięcy powinna zacząć ostro hamować. Oznajmił też, że nie będzie żadnego ogłoszenia o odejściu skupu aktywów do lamusa, zresztą już teraz jest on praktycznie wygaszony.

Inflacja w Polsce, dynamika cen konsumenckich i bazowych; źródło: Bloomberg

W tym świetle zmiany w komunikacji są mało prawdopodobne, a wniosek o podwyżkę przepadnie. Wypowiedzi te wpisują się w nasz pogląd, że dla RPP scenariuszem bazowym jest podwyżka w pierwszym kwartale przyszłego roku. Prezes NBP swoimi słowami nasypał też piachu w tryby rozpędzającego się złotego. Nie zmienia to faktu, że cykl zacieśniania zaczyna majaczyć na horyzoncie, co z punktu widzenia polskiej waluty jest w szerszym ujęciu korzystne. Atutami złotego pozostają też bardzo silny wzrost gospodarczy i wciąż pozytywne tendencje w bilansie płatniczym.

Codzienny, darmowy komentarz rynkowy
8 wrz 2021 8:51|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

7 wrz 2021 8:54

Kursy walut w korekcie, ale złoty nie powiedział ostatniego słowa. Funt, frank, dolar i euro powinny dalej tanieć (komentarz z 7.09.2021)

6 wrz 2021 11:09

Kursy walut gubią spadkowy impet: dolar z szansą na korektę, złoty łapie zadyszkę (komentarz z 6.09.2021)

3 wrz 2021 11:44

Kursy walut po najsilniejszych spadkach od miesięcy, EUR/PLN wyhamował, dolar w spirali wyprzedaży (komentarz z 3.09.2021)

2 wrz 2021 7:59

Kursy walut pogłębiają zniżki, frank, euro i dolar potężnie przecenione (komentarz z 2.09.2021)


Atrakcyjne kursy 28 walut

Rozpocznij chat