Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Dolar znowu w odwrocie (komentarz walutowy z 5.08.2020)

5 sie 2020 15:52|Bartosz Grejner

Rynek nie ma litości dla dolara, który zbliża się do najniższego poziomu w relacji do euro od ponad dwóch lat. Czeska korona, forint i złoty – oto najmocniejsze waluty minionego miesiąca w grupie krajów wschodzących.

W środowe południe dolar nadal znajduje się w zainicjowanym wczoraj spadkowym trendzie. Notowania EUR/USD z powrotem zbliżają się do granicy 1,19, czyli do najwyższego poziomu od maja 2018 r. Ok. południa główna para walutowa osiągnęła ok. 1,1860, podczas gdy jeszcze w poniedziałek spadała nawet poniżej 1,17.

Pogoda dla złotego

Kurs EUR/USD na poziomie 1,17-1,19 oznacza słabego dolara. Z kolei słabość amerykańskiej waluty przy utrzymujących się dobrych nastrojach na rynku finansowym (wspieranych działaniami banków centralnych) sprzyja polskiej walucie.

Złoty, korzystając ze sprzyjających warunków zewnętrznych i wewnętrznych, należał w minionym miesiącu do najmocniejszych walut z grupy krajów wschodzących, gdzie tylko czeska korona i forint zyskały więcej w relacji do dolara, euro, franka i funta.

W miesiąc złoty zyskał ok. 1,6 proc. w relacji do euro, mimo że europejska waluta była ostatnio globalnie silna. Aż 7 proc. w tym samym okresie polska waluta nadrobiła do dolara, a jeżeli popatrzymy na poprzednie trzy miesiące, zyski złotego wynoszą aż 12 proc. W znacznej mierze liczy się tu osłabienie złotego z początkowego okresu lockdownu, ale nawet jeżeli wyeliminujemy wpływ pandemii i weźmiemy notowania z ostatniego roku, to polska waluta umocniła się względem USD o 4 proc.

Dobra kondycja złotego, a także innych walut z regionu (forinta, korony, leja), wynika nie tylko z osłabienia dolara. Czynnikiem sprzyjającym było osiągnięte w lipcu porozumienia w Brukseli ws. funduszu 750 mld euro na odbudowę gospodarek europejskich.

Złoty korzysta także na tym, że na początku pandemii Polska była w relatywnie lepszej sytuacji gospodarczej niż pozostałe kraje i najprawdopodobniej wyjdzie z okresu pandemii także w nieco lepszej kondycji względem bardziej rozwiniętych gospodarek, co może być pozytywnym bodźcem dla złotego na 2021 r.

Tymczasem dziś po południu kurs USD/PLN znajduje się tuż nad granicą 3,70, a EUR/PLN ok. 4,39. Zwiększenie presji podażowej na dolara w kolejnych godzinach może także wpłynąć na dalszą poprawę koszyka złotego względem głównych walut i dalszy spadek kursów USD/PLN i EUR/PLN.

Środa pod znakiem PMI

Dzisiaj poznaliśmy finalne dane wskaźników aktywności PMI sektora usług w strefie euro za lipiec. Nie były one aż tak dobre, jak dane z przemysłu, które przekroczyły wstępne szacunki, ale w usługach także zbiorcze wskaźniki PMI okazały się minimalnie wyższe od wstępnych.

Po południu poznamy z kolei dane indeksów PMI dla przemysłu w USA, co może wywołać nieco więcej zmienności w notowaniach dolara. Rynek jednak mocniej koncentruje się na piątkowym raporcie z rynku pracy w USA. Do tego czasu prawdopodobnie istotnych zmian nie będziemy obserwować.

5 sie 2020 15:52|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

4 sie 2020 16:14

Euro może stracić impet (komentarz walutowy z 4.08.2020)

31 lip 2020 16:07

Kolejne rekordy słabości dolara (komentarz walutowy z 31.07.2020)

30 lip 2020 17:18

USA: coraz więcej bezrobotnych i rekordowy spadek PKB (komentarz walutowy z 30.07.2020)

29 lip 2020 15:52

W oczekiwaniu na wieczór z Rezerwą Federalną (komentarz walutowy z 29.07.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut