Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Euro może stracić impet (komentarz walutowy z 4.08.2020)

4 sie 2020 16:14|Bartosz Grejner

Wtorkowe notowania na rynku walutowym przebiegają w spokojnych nastrojach. Po silnych piątkowych wahaniach dolara kurs EUR/USD wzrósł powyżej 1,19, po czym zakończył tydzień na ok. 1,176. Podobnie było w poniedziałek, a dziś w południe także obserwujemy kurs głównej pary walutowej na poziomie 1,176-1,177.

Na jednej szali dobre dane gospodarcze, a na drugiej szalejący wirus

Brak fundamentalnych zmian wynika z faktu, że rynek ma obecnie do przetrwania kolejną porcję skrajnych bodźców. Z jednej strony poznaliśmy w poniedziałek finalne dane PMI o aktywności w sektorze przemysłowym w Europie, które okazały się nawet wyższe od wstępnych szacunków. Lepiej od oczekiwań wypadły także dane przemysłowe z USA i Polski.

Wspólnym problemem nadal pozostaje niższe zatrudnienie, które obecnie wspierają i nieco sztucznie zawyżają programy rządowe. Może to okazać się istotną kwestią w kolejnych miesiącach, kiedy wiele firm może stanąć przed obliczem bankructwa. Już dziś zresztą coraz więcej firm upada. Co będzie dalej, to zależy od popytu konsumpcyjnego w kolejnych miesiącach, a ten z kolei od możliwej kolejnej fali zachorowań.

I to jest ten kolejny bodziec, z którym rynek musi się obecnie mierzyć. Niestety, zakażeń przybywa, m.in. w Niemczech czy w Polsce, a przecież mamy dopiero lato, tymczasem potencjalnie silniejsza fala zachorowań może nastąpić w okresie jesienno-zimowym. W III kwartale jeszcze powinniśmy obserwować wzrosty aktywności gospodarek wychodzących z zamknięcia, jednak to IV kwartał będzie najprawdopodobniej prawdziwym testem zachowań konsumentów.

Z tej perspektywy dane za lipiec, choć pozytywne (w przypadku Europy czy części Azji), szybko mogą tracić znaczenie, zważywszy na to, co czeka rynek w kolejnych miesiącach, a warto do tego dopisać listopadowe wybory prezydenckie w USA.

Do piątku spokój, a po tym?

W piątek inwestorów czeka istotna publikacja danych makroekonomicznych. Poznamy lipcowy raport z rynku pracy w USA, a ta publikacja może zwiększyć wahania na rynku, ukazując negatywne skutki ponownego wprowadzania obostrzeń w niektórych amerykańskich miastach i stanach.

Do tego czasu nie powinniśmy obserwować większych zmian wśród głównych par walutowych. Jednak doniesienia o rosnącej liczbie dziennych zakażeń w kolejnych europejskich krajach może potencjalnie ostudzić nieco popyt na euro, wzmacniając równocześnie dolara. Mogłoby to także negatywnie wpłynąć na złotego, który porusza się w mocno ograniczonym przedziale wahań, pozostając w dobrej kondycji w tle kilku minionych tygodni.

Notowania EUR/PLN chwilę po południu oscylują ok. 4,40-4,41, natomiast USD/PLN ok. 3,75, czyli praktycznie przy poziomach wczorajszego zamknięcia. Po rozpoczęciu sesji na nowojorskiej giełdzie zostaną opublikowane jeszcze dane makro z USA o zamówieniach w przemyśle i na dobra trwałe, ale będą to dane za czerwiec i nie powinny one wpłynąć dolara.

4 sie 2020 16:14|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

31 lip 2020 16:07

Kolejne rekordy słabości dolara (komentarz walutowy z 31.07.2020)

30 lip 2020 17:18

USA: coraz więcej bezrobotnych i rekordowy spadek PKB (komentarz walutowy z 30.07.2020)

29 lip 2020 15:52

W oczekiwaniu na wieczór z Rezerwą Federalną (komentarz walutowy z 29.07.2020)

28 lip 2020 18:21

Chmura pesymizmu nad USA (popołudniowy komentarz walutowy z 28.07.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut