Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kolejne rekordy słabości dolara (komentarz walutowy z 31.07.2020)

31 lip 2020 16:07|Bartosz Grejner

PKB strefy euro spada zgodnie z oczekiwaniami, w ujęciu kwartalnym o 12,1 proc. Popyt na dolara w dalszym ciągu niewielki: kurs EUR/USD najwyższy od maja 2018 r., a USD/PLN spada poniżej 3,70, co dzieje się pierwszy raz od października 2018 r.

Drugi kwartał spisany na rekordowe straty

W piątek obserwowaliśmy kolejne rekordy słabości dolara. Notowania EUR/USD wzrosły dziś rano powyżej 1,19, czyli do najwyższego poziomu od maja 2018 r. Kilka godzin później oddaliły się od tego poziomu, ale nadal pozostają w bliskiej okolicy, tj. ok. 1,1850.

Euro jest silniejsze, stąd także wynikają wzrosty. Niemniej jednak gorszą kondycję amerykańskiej waluty widać, gdy popatrzymy np. na indeks dolara wg Bloomberga, który zawiera w koszyku m.in. waluty krajów wschodzących. Indeks ów wskazuje, że dolar jest najsłabszy od maja 2018 r.

Dziś poznaliśmy dane o PKB ze strefy euro za II kw. Wczoraj analogiczne napłynęły z USA. Naiwnością byłoby twierdzić, że mają one obecnie istotny wpływ na to, co się dzieje na rynku. Wszyscy spodziewali się fatalnych odczytów. I rzeczywiście: PKB strefy euro zmniejszyło się o 12,1 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału, a było to zgodne z rynkowymi oczekiwaniami.

Republikanie i Demokraci różnią się o biliony

Obecna słabość dolara wynika jednak w dużej mierze z tego, że Europa znacznie lepiej radzi sobie z koronawirusem niż USA. Nie bez znaczenia jest też fakt, że gdy w Europie liderzy unijnych państw osiągnęli niedawno konsensus ws. funduszu pomocowego dla gospodarek.

Tymczasem w USA kolejne stany przegrywają walkę z koronawirusem, co negatywnie odbija się na gospodarce. Nierozwiązane pozostają również kwestie fiskalne, a Republikanie i Demokraci muszą się dogadać w kwestii stymulacji fiskalnej, lecz różnice pomiędzy nimi liczone są w bilionach dolarów.

Konsensus najprawdopodobniej zostanie osiągnięty, ale doniesienia medialne z obu obozów wskazują, że różnice w dalszym ciągu są bardzo duże. Do tego część programów pomocowych wygasa niebawem, np. dziś przestaje obowiązywać dodatkowe wsparcie dla bezrobotnych, a przecież ledwie wczoraj odnotowaliśmy drugi z rzędu tydzień wzrostów zasiłków dla bezrobotnych.

Co grozi złotemu? Dziś nic

Wymienione wyżej czynniki działają na niekorzyść dolara, ale słabość amerykańskiej waluty wspiera m.in. złotego. Polska waluta nadal znajduje się w dobrej kondycji.

Notowania USD/PLN spadły dzisiaj poniżej 3,70, pierwszy raz od października 2018 r. Kurs EUR/PLN natomiast oscyluje wokół 4,40 i prawdopodobieństwo istotniejszych zmian jest dziś ograniczone.

31 lip 2020 16:07|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

30 lip 2020 17:18

USA: coraz więcej bezrobotnych i rekordowy spadek PKB (komentarz walutowy z 30.07.2020)

29 lip 2020 15:52

W oczekiwaniu na wieczór z Rezerwą Federalną (komentarz walutowy z 29.07.2020)

28 lip 2020 18:21

Chmura pesymizmu nad USA (popołudniowy komentarz walutowy z 28.07.2020)

28 lip 2020 15:41

Wtorek na złapanie oddechu (komentarz walutowy z 28.07.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut