Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Wtorek na złapanie oddechu (komentarz walutowy z 28.07.2020)

28 lip 2020 15:41|Bartosz Grejner

Wtorkowa sesja przebiegała pod znakiem lekkiego odreagowania po wczorajszym silnym osłabieniu amerykańskiej waluty, które doprowadziło cenę złota do blisko 2 tys. dol. za uncję, wzmocniło także złotego.

Dolar odrobił ułamki strat, ale są twarde dowody słabości

Dzisiaj notowania głównej pary walutowej EUR/USD nieco oddaliły się nieco od wczorajszych szczytów, spadając do ok. 1,1720 chwilę po południu. To jednak dalej poziomy tylko o kilka dziesiątych procenta niższe od blisko dwuletnich szczytów wartości euro w relacji do dolara. Jeżeli jednak popatrzymy na relację dolara do franka szwajcarskiego czy jena, to w obu przypadkach nadal dochodzi do spadków, co utwierdza przekonanie, że słabość amerykańskiej waluty szybko nie zniknie.

Waluty z grupy krajów wschodzących (EM) dzisiaj nieco straciły, odreagowując wczorajsze wzrosty wartości. Złoty był wczoraj jedną z najsilniejszych walut wśród EM, dzisiaj natomiast był jedną z najsłabszych. Nie były to jednak zmiany istotne, jeżeli weźmiemy pod uwagę ostatnie tygodnie. Złoty nadal jest stosunkowo silny.

Kurs EUR/PLN stabilizuje się wokół 4,40, natomiast USD/PLN po chwilowym spadku poniżej 3,73 powrócił ponad granicę 3,75 chwilę po południu. Wspomniana dobra kondycja franka szwajcarskiego w relacji do dolara ma także wpływ na wzrost kursu CHF/PLN o blisko 1 proc., do nieco ponad 4,09. Ten wzrost nie równoważy jednak całego spadku z poniedziałku.

Plany na środę i czwartek z potencjałem wywołania większych wahań

Wtorek jest dniem spokojnych notowań, a zmiany wynikają przede wszystkim z odreagowania poniedziałkowych spadków i wzrostów. Najbliższe dni mogą jednak przynieść więcej ruchów na rynku walutowym. Już jutro poznamy komunikat Rezerwy Federalnej, odbędzie się też konferencja prasowa z udziałem Jerome'a Powella, szefa Rezerwy Federalnej. Kolejny dzień przyniesie publikację danych o PKB za II kw. z USA i strefy euro. To wydarzenia, na które rynek się przygotowuje i z potencjałem zwiększenia wahań na rynku.

Dane o PKB mogą pokazać dysproporcje pomiędzy USA a Europą. Nie należy jednak oczekiwać fundamentalnych zmian. Odczyty dotyczą bowiem drugiego kwartału. Tymczasem negatywne wydarzenia w USA, które obecnie osłabiają dolara, dotyczą w największej mierze początku trzeciego kwartału. Chodzi tu m.in. o rekordy zachorowań na COVID-19 i ponowne nakładanie obostrzeń w niektórych stanach.

Z kolei w Europie porozumienie unijnych przywódców w sprawie pakietu pomocowego dla państw UE pomogło wspólnej walucie i europejskiej gospodarce. Tyle że to także nastąpiło już w III kw., nie zostanie zatem ujęte wśród danych, które poznamy pojutrze. Czy czwartkowe publikacje wpłyną na notowania złotego? Najprawdopodobniej nie. Polska waluta powinna zachować większość zysków wypracowanych w minionych dniach.

28 lip 2020 15:41|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

27 lip 2020 18:30

Kurs głównej pary walutowej, jakiego dawno nie było (popołudniowy komentarz walutowy z 27.07.2020)

27 lip 2020 14:19

Wyprzedaż dolara (komentarz walutowy z 27.07.2020)

24 lip 2020 18:38

Złoty jak złoto (popołudniowy komentarz walutowy z 24.07.2020)

24 lip 2020 15:17

Lipiec nie skąpi Europie danych, które zaskakują (komentarz walutowy z 24.07.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut