Wymieniaj waluty

Wymieniaj waluty
i zdobywaj darmowe losy.

Pula nagród: 500 000 zł

Weź udział w loterii >

Wtorek na złapanie oddechu (komentarz walutowy z 28.07.2020)

28 lip 2020 15:41|Bartosz Grejner

Wtorkowa sesja przebiegała pod znakiem lekkiego odreagowania po wczorajszym silnym osłabieniu amerykańskiej waluty, które doprowadziło cenę złota do blisko 2 tys. dol. za uncję, wzmocniło także złotego.

Dolar odrobił ułamki strat, ale są twarde dowody słabości

Dzisiaj notowania głównej pary walutowej EUR/USD nieco oddaliły się nieco od wczorajszych szczytów, spadając do ok. 1,1720 chwilę po południu. To jednak dalej poziomy tylko o kilka dziesiątych procenta niższe od blisko dwuletnich szczytów wartości euro w relacji do dolara. Jeżeli jednak popatrzymy na relację dolara do franka szwajcarskiego czy jena, to w obu przypadkach nadal dochodzi do spadków, co utwierdza przekonanie, że słabość amerykańskiej waluty szybko nie zniknie.

Waluty z grupy krajów wschodzących (EM) dzisiaj nieco straciły, odreagowując wczorajsze wzrosty wartości. Złoty był wczoraj jedną z najsilniejszych walut wśród EM, dzisiaj natomiast był jedną z najsłabszych. Nie były to jednak zmiany istotne, jeżeli weźmiemy pod uwagę ostatnie tygodnie. Złoty nadal jest stosunkowo silny.

Kurs EUR/PLN stabilizuje się wokół 4,40, natomiast USD/PLN po chwilowym spadku poniżej 3,73 powrócił ponad granicę 3,75 chwilę po południu. Wspomniana dobra kondycja franka szwajcarskiego w relacji do dolara ma także wpływ na wzrost kursu CHF/PLN o blisko 1 proc., do nieco ponad 4,09. Ten wzrost nie równoważy jednak całego spadku z poniedziałku.

Plany na środę i czwartek z potencjałem wywołania większych wahań

Wtorek jest dniem spokojnych notowań, a zmiany wynikają przede wszystkim z odreagowania poniedziałkowych spadków i wzrostów. Najbliższe dni mogą jednak przynieść więcej ruchów na rynku walutowym. Już jutro poznamy komunikat Rezerwy Federalnej, odbędzie się też konferencja prasowa z udziałem Jerome'a Powella, szefa Rezerwy Federalnej. Kolejny dzień przyniesie publikację danych o PKB za II kw. z USA i strefy euro. To wydarzenia, na które rynek się przygotowuje i z potencjałem zwiększenia wahań na rynku.

Dane o PKB mogą pokazać dysproporcje pomiędzy USA a Europą. Nie należy jednak oczekiwać fundamentalnych zmian. Odczyty dotyczą bowiem drugiego kwartału. Tymczasem negatywne wydarzenia w USA, które obecnie osłabiają dolara, dotyczą w największej mierze początku trzeciego kwartału. Chodzi tu m.in. o rekordy zachorowań na COVID-19 i ponowne nakładanie obostrzeń w niektórych stanach.

Z kolei w Europie porozumienie unijnych przywódców w sprawie pakietu pomocowego dla państw UE pomogło wspólnej walucie i europejskiej gospodarce. Tyle że to także nastąpiło już w III kw., nie zostanie zatem ujęte wśród danych, które poznamy pojutrze. Czy czwartkowe publikacje wpłyną na notowania złotego? Najprawdopodobniej nie. Polska waluta powinna zachować większość zysków wypracowanych w minionych dniach.

28 lip 2020 15:41|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

27 lip 2020 18:30

Kurs głównej pary walutowej, jakiego dawno nie było (popołudniowy komentarz walutowy z 27.07.2020)

27 lip 2020 14:19

Wyprzedaż dolara (komentarz walutowy z 27.07.2020)

24 lip 2020 18:38

Złoty jak złoto (popołudniowy komentarz walutowy z 24.07.2020)

24 lip 2020 15:17

Lipiec nie skąpi Europie danych, które zaskakują (komentarz walutowy z 24.07.2020)

Atrakcyjne kursy 28 walut

Pobierz naszą aplikację

Monitoruj kursy walut, czytaj komentarze i korzystaj z naszych usług jeszcze szybciej, łatwiej i wygodniej. Gdziekolwiek jesteś.

Zobacz naszą aplikację