Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Duże wahania funta szybko nie ustąpią (popołudniowy komentarz walutowy z 14.03.2019)

14 mar 2019 15:51|Bartosz Grejner

Polska bez podwyżek stóp procentowych aż do roku 2022? Kolejne głosowanie w brytyjskim parlamencie może wywołać istotne wahania notowań funta.

Dolar relatywnie słaby

Funt oddawał dzisiaj część wypracowanych wczoraj zysków, jednak w kontekście ostatnich dwóch miesięcy jego wartość pozostaje cały czas na relatywnie wysokim poziomie. W znacznie szerszym kontekście brytyjska waluta jest silnie przeceniona i jej potencjał wzrostowy do końca roku wynosi ok. 5-10 proc. w zależności od wydarzeń w Wielkiej Brytanii. Dzisiaj ok. godz. 18 kolejne głosowanie w sprawie brexitu. Zgodnie z zaprezentowanym dokumentem przez rząd możliwe są dwie wersje przedłużenia. Pierwsza zakłada krótkie (techniczne), gdyby udało się przegłosować umowę w parlamencie przed 21-22 marca. Druga wersja zakłada dłuższe przesunięcie, potrzebne dla rządu i parlamentu w celu wypracowania innego rozwiązania. Druga opcja zakłada także uczestnictwo w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Druga opcja jest także najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem. Coraz bardziej jasne robi się także to, że rząd nie jest w stanie wypracować umowy, na którą przystałby brytyjski parlament. Rośnie więc szansa przedterminowych wyborów, co ostatecznie może być pozytywne w kwestii wypracowania umowy z UE i przyjęcia jej przez brytyjski parlament. Krótkoterminowo oznacza to jednak także sporą dawkę chaosu, który przełożyłby się na istotne wahania funta.

Wczoraj wieczorem brytyjska waluta osiągnęła nowy szczyt wartości w relacji do dolara – ok. 1,3380. Dzisiaj oddała niespełna 1 proc. z tego. Biorąc jednak pod uwagę istniejącą niepewność co do dzisiejszego głosowania i terminu, o jaki brexit miałby zostać przedłużony, znaczne wahania notowań brytyjskiej waluty są bardzo prawdopodobne.

Zważywszy na nieco gorsze od oczekiwań dane z gospodarki USA (szczególnie o inflacji) i silnie zyskującego funta, amerykańska waluta pozostawała nieco w cieniu i stopniowo traciła na wartości. Euro wzrosło wczoraj późnym wieczorem i ponownie dzisiaj nad ranem do blisko 1,1340. I choć w kontekście ostatnich tygodni to nadal relatywnie niski poziom, jednak powyżej tego, który obserwowaliśmy tuż przed ogłoszeniem przez Europejski Bank Centralny, że nie podniesie stóp procentowych w tym roku (ok. 1,1300). Dolar potrzebował silnego raportu z rynku pracy oraz inflacji. Ten pierwszy jednak był nieco zaburzony przez zaskakująco niski wzrost zatrudnienia, a przeciętny wzrost cen konsumenckich okazał się niższy od szacunków rynkowych. To zwiększa prawdopodobieństwo, że może minąć jeszcze kilka tygodni, zanim dolar wkroczy z powrotem na ścieżkę aprecjacyjną.

W tych warunkach dobrze odnajduje się polska waluta. Złoty korzysta na braku aprecjacji dolara i ciągle dobrej sytuacji na rynku akcji (pomimo doniesień o możliwych problemach w negocjacjach pomiędzy USA a Chinami). Rynek także niespecjalnie przejął się komentarzami Adama Glapińskiego, przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej, o prawdopodobnym braku zmian stóp procentowych do końca jego kadencji, tj. do 2022 r. To jednak relatywnie odległy termin, a RPP jest także silnie uzależniona od tego, co zrobi EBC w kontekście stóp procentowych. Koszyk złotego pozostaje stabilny, a wahania dzisiaj głównie powinny ograniczyć się do pary GBP/PLN ze względu na głosowanie w brytyjskim parlamencie, które mogą być bardzo duże i sięgać nawet 10 gr.

Jutro na rynku

O godz. 11:00 Eurostat opublikuje dane o inflacji konsumenckiej (CPI) w lutym. Będzie to już drugi ich odczyt, stąd istotnych zmian nie należy się spodziewać. Najważniejsza informacja: EBC nie będzie podwyższał stóp procentowych w tym roku. Inflacja też nie wykazuje trendu wzrostowego, jej wskaźnik bazowy oscyluje ok. 1 proc.

Po południu natomiast napłyną dane z USA. Rezerwa Federalna o godz. 14:15 przedstawi dane o produkcji przemysłowej w lutym. Mediana oczekiwań rynkowych wskazuje na wzrost o 0,4 proc. w skali miesiąca, w tym zwiększenie aktywności największej składowej – przetwórstwa przemysłowego o 0,3 proc. Trzy kwadranse później Uniwersytet Michigan opublikuje wstępne dane wskaźnika nastroju amerykańskich konsumentów w marcu. Oczekiwany jest wzrost o 1,5 pkt do 95,3 pkt, co by było zbieżne z silnie zyskującym rynkiem akcji od początku roku i pauzą w podnoszeniu stóp procentowych przez Rezerwę Federalną.

Ta zresztą uzależnia teraz w jeszcze większej mierze długość wspomnianej pauzy od napływających danych. Im będą one lepsze, tym mocniej rosnąć będzie prawdopodobieństwo podwyżki stóp w drugiej części roku. Możemy więc spodziewać się zwiększenia wahań dolara w godzinach popołudniowych. Biorąc pod uwagę stan gospodarek USA i strefy euro, w dłuższej perspektywie dolar powinien zyskiwać w relacji do euro. Wahania w przypadku złotego powinny ograniczyć się do pary USD/PLN i potencjalnie CHF/PLN, jeżeli popołudniowe publikacje istotnie odbiegałyby od konsensusu i wywołałyby znaczne ruchy na rynkach bardziej ryzykownych klas aktywów, m.in. akcji.

14 mar 2019 15:51|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

14 mar 2019 13:29

Brexit – do trzech razy sztuka (komentarz walutowy z 14.03.2019)

13 mar 2019 16:04

Funt rośnie mimo negatywnych sygnałów z gospodarki (popołudniowy komentarz walutowy z 13.03.2019)

13 mar 2019 13:11

Polityczny chaos na Wyspach (komentarz walutowy z 13.03.2019)

12 mar 2019 16:29

Inflacja w USA poniżej oczekiwań (popołudniowy komentarz walutowy z 12.03.2019)

Atrakcyjne kursy 27 walut