Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Dwa dni wahającego się funta (popołudniowy komentarz walutowy z 10.08.2020)

10 sie 2020 18:20|Bartosz Grejner

Przed nami dwa dni ważnych publikacji z rynku brytyjskiego. W piątek z kolei poznamy istotne dane z Chin i USA. Mogą one wyraźnie zwiększyć wahania na rynku. Dziś złoty pozostaje stabilny: EUR/PLN ok. 4,40, USD/PLN 3,74.

W poniedziałek waluty nie szaleją

Tydzień zaczął się bez większych emocji na szerokim rynku. Sprzyjał temu praktycznie pusty kalendarz wydarzeń makroekonomicznych. Notowania euro do dolara poruszały się dzisiaj w przedziale ok. 1,174-1,18, a w półtorej godziny po rozpoczęciu sesji na nowojorskiej giełdzie kurs EUR/USD wynosił ok. 1,177, czyli o 0,14 proc. poniżej poziomu piątkowego zamknięcia.

To już drugi dzień handlowy z rzędu, gdy zyskuje dolar, który jednak w dalszym ciągu pozostaje słaby w kontekście kilku minionych tygodni. To z kolei korzystne dla złotego, który utrzymuje relatywnie dobrą kondycję. Dzisiaj koszyk złotego ze względu na ogólnie niską zmienność na rynku również notował tylko niewielkie wahania.

Kurs USD/PLN trzymał się blisko 3,74, a EUR/PLN ok. 4,40. Z kolei GBP/PLN oscyluje wokół 4,90. Kurs tej ostatniej pary może ulec nieco większym wahaniom w kolejnych dwóch dniach, kiedy publikowane będą dane makroekonomiczne z brytyjskiej gospodarki. W szerszym wymiarze te statystyki mogą mieć nieco mniejszą wagę niż zwykle, ponieważ dotyczą okresu, o którym i tak powszechnie wiadomo, że był fatalny.

Niemniej jednak dane będą te na tyle istotne, że wahania funta prawdopodobnie znacząco zwiększą się w porze publikacji. Jutro poznamy wieści z brytyjskiego rynku pracy, m.in. średnie wynagrodzenie i poziom bezrobocia. W środę dowiemy się, jaki był stan PKB w II kw., a także produkcji przemysłowej i bilans wymiany międzynarodowej.

Świat znów patrzy na Chiny

Publikacji kluczowych danych spodziewamy się także pod koniec tygodnia. W piątek rano dotrą informacje z Chin. Są one o tyle znaczące, że mogą wskazywać, jak przebiega ścieżka wzrostowa w gospodarce, która najszybciej wyszła z zamknięcia po pierwszej fali pandemii. Poznamy m.in. parametry inwestycjach trwałych, produkcji przemysłowej, stopy bezrobocia i sprzedaży detalicznej.

Uwagę rynku może przykuwać sprzedaż detaliczna. Od zachowań konsumentów i popytu w dużej mierze zależy bowiem szansa powrotu gospodarki do punktu sprzed pandemii.

Tego samego dnia, lecz po południu, poznamy także podobne dane z USA, tj. produkcję przemysłową, sprzedaż detaliczną i wskaźniki nastroju konsumentów Uniwersytetu Michigan. I także w tym przypadku najbardziej mogą się liczyć danych obrazujące zachowania i nastroje amerykańskich konsumentów.

Dane o sprzedaży detalicznej będą dotyczyły lipca, a wskaźnik nastrojów sierpnia, ale w obu przypadkach oczekiwany jest spadek tempa wzrostu ze względu m.in. na przywracanie restrykcji i odkładanie kolejnych faz otwierania się w niektórych stanach. Publikacje te mogą wywołać wzrost wahań dolara, a pozytywna niespodzianka może nieco wzmocnić USD, pokazując odporność amerykańskiego konsumenta. Nie spodziewajmy się jednak fundamentalnych zmian w wycenie dolara.

10 sie 2020 18:20|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

10 sie 2020 15:01

Słaby dolar odreagowuje (komentarz walutowy z 10.08.2020)

7 sie 2020 17:49

Etatów w USA przybywa, ale wolniej niż w czerwcu (popołudniowy komentarz walutowy z 7.08.2020)

7 sie 2020 12:21

Niemiecki przemysł nie zawodzi (komentarz walutowy z 7.08.2020)

6 sie 2020 15:41

Stary Kontynent pełen nowych i dobrych danych (komentarz walutowy z 6.08.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut