Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Etatów w USA przybywa, ale wolniej niż w czerwcu (popołudniowy komentarz walutowy z 7.08.2020)

7 sie 2020 17:49|Bartosz Grejner

Po południu poznaliśmy wyczekiwany przez cały tydzień raport z rynku pracy USA za lipiec. Zawarte w nim dane pozytywnie zaskakują. W sektorze prywatnym przybyło 1,462 mln etatów, o blisko 0,3 mln powyżej spodziewanego odczytu. Dolar zyskuje w relacji do większości walut.

1,5 miliona – czy to dużo?

Powyżej konsensusu ekonomistów zwiększyło się (o 0,5 pkt proc.) tempo wzrostu przeciętnego wynagrodzenia, które wyniosło 4,8 proc. w skali roku (lub 0,2 proc. w skali miesiąca). Stopa bezrobocia spadła z 11,1 do 10,2 proc., o 0,4 pkt proc. powyżej oczekiwań.

Z danymi z raportu jest oczywiście kilka problemów. Stopa bezrobocia spadła m.in. dlatego, że zmniejszył się zasób siły roboczej. Biuro Statystyki Pracy (BLS) podało, że gdyby stopa bezrobocia była liczona poprawnie, byłaby ona o 1 pkt proc. wyższa. To błąd, który się powtarza od rozpoczęcia pandemii, ale jest korygowany.

Zwiększenie zatrudnienia w sektorze prywatnym o blisko 1,5 mln etatów, choć wypadło nieco powyżej oczekiwań, to było o ok. 3,3 mln niższe niż w czerwcu. Bez posady pozostaje blisko 13 mln ludzi, z czego prawie dwie trzecie liczy na powrót do pracy. Może być to jednak uzależnione w dużym stopniu od tego, jaki pakiet fiskalny wypracuje Kongres, o ile w ogóle wypracuje, bo z doniesień medialnych wynika, że konsensus jest daleko, a w przypadku jego braku prezydent może zastosować rozporządzenia wykonawcze.

Od tego, w jakiej wysokości i kiedy Amerykanie otrzymają pomoc fiskalną, zależy popyt konsumpcyjny w kolejnych miesiącach. Jeżeli nie będzie on wystarczająco wysoki, część ze wspomnianych wcześniej utraconych przejściowo etatów, może okazać się utracone permanentnie.

Lipcowy raport z amerykańskiego rynku pracy można podsumować pozytywnie. Dane wskazują jednak na spowolnienie przyrostu zatrudnienia. Etaty, które można było najszybciej przywrócić, zostały przywrócone, natomiast o kolejne przyrosty będzie coraz trudniej, dlatego w przypadku USA tak ważna jest obecnie pomoc fiskalna.

Dolar odreagowuje, ale nadal bardzo słaby

Po publikacji danych z USA popyt na dolara nieco się zwiększył. Notowania EUR/USD znajdowały się już o ok. 0,8 proc. poniżej poziomu z wczorajszego zamknięcia i spadły pod granicę 1,18. Nie są to jednak fundamentalne zmiany w trendzie, jaki obserwujemy w minionych tygodniach. Prawdopodobnie dopiero solidne dane w sierpniowym raporcie z rynku pracy (poznamy go w pierwszy piątek września) mogą spowodować zwiększenie popytu na dolara.

Na większy popyt na amerykańską walutę może też wpływać w pewnym momencie wzrost napięcia geopolitycznego pomiędzy USA a Chinami. Obecnie nie wpływa to istotnie na rynek, ale ostatnio praktycznie każdego dnia otrzymujemy informacje o działaniach, rozporządzeniach czy sankcjach zwiększających napięcie. Dzisiaj po południu administracja Białego Domu nałożyła nowe sankcje na kilkunastu przedstawicieli władz w Hongkongu, w tym wybieraną przez chiński rząd szefową hongkońskiej administracji Carrie Lam.

Dzisiejsze umocnienie dolara należy traktować bardziej w kontekście odreagowania niż wkroczenia na ścieżkę wzrostową. Notowania USD/PLN wzrosły po południu do 3,75, ale to wciąż blisko dwuletnich minimów. Kurs EUR/PLN z kolei przesunął się po południu w okolice 4,40, co było wynikiem nieco słabszej globalnie kondycji euro, co z kolei wynika ze wzmocnienia dolara. Dziś większość walut z grupy krajów wschodzących zyskiwała względem euro. Do końca dnia raczej nie należy się spodziewać większych zmian ze względu na praktycznie pusty kalendarz wydarzeń makroekonomicznych. Zmienność może się zwiększyć po weekendzie w związku z możliwym finałem negocjacji ws.pakietu fiskalnego w amerykańskim Kongresie. Dla złotego jednak nie powinno oznaczać to fundamentalnych zmian.

7 sie 2020 17:49|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

7 sie 2020 12:21

Niemiecki przemysł nie zawodzi (komentarz walutowy z 7.08.2020)

6 sie 2020 15:41

Stary Kontynent pełen nowych i dobrych danych (komentarz walutowy z 6.08.2020)

5 sie 2020 18:23

W USA ciągle brakuje kilkanastu milionów etatów (popołudniowy komentarz walutowy z 5.08.2020)

5 sie 2020 15:52

Dolar znowu w odwrocie (komentarz walutowy z 5.08.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut