Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

EBC nie wpłynie na kurs euro, kurs dolara pod odnowioną presją (komentarz z 18.07.2024)

18 lip 2024 10:16|Bartosz Sawicki

Złoty znajduje się w fazie odreagowania silnej zwyżki na długoterminowe szczyty. Zadyszka PLN nie powinna przeistoczyć się w głęboką przecenę. Ani rosnące szanse Donalda Trumpa na wygraną w jesiennych wyborach prezydenckich w USA, ani solidny odczyt sprzedaży detalicznej nie wystarczyły, aby dolar zyskiwał w relacji do pozostałych głównych walut w obliczu silnego skoku jena (USD/JPY w lipcu runął już o 3 proc.) oraz wysokich odczytów inflacji w Wielkiej Brytanii i Australii. W pierwszym przypadku prawdopodobieństwo sierpniowego cięcia stóp stopniało poniżej 45 proc., w drugim rosną szanse na dodatkową, letnią podwyżkę. Wypowiedzi kandydata Republikanów dot. kwestii geopolitycznych („Tajwan powinien płacić za ochronę”) zdecydowanie uderzyły zarówno w spółki technologiczne z Wall Street, jak i rynki wschodzące. EUR/PLN nie sforsował jednak 4,30, a silną barierą zamykającą drogę do ostatnich maksimów są okolice 4,33. USD/PLN nie przełamał 3,95, ale CHF/PLN powrócił do 4,45, a GBP/PLN nad 5,10. Wydarzeniem dnia będzie decyzja EBC (14:15).

EBC nie wpłynie na kurs euro, kurs dolara pod odnowioną presją”; Źródło: Cinkciarz.pl

Euro w minionych tygodniach znalazło się przede wszystkim pod wpływem rozgrywki politycznej we Francji oraz sytuacji na rynku obligacji skarbowych Eurolandu. Od czerwcowego dna wspólna waluta w relacji do dolara zyskała przeszło 2,5 proc. Przejściowy wybuch premii za ryzyko nie zapobiegł zwyżce EUR/USD ponad 1,09 i najwyższe pułapy od marca. Wyraźnie gwałtowniej zyskiwały w minionym miesiącu funt, dolar australijski oraz cały szereg przedstawicieli koszyka rynków wschodzących. Wprawdzie taka hierarchia jest zgodna z profilem poszczególnych walut, lecz trudno oprzeć się wrażeniu, że euro borykające się z własnymi problemami nie w pełni wykorzystało falę odwrotu od USD napędzaną słabnięciem inflacji i rynku pracy w USA.

Kursy walut: dolar, euro. Wykres EUR/PLN, USD/PLN; źródło: Bloomberg

Po dzisiejszej decyzji Rady Prezesów EBC nie należy spodziewać się fajerwerków. W czerwcu stopa depozytowa została ścięta z rekordowego poziomu 4,0 proc. Na kolejną redukcję kosztu pieniądza o 25 pb przyjdzie poczekać do września. Rynek wycenia taki scenariusz w przeszło 80 proc., zakładając, że luzowanie będzie przebiegać w tempie jednej obniżki na kwartał. Christine Lagarde, prezeska EBC nie powinna być skłonna do jakichkolwiek deklaracji i ponownie uzależni przyszłe kroki władz monetarnych od sygnałów z gospodarki. Inflacja konsumencka w strefie euro w minionych miesiącach oscylowała wokół 2,5 proc. r/r. Wskaźnik bazowy utrzymuje się nieco poniżej 3 proc. r/r. W kolejnych kwartałach obie miary stopniowo zmierzać będą od 2 proc. r/r. Proces ten będzie jednak przebiegać przy wysokiej dynamice wynagrodzeń i wychodzeniu anemicznej gospodarki z dołka, co przekłada się na ostrożność EBC.

Kursy walut: dolar. Wykres indeksu USD (DXY); źródło: Bloomberg

Spodziewamy się, że eurodolar w tym roku będzie kontynuował wspinaczkę do 1,11 (a USD/PLN spadnie pod 3,85), ale w najbliższym czasie trend wzrostowy w notowaniach głównej pary walutowej może stracić na sile. Sygnały z gospodarki Eurolandu, m.in. fatalna kondycja przemysłu i pogorszenie części barometrów koniunktury pod wpływem zamieszania na francuskiej scenie politycznej, nie dają obecnie podstaw do korzystnej dla euro rewizji oczekiwań odnośnie do zamierzeń Rady Prezesów EBC. W krótkim terminie notowania EUR/USD będą przebiegać głównie pod dyktando postrzegania zamierzeń Fed, a rynek ponownie mógł zbyt agresywnie zdyskontować zbliżające się luzowanie w USA. Potencjalny powrót kandydata Republikanów do władzy utożsamiany jest z kolei z nasileniem się inflacji i częstszymi wybuchami awersji do ryzyka wynikającymi z wyższej geopolitycznej niepewności oraz powrotem napięć w relacjach handlowych, co dodatkowo może działać na korzyść USD.

18 lip 2024 10:16|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

17 lip 2024 9:02

Kurs euro ponownie odbija od 4,25 zł. Dolar przestał tracić, funt zachowuje moc po danych o inflacji (komentarz z 17.07.2024)

15 lip 2024 9:09

USD odbija po zamachu na Donalda Trumpa, kurs dolara zawraca z tegorocznego dołka (komentarz z 15.07.2024)

12 lip 2024 8:42

Niska inflacja spycha kurs USD na dno, dolar w lipcu potaniał o 2,5 proc. (komentarz z 12.07.2024)

11 lip 2024 9:36

Kurs euro powrócił na minima, funt odporny na siłę złotego (komentarz z 11.07.2024)

Atrakcyjne kursy 27 walut