Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

EBC ostrożnie monitoruje euro (popołudniowy komentarz walutowy z 10.09.2020)

10 wrz 2020 17:22|Bartosz Grejner

Euro zyskuje na wartości po publikacji komunikatu i konferencji prasowej Europejskiego Banku Centralnego. Kolejny dzień strat funta. Kurs GBP/PLN jest najniższy od blisko półtora miesiąca.

Lagarde bardzo ostrożnie dobierała słowa

Praktycznie cała uwaga rynku była dzisiaj skupiona na wydarzeniach związanych z Europejskim Bankiem Centralnym. Opublikowany komunikat nie zawierał żadnych istotnych zmian. Istotne było zatem to, co Christine Lagarde, szefowa EBC, powie na konferencji prasowej w kwestii kursu euro.

Nieco ponad tydzień temu ekonomista z EBC wyraził zaniepokojenie, że kurs EUR/USD zbliża się do poziomu 1,20, a wspólna europejska waluta zyskuje zbyt wiele w relacji z dolarem. Inwestorzy liczyli na to, że Lagarde rozwinie ten wątek. I dziś szefowa EBC nie zawiodła uczestników rynku. W otwierającym konferencję przemówieniu stwierdziła, że nie należy reagować zbyt pochopnie w kwestii aprecjacji euro.

Już samo to stwierdzenie prawdopodobnie uspokoiło większość obaw inwestorów o jastrzębi przekaz szefowej EBC. Lagarde stwierdziła, że bank będzie ostrożnie monitorował euro” i oceniał jego wpływ na osiągnięcie celu inflacyjnego (zbyt silna wspólna waluta może w tym przeszkadzać).

Podczas sekcji pytań od dziennikarzy niestandardowo duża część z nich dotyczyła kursu walutowego, podkreślając ogromną uwagę wokół tego tematu. Lagarde powtarzała wielokrotnie, że celem EBC nie jest określony kurs wymiany euro, nie oceniając w żadnym momencie bieżącej wyceny europejskiej waluty.

Skoro bank nic nie zmienia, to euro w górę

Kurs wymiany nie był wcześniej tematem wypowiedzi szefowej EBC, stąd wniosek, że bank przygląda się uważnie temu zagadnieniu z punktu widzenia realizacji celu inflacyjnego. EBC nie zamierza jednak podejmować na razie żadnych działań w tym obszarze, tylko monitorować, a to może oznaczać niejako zielone światło dla kontynuacji silnego euro.

I taka też była dzisiejsza reakcja na wydarzenia związane z EBC. Notowania EUR/USD wzrastały w pewnym momencie ok. 0,9 proc., przekraczając poziom 1,19, podczas gdy jeszcze wczoraj obserwowaliśmy okolice miesięcznych minimów przy 1,1760. Wartość euro także bardzo silnie wzrastała w relacji do globalnie osłabionego funta. Kurs EUR/GBP przekroczył 0,92, osiągając najwyższy poziom od 26 marca.

Wspólną walutę mogły także wzmocnić podwyższone projekcje zmiany PKB w strefie euro. EBC zakłada teraz spadek tempa wzrostu PKB w tym roku o 8,0 proc. Lipcowa projekcja mówiła o wzroście na poziomie 8,7 proc. Bank widzi także silny wzrost konsumpcji wewnątrz strefy euro, a dane sugerują istotne odbicie PKB w III kw. br. Z tym zastrzeżeniem, że potencjalny wzrost zachorowań jesienią i zimą jest zagrożeniem dla dalszego wzrostu aktywności ekonomicznej w strefie euro.

Dla złotego to dobrze

Brak aprecjacji dolara po konferencji Lagarde był dla złotego dobrym sygnałem. Notowania EUR/PLN stabilizują się wokół 4,45, a USD/PLN spadły w okolice 3,73-3,74. Silny spadek natomiast w dalszym ciągu widzimy w przypadku pary GBP/PLN, której notowania osiągnęły najniższy poziom od 28 lipca - 4,83 zł. Słabość funta jest pokłosiem coraz ostrzejszej retoryki wokół negocjacji warunków nowej umowy handlowej Wielkiej Brytanii z Unią Europejską oraz aprecjacji euro.

W efekcie poprawy nastrojów na rynku nieco spadł kurs CHF/PLN — z 4,14 do 4,13, ale nadal zostaje przy podwyższonych poziomach w związku z dobrą kondycją franka na rynku względem głównych walut. Dzisiejsze wydarzenia ograniczyły szanse na szybkie odrabianie strat przez dolara poniesionych w poprzednich tygodniach, zmniejszając także szanse przeceny złotego. Na większe zmiany na rynku walutowym prawdopodobnie będziemy musieli poczekać do przyszłej środy, kiedy poznamy rezultat posiedzenia komitetu monetarnego Rezerwy Federalnej.

10 wrz 2020 17:22|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

10 wrz 2020 11:38

Europejski Bank Centralny wywoła silne wahania (komentarz walutowy z 10.09.2020)

9 wrz 2020 17:34

Aprecjacja dolara zatrzymana (popołudniowy komentarz walutowy z 9.09.2020)

9 wrz 2020 13:10

Uspokojenie nastrojów (komentarz walutowy z 9.09.2020)

8 wrz 2020 18:06

Traci złoty, tanieje ropa, nastroje gorsze niż wczoraj (popołudniowy komentarz walutowy z 8.09.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut