Wymieniaj waluty

Wymieniaj waluty
i zdobywaj darmowe losy.

Pula nagród: 500 000 zł

Weź udział w loterii >

EUR/PLN wraca na dołki, kurs dolara nie przedłuża odbicia. Kursy walut zerkają na indeks NASDAQ (komentarz z 20.01.2022)

20 sty 2022 9:45|Bartosz Sawicki

Złoty szybko oswoił się z turbulencjami na Wall Street, a dolar nie przedłuża korekcyjnego odbicia. EUR/PLN jest przyklejony do 4,52, czyli ubiegłotygodniowych, kilkumiesięcznych dołków.

Po burzliwej sesji odbicie amerykańskich indeksów giełdowych zostało stłamszone. Wzrost dochodowości obligacji tradycyjnie najboleśniej odczuwają mocno zadłużone spółki z sektora technologicznego. Grupujący je NASDAQ już na 10 proc. odpadł od szczytów wszech czasów z listopada. Gdyby styczeń kończył się dziś, to byłby najgorszym miesiącem dla technologicznych gigantów od marca 2020 roku i panicznego krachu z pierwszej fali pandemii.

Część giełdowych komentatorów mówi już o głębokiej korekcie, a nawet wieszczy bessę. Oczywiście w takim scenariuszu trudno byłoby zakładać dobre zachowanie aktywów i walut rynków wschodzących, ale skłaniamy się do oceny, że ostatnie zawirowania okażą się przejściowe, a najczarniejsze przepowiednie się nie sprawdzą. Nie zmienia to oceny, że w tej chwili stanowi to główne zagrożenie dla złotego. Nie jest to oczywiście jedyny potencjalny problem. W dalszej kolejności należy wymienić sytuację epidemiczną, hamującą gospodarkę strefy euro i Chin, konflikt polskiego rządu z Brukselą. Sprawia to, że nie widzimy znacznego pola do kontynuacji rajdu złotego, który od początku roku, choć zyskiwał do głównych walut, to jednocześnie ogląda plecy forinta i korony czeskiej.

Kursy walut regionu euro, wykres EUR/PLN; źródło: Bloomberg

Wracając do EUR/PLN: prognozy Cinkciarz.pl niezmiennie zakładają, że na koniec marca za euro płacić będziemy około 4,50 zł. Obecnie kurs euro zamknięty jest w kilkugroszowym przedziale wahań poniżej 4,55 zł. Pokonanie tego pułapu otworzyłoby drogę do poważniejszego odreagowania. Kurs dolara powinien w najbliższym czasie pozostać w okolicy 4,00 zł. Notowania CHF/PLN nie powinien zbliżać się do 4,40 zł, jeśli nie dojdzie do przyspieszenia spadków na globalnych rynkach akcji.

Codzienny, darmowy komentarz rynkowy
20 sty 2022 9:45|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

19 sty 2022 9:48

Kursy walut pod dyktando obligacji: dolar odzyskuje blask, frank, funt i euro lekko drożeją (komentarz z 19.01.2022)

18 sty 2022 10:21

Kurs EUR/PLN spada, dolar odrabia przecenę. Kursy walut regionu w górę, wyjątkiem rubel (komentarz z 18.01.2022)

17 sty 2022 8:15

Kurs dolara zaczyna odbijać, notowania euro szukają dołka: kursy walut podatne na korektę (komentarz z 17.01.2022)

14 sty 2022 11:50

Kurs euro spada czwarty tydzień, dolar wyrwany z trendu, ale kursy walut może czekać korekta (komentarz z 14.01.2022)

Pobierz naszą aplikację

Monitoruj kursy walut, czytaj komentarze i korzystaj z naszych usług jeszcze szybciej, łatwiej i wygodniej. Gdziekolwiek jesteś.

Zobacz naszą aplikację