Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kurs euro spada czwarty tydzień, dolar wyrwany z trendu, ale kursy walut może czekać korekta (komentarz z 14.01.2022)

14 sty 2022 11:50|Bartosz Sawicki

W tym tygodniu mógł zostać postawiony krok milowy do przełamania kilkumiesięcznego umocnienia dolara. Kursy walut do złotego ustanawiały nowe dołki, ale impet spadków EUR/PLN czy CHF/PLN wyraźnie przygasł.

Złoty kończy czwarty kolejny tydzień umocnieniem względem euro, lecz tym razem będzie ono zapewne symboliczne. Choć minima osiągano w okolicy 4,52, to skala spadku EUR/PLN była znacznie mniejsza niż w pierwszej części miesiąca. Sugeruje to słabnięcie pozytywnego dla naszej waluty trendu. Co więcej, przebieg notowań i cofnięcie się kursu w drugiej części tygodnia tworzy układ, który można rozpatrywać w kategorii pierwszego zwiastuna, że krótkoterminowy dołek został osiągnięty.

Kursy walut: euro, funt, dolar i inne waluty na tle złotego; źródło: Bloomberg

Nie spodziewamy się bardzo poważnych tarapatów i trwałej przeceny. Scenariuszem bazowym jest korekta EUR/PLN w kierunku 4,57. Prognozy Cinkciarz.pl zakładają, że złoty w szerszym ujęciu utrzyma pozytywny trend.

newsletter

NEWSLETTER

Codzienny, darmowy komentarz rynkowy

Zaznacz poniższe pole, a w przyszłości nie ominą Cię m.in. powiadomienia o webinarach, nowych prognozach walutowych lub ważnych wydarzeniach na rynku walutowym.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji tej usługi. W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu marketingu bezpośredniego przetwarzanie obejmuje mierzenie lub zrozumienie skuteczności naszych działań marketingowych oraz dopasowanie treści lub działań marketingowych - profilowanie (zautomatyzowana ocena oparta na posiadanych przez nas Twoich danych osobowych). Wyrażenie tej zgody skutkuje również udzieleniem zgody na otrzymywanie od nas informacji handlowych na wybrany przez Ciebie kanał kontaktu. Przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pełna informacja o przetwarzaniu danych osobowych dostępna jest w Polityce prywatności.

Dolar: trend wzrostowy w gruzach?

W ostatnich dniach dolar został zepchnięty do głębokiej defensywy. EUR/USD obrał kierunek na 1,15, po drodze opuszczając wielotygodniowy przedział wahań i podkopując półroczny trend spadkowy. Miało to miejsce pomimo 40-letnich szczytów inflacji w USA i kontynuacji zwrotu w komunikacji Rezerwy Federalnej. Zapowiada on szybkie porzucenie kryzysowego instrumentarium, rozpoczęcie podwyżek stóp już w marcu i łącznie cztery ruchy kosztu pieniądza o sumarycznej skali 100 pkt bazowych w 2022 roku.

Kurs dolara, wykres indeksu dolarowego; źródło: Bloomberg

Rajd dolara w końcówce 2021 roku był jednym z głównych źródeł (a wręcz praprzyczyną) opałów złotego i innych walut postrzeganych jako ryzykowne, m.in. przedstawicieli koszyka gospodarek wschodzących. W tym świetle może się wydawać, że opisywane znaki, że EUR/PLN mógł ustanowić dołek, a EUR/USD ma otwartą drogę do dalszej zwyżki, mogą wydawać się sprzeczne. Niekoniecznie. Po pierwsze: złoty nie powinien być trwale spychany ze wzrostowej ścieżki. Po drugie: choć dalsza średnioterminowa słabość dolara może wisieć w powietrzu, to osłabienie może poprzedzać ruch wzrostowy. Takie odreagowanie po dość ostrej wyprzedaży obrazowanej przez 1-procentowy spadek indeksu dolarowego (mierzy wartość do głównych walut, głównie euro) byłoby czymś normalnym.

Euro: nadal daleko do roli pupila

Potwierdzenie pozytywnych fundamentów stało się niewystarczające, by wykrzesać nową falę entuzjazmu wobec amerykańskiej waluty. To z kolei mogło skłaniać część mniej cierpliwych inwestorów do odwrócenia się od dolara. Postrzeganie euro wcale nie uległo jak dotąd zasadniczej poprawie. W gronie walut gospodarek rozwiniętych to właśnie euro (i frank) zdobyły w minionych dniach najmniej pola. Z czasem powinno się to jednak zmienić.

 

Wspólna waluta dopiero skorzysta na wycenie podwyżek stóp przez EBC (pierwsza za kilka kwartałów), czyli z opóźnieniem otrzyma wsparcie z kierunku windującego w 2021 roku dolara. Co więcej, jednym ze srogich rozczarowań 2021 roku było wygaśnięcie impetu wzrostu gospodarczego na Starym Kontynencie. Wystarczy wspomnieć, że w przypadku Niemiec jeszcze 12 miesięcy temu oczekiwana była ponad 4-procentowa dynamika PKB. Finalnie gospodarka naszego głównego partnera handlowego najpewniej wzrosła o zaledwie 2,5 proc. Znaczny w tym udział przerwanych globalnych łańcuchów dostaw i szerzej: tarapatów branży motoryzacyjnej. Pierwszych jaskółek wygasania napięć w sieciach logistycznych można już teraz doszukiwać się w globalnych wskaźnikach koniunktury czy danych o inflacji producenckiej w Chinach. Z czasem może pozwolić strefie euro nadganiać stracony dystans. Byłoby to jednoznacznie pozytywne nie tylko dla euro, ale również z punktu widzenia złotego, zaliczanego do grona walut najściślej związanych z koniunkturą w Eurolandzie.

14 sty 2022 11:50|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

13 sty 2022 9:48

Kursy walut pogłębiają spadki, dolar nad krawędzią, euro najtańsze od września (komentarz z 13.01.2022)

12 sty 2022 11:06

Kursy walut blisko wielotygodniowych dołków, złoty trzyma fason, dolar i frank tanieją (komentarz z 12.01.2022)

11 sty 2022 9:15

Kursy walut przestają spadać, frank w ogonie, rubel po wyprzedaży (komentarz z 11.01.2022)

10 sty 2022 11:16

Kursy walut mogą przestać spadać. Dolar z potencjałem do odbicia, a EUR/PLN do skromnej zwyżki (komentarz z 10.01.2022)