Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.
karta wakacyjna
Karta wielowalutowa idealna na wakacje!
0 zł za wydanie karty wirtualnej.
Zamów teraz >
karta wakacyjna
Oszczędzaj na
wakacjach
płacąc kartą wielowalutową!
Zamów teraz >

Kursy walut pogłębiają spadki, dolar nad krawędzią, euro najtańsze od września (komentarz z 13.01.2022)

13 sty 2022 9:48|Bartosz Sawicki

Ani zaostrzenie retoryki przez Rezerwę Federalną, ani nowe czterdziestoletnie rekordy inflacji w Stanach Zjednoczonych nie pogorszyły nastrojów inwestycyjnych i nie wsparły amerykańskiej waluty. Złoty kontynuuje umocnienie.

Tempo zniżki wytraciło impet, ale EUR/PLN mozolnie eroduje w kierunku 4,50. Prognozy Cinkciarz.pl zakładają osiągniecie tej bariery w I kw. br. W tym tygodniu notowania obniżyły się o skromne 0,5 proc. i kurs euro naruszył 4,52. Wspólna waluta kosztuje najmniej od trzech miesięcy.

Kurs euro, wykres EUR/PLN; źródło: Bloomberg

Mocniej od wspólnej waluty złoty zyskuje w relacji do franka, którego kurs spadł pod 4,35 zł, ale CHF/PLN nie może dotrzeć do 4,30 zł. Zniżkę w kierunku 5,40 pogłębia także GBP/PLN. W końcówce tygodnia złoty powinien mieć ograniczone pole do umocnienia względem walut europejskich.

Codzienny, darmowy komentarz rynkowy

Dolar: co nie chce rosnąć, będzie spadać

W zdecydowanym odwrocie znajduje się natomiast dolar. Na papierze pozytywne dla waluty wydarzenia, jak kontynuacja zwrotu Rezerwy Federalnej w kierunku polityki skoncentrowanej na walce z inflacją przy jednoczesnych cyklicznych rekordach dynamiki cen (7 proc. rok do roku) nie stają się impulsami do zakupów amerykańskiej waluty. Wręcz przeciwnie: coraz ostrzej traci ona na wartości.

Kurs dolara: USD/PLN i EUR/USD; źródło: Bloomberg

Kurs EUR/USD pojawił się ponad 1,14 po raz pierwszy od listopada. Notowania nie tylko z impetem opuściły wielotygodniowy przedział wahań, ale także są na krawędzi przełamania wielomiesięcznego trendu umocnienia amerykańskiej waluty. W takim wypadku otworzyłaby się przestrzeń do dalszego wzrostu notowań o około 2 proc. Potwierdza się nasze założenie, że bardzo wygórowane oczekiwania odnośnie do zamierzeń Rezerwy Federalnej staną się w tym roku balastem dla dolara, który wyczerpał potencjał do umocnienia. Niezmiennie prognozujemy, że na koniec marca za jedno euro trzeba będzie zapłacić 1,15 USD. Oznacza to, że celem dla USD/PLN na najbliższe tygodnie powinno stać się 3,90. Obecnie kurs dolara wynosi 3,95 zł, w niespełna dwa miesiące amerykańska waluta potaniała o 25 groszy.

 

 

 

 

 

 

 

13 sty 2022 9:48|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

12 sty 2022 11:06

Kursy walut blisko wielotygodniowych dołków, złoty trzyma fason, dolar i frank tanieją (komentarz z 12.01.2022)

11 sty 2022 9:15

Kursy walut przestają spadać, frank w ogonie, rubel po wyprzedaży (komentarz z 11.01.2022)

10 sty 2022 11:16

Kursy walut mogą przestać spadać. Dolar z potencjałem do odbicia, a EUR/PLN do skromnej zwyżki (komentarz z 10.01.2022)

4 sty 2022 16:26

Stopy RPP bez niespodzianek w górę, kursy walut na spadkowej ścieżce (komentarz z 4.01.2022)