Wymieniaj waluty

Wymieniaj waluty
i zdobywaj darmowe losy.

Pula nagród: 500 000 zł

Weź udział w loterii >

Kurs EUR/PLN spada, dolar odrabia przecenę. Kursy walut regionu w górę, wyjątkiem rubel (komentarz z 18.01.2022)

18 sty 2022 10:21|Bartosz Sawicki

Początek tygodnia na rynkach finansowych nie jest burzliwy, głównie za sprawą Dnia Martina Luthera Kinga w USA. Złoty lubi ciszę i spokój. Kurs euro testuje ubiegłotygodniowe, kilkumiesięczne dołki – EUR/PLN spada ponownie do 4,52.

Przetasowania z sesji, w których nie pracuje jedno z głównych centrów finansowych świata, często mają nietrwały charakter. Uważamy, że złoty wyczerpał krótkoterminową przestrzeń do umocnienia, m.in. ze względu na nierozwiązany konflikt polskiego rządu z Unią Europejską. Polskiej walucie nie sprzyja także ciąg niepokojących sygnałów z gospodarki naszego głównego partnera handlowego. Koniunktura w Niemczech zmaga się z balastem pandemicznych obostrzeń i wzrostu liczby zachorowań, najwyższej od dekad inflacji ograniczającej siłę nabywczą gospodarstw domowych oraz utrzymujących się napięć w światowych łańcuchach logistycznych. Negatywne tendencje powinny znaleźć odzwierciedlenie w dzisiejszym (11:00) odczycie indeksu ZEW.

Kurs euro, wykres EUR/PLN; źródło: Bloomberg

Wracając do złotego, notowania EUR/PLN w najbliższych kilkudziesięciu godzinach powinny być zamknięte pomiędzy 4,52 a 4,54 zł. Dopiero powrót ponad drugi z wymienionych poziomów może otwierać drogę do silniejszej korekty zimowego rajdu złotego i powrotu EUR/PLN w okolice 4,57. W perspektywie najbliższych miesięcy na perspektywy polskiej waluty patrzymy pozytywnie.

W ostatnich kilku dniach dolar odrabia osłabienie do większości głównych walut, np. EUR/USD cofnął się z okolic 1,15 do 1,14. Ruch ten postrzegamy w kategoriach korekty. Prognozy Cinkciarz.pl na pierwszą część roku zakładają umiarkowane osłabienie amerykańskiej waluty. Perspektywa, nawet zdecydowanego zacieśniania polityki monetarnej przez Rezerwę Federalną jest już przez inwestorów dobrze przetrawiona. Na poziomie kursu USD/PLN powinno przełożyć się to na zniżkę do 3,90 na koniec marca. Otrząśnięcie się rynku ropy naftowej z szoku, który wywołał omikron, i powrót cen surowca do szczytów (w przypadku odmiany Brent do 87 dolarów za baryłkę) wspiera koronę norweską i dolara kanadyjskiego, które w ostatnim miesiącu wraz z funtem okazały się najbardziej odporne na renesans złotego. Napięta sytuacja geopolityczna nie pozwala na tych książkowo pozytywnych warunkach skorzystać rublowi, który bardzo mocno odstaje od rozpędzonego peletonu rynków wschodzących.

Codzienny, darmowy komentarz rynkowy
18 sty 2022 10:21|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

17 sty 2022 8:15

Kurs dolara zaczyna odbijać, notowania euro szukają dołka: kursy walut podatne na korektę (komentarz z 17.01.2022)

14 sty 2022 11:50

Kurs euro spada czwarty tydzień, dolar wyrwany z trendu, ale kursy walut może czekać korekta (komentarz z 14.01.2022)

13 sty 2022 9:48

Kursy walut pogłębiają spadki, dolar nad krawędzią, euro najtańsze od września (komentarz z 13.01.2022)

12 sty 2022 11:06

Kursy walut blisko wielotygodniowych dołków, złoty trzyma fason, dolar i frank tanieją (komentarz z 12.01.2022)

Pobierz naszą aplikację

Monitoruj kursy walut, czytaj komentarze i korzystaj z naszych usług jeszcze szybciej, łatwiej i wygodniej. Gdziekolwiek jesteś.

Zobacz naszą aplikację