Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Euro dostaje wsparcia (popołudniowy komentarz walutowy z 21.01.2020)

21 sty 2020 15:57|Bartosz Grejner

Dane z niemieckiej gospodarki zwiększają nadzieję na odbicie od dna gospodarki strefy euro, a także na piątkowe odczyty PMI. Wiara rynku w redukcję stóp na Wyspach spada — funt zyskuje względem dolara. Stosunkowo dobra kondycja złotego przy ograniczonych wahaniach — EUR/PLN ponownie poniżej 4,24, ale wahania mogą wzrosnąć w czwartek i piątek.

Pozytywny początek roku dla strefy euro i waluty

Po południu obserwowaliśmy stopniowe wzmocnienie się euro po publikacji optymistycznych danych wskaźnika nastroju ekonomów wg instytutu ZEW. Notowania EUR/USD wzrosły do ok. 1,1180. Dane te mogą być wskazówką do indeksów PMI dla strefy euro, które poznamy w piątek. Jeżeli ich wydźwięk będzie podobny jak indeksu ZEW, kurs euro do dolara może z powrotem zbliżyć się do granicy 1,12.

Byłby to także pozytywny scenariusz dla złotego, który w dalszym ciągu pozostaje w dobrej kondycji. Brak aprecjacji dolara jest tutaj także pomocny. Napływające dobre dane ze strefy euro mogą wspierać trend umocnienia złotego. Notowania EUR/PLN spadły dzisiaj po południu z powrotem poniżej 4,24. W kontekście ostatnich dni czy tygodni kurs poruszał się dzisiaj w bardzo ograniczonym przedziale. Może on się istotnie rozszerzyć w czwartek (konferencja prasowa ECB) i piątek (dane PMI). Wstrzymanie silnego wzrostu franka na rynku globalnym także powstrzymuje CHF/PLN przed dalszymi wzrostami kursu. Nieco lepsze od oczekiwań wskaźniki PMI mogłyby dodatkowo wesprzeć złotego w relacji do szwajcarskiego waluty.

W dalszej części dnia stopniowo zyskiwał także funt — notowania GBP/USD wzrosły nieco ponad 0,4 proc., do ok. 1,3080. To pokłosie lepszych od oczekiwań danych z brytyjskiego rynku pracy opublikowanych jeszcze przed południem. Co ciekawe, chwilę po rozpoczęciu notowań na nowojorskiej giełdzie, rynek wyceniał prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych przez Bank Anglii na najbliższym styczniowym posiedzeniu na ok. 60 proc. (na podstawie indeksów swap). To o ok. 13 pkt proc. mniej niż jeszcze pod koniec ubiegłego tygodnia i ten sentyment wspiera dzisiaj nieco funta. Kurs GBP/PLN wzrósł dzisiaj do blisko 5,00, ale granicy tej nie przekroczył.

Pomocne okazały się lepsze od oczekiwań dane z niemieckiej gospodarki (indeks ZEW), a także stosunkowo silna pozycja złotego w relacji do walut regionu. Dla funta, a także dla notowań GBP/PLN, istotne w tym tygodniu będą piątkowe publikacje wskaźników PMI. Znacznie wyższe od konsensusu odczyty PMI brytyjskiej gospodarki mogłyby wesprzeć funta (ostatnie dni to relatywnie niewielkie wahania, jak na brytyjską walutę), choć dobre odczyty nie są takie pewne — dane makro z Wielkiej Brytanii w ostatnich kilku tygodniach są co najwyżej mieszane, stąd też wzmogła się dyskusja o redukcji stóp procentowych.

Jutro na rynku

O godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikuje dane produkcji przemysłowej oraz inflacji producentów (PPI) w Polsce w grudniu. Po zawodzie w postaci spadku produkcji budowlanej w grudniu nieco większa uwaga może skupić się na danych z przemysłu. Mediana oczekiwań rynkowych wskazuje na wzrost o 6,4 proc. r/r i odczyt wyraźnie poniżej tego poziomu może nieco osłabić złotego. Należy jednak pamiętać, że polska waluta reaguje w największej mierze na czynniki zewnętrzne. Dane z Polski, póki pozostają blisko konsensusu, mają ograniczony wpływ na koszyk złotego.

21 sty 2020 15:57|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

21 sty 2020 13:02

Silniejszy funt, większa wiara w Niemcy (komentarz walutowy z 21.01.2020)

20 sty 2020 18:03

Dziś spokój, jutro istotne dane (popołudniowy komentarz walutowy z 20.01.2020)

20 sty 2020 14:11

Dolar najsilniejszy od ponad trzech tygodni (komentarz walutowy z 20.01.2020)

17 sty 2020 17:15

Dolar najsilniejszy od tygodnia (popołudniowy komentarz walutowy z 17.01.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut