Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Euro najdroższe od wiosny (komentarz walutowy z 28.10.2020)

28 paź 2020 8:58|Cinkciarz.pl

Kurs USD/PLN ponad 3,90, EUR/PLN przy 4,60. Przebieg pandemii uderza w euro i złotego. Najbliższym wydarzeniem mogącym dać impuls do umocnienia polskiej waluty są wybory prezydenckie w USA. W szerszym horyzoncie nadziei na powrót apetytu na ryzyko można upatrywać w amerykańskim pakiecie fiskalnym, ale także w szybkim opracowaniu szczepionki na COVID-19.

Na razie druga fala pandemii przybiera na sile i postępuje stopniowe zamrażanie europejskich gospodarek. Francja jest o krok od wprowadzenia lockdownu, w podobnym kierunku rozwija się również sytuacja w Niemczech. Na pierwszym froncie epidemicznych obaw znajduje się również Polska, co w naturalny sposób uderza w złotego i podtrzymuje jego słabość. Tłem jest nerwowe wyczekiwanie na rozstrzygnięcia na amerykańskiej scenie politycznej.

Bariera 4,60 znów złamana

Kurs EUR/USD runął pod 1,18. Wspólna waluta została przeceniona pod wpływem nowych informacji o planowanych restrykcjach we Francji i Niemczech. Słabość euro powinna zostać utrzymana, ale przed wyborami w USA raczej nie rozwinie się w mocniejszy trend. Przedział kursu z ubiegłego tygodnia (1,17-1,19) najprawdopodobniej nadal będzie obowiązywać.

Naruszenie przez kurs EUR/PLN bariery 4,60 wisiało w powietrzu od wielu dni i w środę rano w końcu się materializuje. Za euro płacimy najwięcej od kwietnia. Przypomnijmy, że wiosenne szczyty kursu to okolice 4,63. W rezultacie wspomnianych przetasowań dolar wyceniany jest już na ponad 3,90 zł. W najbliższych dniach złoty powinien pozostać w defensywie.

Prace coraz bardziej zaawansowane

W tym tygodniu pojawiają się także pozytywne informacje o przebiegu badań nad szczepionką na koronawirusa. Choć przeszły one bez większego echa i są w cieniu rozwoju pandemii, to nie można wykluczyć, że jeszcze w tym roku wysiłki naukowców zakończą się sukcesem i jednocześnie urosną do rangi motywu przewodniego notowań.

Pod koniec października prowadzonych jest ponad 200 projektów badawczych, a niemal co piąty z nich jest już w fazie testów klinicznych. Doniesienia medialne sugerują, że najbardziej zaawansowane są one w przypadku specyfików opracowywanych przez firmę Moderna, agencję federalną CDC, Jansenn (spółka farmaceutyczna Johnson & Johnson) oraz koncern AstraZeneca, który połączył siły z naukowcami Uniwersytetu Oksfordzkiego.

W najbliższych kilku tygodniach można zatem spodziewać się obiecujących komunikatów dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa szczepionek. Nie można także przekreślać szans na powodzenie badań rosyjskich, czy chińskich. Osobną kwestią jest sprostanie wyzwaniom logistycznym i organizacyjnym pozwalającym rozpowszechnić szczepionkę na znaczną skalę.

As w rękawie rynków wschodzących

Biorąc to wszystko pod uwagę, zakładamy, że w połowie przyszłego roku dostępność szczepionek może być na tyle masowa, by uodpornić także globalną gospodarkę i rynki finansowe. Powinno to wywołać silne odbicie, na którym szczególnie skorzystają głęboko przecenione waluty i aktywa gospodarek wschodzących, które tradycyjnie wykazują najsilniejsze związki z kondycją globalnego wzrostu gospodarczego. W gronie beneficjentów znalazłby się oczywiście również złoty.

28 paź 2020 8:58|Cinkciarz.pl

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

27 paź 2020 8:40

Tryumf Demokratów źle wróży dolarowi (komentarz walutowy z 27.10.2020)

26 paź 2020 8:47

Koronawirus neutralizuje atuty złotego (komentarz walutowy z 26.10.2020)

23 paź 2020 11:12

Złoty w odwrocie, funt najdroższy od maja (komentarz walutowy z 23.10.2020)

28 wrz 2020 18:20

Złoty poddaje się presji (popołudniowy komentarz walutowy)

Atrakcyjne kursy 27 walut