Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Koronawirus neutralizuje atuty złotego (komentarz walutowy z 26.10.2020)

26 paź 2020 8:47|Cinkciarz.pl

Pogorszenie się sytuacji epidemicznej i przywrócenie przez rząd części restrykcji nie sprzyjają złotemu – niechybnie odbiją się na kondycji gospodarki. Kurs EUR/PLN nie może się od kilku dni oderwać się na bezpieczny dystans od 4,60. Wyraźnie rośnie ryzyko przejściowego wyjścia ponad ten pułap i wzrostu w kierunku wiosennych maksimów kursu, czyli okolic 4,63. Polska waluta jest słabsza niż korona czeska, forint, czy rosyjski rubel.

Zatrważające tempo rozwoju drugiej fali pandemii i objęcie całego kraju czerwoną strefą oznaczają, że w czwartym kwartale poprawa koniunktury jest skazana na wytracenie impetu. Gospodarka nie zostanie aż tak mocno sparaliżowana i spętana restrykcjami jak wiosną, m.in. granice państw nie powinny zostać zamknięte, ale sytuacja epidemiczna i tak mocno wpłynie na postępowanie konsumentów i przedsiębiorców. W rezultacie prognozy zakładające około pięcioprocentowy wzrost polskiej gospodarki w 2021 roku stają się coraz bardziej wątpliwe.

Niemiecki przemysł wciąż trzyma się mocno

Na razie pewnym światełkiem w tunelu jest kondycja przemysłu Niemiec, naszego głównego partnera handlowego (obrazowana chociażby przez zaskakująco wysoki odczyt indeksu PMI w ostatni piątek). Trudno jednak nie dostrzegać zagrożenia, że wkrótce ulegnie ona pogorszeniu. W tym kontekście kolejnych wskazówek powinien udzielić dzisiejszy odczyt indeksu Ifo.

Zły czas, by patrzeć na fundamenty

Imponujące tempo wzrostu gospodarczego w Polsce było w ostatnich latach mocnym punktem złotego. Podobnie miało być w obliczu pandemii. Skala załamania w tym roku w świetle prognoz Komisji Europejskiej ma być najmniej dotkliwa w całej Unii. Polska gospodarka skurczy się o nieco ponad 3 proc. Dla porównania: spadek PKB Czech przekroczy 6 proc., a strefy euro wyniesie niemal 8 proc. rok do roku. Jednocześnie pełne odrobienie pandemicznego krachu miało nastąpić szybciej niż w innych krajach. W rezultacie stopy procentowe również miały być podwyższone znacznie wcześniej.

Mając to na uwadze, część inwestorów mogła postrzegać wyskok EUR/PLN z przełomu września i października w kategoriach okazji do kupna polskiej waluty. Od tego czasu wiele się zmieniło. Na przełomie kwartałów dzienna liczba nowych zakażeń COVID-19 nie przekraczała jeszcze 2000 osób. Dziś sięga nawet kilkunastu tysięcy i staje się realnym zagrożeniem dla koniunktury. Sprawia to, że – przynajmniej chwilowo – długoterminowe fundamenty są zepchnięte przez na dalszy plan przez komplikującą się sytuację epidemiczną.

Pandemiczne tarapaty złotego należy umieścić w kontekście dominującej na rynkach globalnych atmosfery wyczekiwania na kluczowe rozstrzygnięcia natury politycznej. Trudno oczekiwać, żeby ubiegłotygodniowe osłabienie dolara przekształciło się w trwalszą tendencję zaledwie tydzień przed wyborami prezydenckimi w USA. Kurs USD/PLN w ostatnim miesiącu waha się pomiędzy 3,77 a 3,94. Na starcie tygodnia jest niemal dokładnie w połowie tego przedziału, a za bardziej prawdopodobne można postrzegać podbicie w kierunku 3,90, niż osunięcie się do 3,80.

Brexitowa huśtawka nastrojów trwa. Funt jest kilka groszy tańszy niż w ubiegłotygodniowym, kilkumiesięcznym szczycie, ale wciąż kosztuje ponad 5 zł. W najbliższym czasie może zabraknąć nowych, pozytywnych doniesień dotyczących negocjacji handlowych, które mogłyby ponownie mocno windować kurs brytyjskiej waluty.

26 paź 2020 8:47|Cinkciarz.pl

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

23 paź 2020 11:12

Złoty w odwrocie, funt najdroższy od maja (komentarz walutowy z 23.10.2020)

28 wrz 2020 18:20

Złoty poddaje się presji (popołudniowy komentarz walutowy)

28 wrz 2020 13:10

Pozytywny początek tygodnia (komentarz walutowy z 28.09.2020)

25 wrz 2020 18:23

Słaby tydzień dla złotego (popołudniowy komentarz walutowy z 25.09.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut