Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Euro pogrążone przez ryzyko polityczne, kurs franka o 25 groszy nad majowym dnem (komentarz z 14.06.2024)

14 cze 2024 10:04|Bartosz Sawicki

W minionym tygodniu dolar tracił w relacji do większości walut gospodarek rozwiniętych. Do osłabienia USD, ostrego wzrostu cen obligacji USA i rekordów na Wall Street przyczyniły się niskie odczyt inflacji (bazowej, konsumenckiej, i producenckiej) oraz posiedzenie FOMC, które nie zaskoczyło mocniejszym od oczekiwań zaostrzeniem kursu przez Rezerwę Federalną. Decydenci zakładają, że do końca 2025 r. koszt pieniądza w USA zostanie pięciokrotnie obniżony. Złoty nie jest jednak w stanie skapitalizować na papierze korzystnego otoczenia ze względu na wzrost ryzyka politycznego we Francji. EUR/PLN wzrósł w okolice 4,35. USD/PLN z 4,05 tylko na moment cofnął się do 4,0 i w piątkowy poranek USD/PLN jest w okolicy 4,06. Frank tradycyjnie karmi się problemami strefy euro. CHF wspiera też niepewność, czy SNB 20 czerwca obniży stopy procentowe. CHF/PLN zbliża się do 4,55.

 Euro i złoty pogrążone przez francuski chaos, kurs franka 25 groszy nad majowym dnem; Źródło: Cinkciarz.pl

Spis treści:

  1. Euro: strach przed Le Pen ważniejszy niż słabość USD
  2. Złoty: EUR/PLN nie może oderwać się od 4,35

Euro: strach przed Le Pen ważniejszy niż słabość USD

Jeszcze słabsze od dolara są jen i euro. USD/JPY w piątek ponownie przebijał 158, rosnąc do sześciotygodniowych maksimów, gdyż Bank Japonii nie zaostrzył polityki poprzez modyfikację parametrów skupu aktywów. Co zdecydowanie ważniejsze dla PLN i walut regionu, EUR/USD po wyskoku do 1,0850 cofnął się ponownie w kierunku 1,07 pod wpływem chaosu na scenie politycznej Francji prowadzącego do głębokiej przeceny obligacji skarbowych.

Dolar, kurs EUR/USD i USD/PLN; źródło: Bloomberg

Inwestorzy obawiają się potencjalnej wygranej Zjednoczenia Narodowego w rozpisanych na 30 czerwca przyspieszonych wyborach parlamentarnych. Pierwsze sondaże mówią, że poparcie populistycznego ugrupowanie Marine Le Pen może przekroczyć 35 proc. Różnica rentowności 10-letnich papierów francuskich w relacji do niemieckich rozszerzyła się do poziomów nienotowanych od 2017 r. W czasie gdy S&P 500 ustanawia rekordy wszech czasów, europejski indeks Stoxx 600 zmierza do zanotowania najgorszego tygodnia w tym roku. Presja na wspólną walutę i europejskie aktywa ciąży złotemu i pozostałym walutom o zbliżonej charakterystyce. W minionych dniach traciła też korona czeska, a jeszcze głębiej przeceniony został węgierski forint.

Złoty: EUR/PLN nie może oderwać się od 4,35

Wyprzedaż polskiej waluty straciła impet, ale złoty wciąż nie może otrząsnąć się ze słabości i jest zagrożony dalszą przeceną. EUR/PLN po trzydniowym skoku o prawie 1,5 proc. rozpoczętym w miniony piątek przykleił się do okolic 4,35. Sforsowanie przez kurs euro tego pułapu mogłoby otworzyć drogę do wzrostu notowań do 4,37 zł. To maksimum z kwietnia ustanowione po ataku Iranu na Izrael. W okolicach tych przebiega obecnie również bardzo ważna, 200-sesyjna średnia, która dodatkowo wzmacnia znaczenie lokalnego szczytu.

Kurs euro, kurs EUR/PLN; źródło: Bloomberg

Trwałe i głębokie osłabienie PLN nie jest naszym scenariuszem bazowym. Zakładamy, że po uspokojeniu nastrojów i przygaśnięciu awersji do ryzyka kursy walut stopniowo powrócą do zniżek. Taki przebieg notowań złotego odegrał się już w styczniu i maju. Kurs euro po ostrej zwyżce stopniowo osuwał się i niczym przez magnes przyciągany był w okolice 4,25 zł. Postrzegamy je w kategoriach docelowego punktu równowagi notowań w drugiej połowie roku. Odrabianie strat powinno przyśpieszyć po cofnięciu się EUR/PLN poniżej 4,32. Bariera ta powstrzymała zniżkę we wtorek i środę.

14 cze 2024 10:04|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

13 cze 2024 9:00

Niska inflacja w USA zawraca kurs dolara, złoty przestał tonąć (komentarz z 13.06.2024)

12 cze 2024 8:00

Kurs euro blisko 4,35, inflacja i Fed zagrożeniem dla USD (komentarz z 12.06.2024)

11 cze 2024 8:30

Złoty w opałach. Kurs dolara powyżej 4,0 zł, kurs franka dotknął 4,50 zł (komentarz z 11.06.2024)

10 cze 2024 8:00

Kurs dolara eksplodował po kosmicznych danych, kurs euro z nowym maksimum (komentarz z 10.06.2024)

Atrakcyjne kursy 27 walut