Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Złoty w opałach. Kurs dolara powyżej 4,0 zł, kurs franka dotknął 4,50 zł (komentarz z 11.06.2024)

11 cze 2024 8:30|Bartosz Sawicki

W pierwszej części czerwca złoty wyraźnie traci na wartości. Kursy walut winduje gasnący optymizm odnośnie do zamierzeń Fed. Nie bez znaczenia jest też przypominające o sobie ryzyko polityczne, najpierw w koszyku rynków wschodzących, teraz w strefie euro. EUR/PLN zbliżając się do 4,34 znalazł się wczoraj najwyżej od przeszło miesiąca. USD/PLN wyskoczył ponad 4,0. Frank jako defensywna waluta fundująca jest wspierany przez ucieczkę z rynków wschodzących i utratę przez rynki przekonania, że SNB 20 czerwca dokona drugiej redukcji stóp procentowych. CHF/PLN dotknął w poniedziałek bariery 4,50, z kolei GBP/PLN przekroczył 5,10. Tarapaty złotego nie powinny okazać się trwałe, ale o rynkowych nastrojach przesądzą jutrzejsze posiedzenie FOMC oraz dane o inflacji w USA za maj.

Kurs dolara eksplodował po kosmicznych danych, kurs euro z nowym maksimum; Źródło: Cinkciarz.pl

  1. Euro: siła USD i polityczne troski spychają EUR/USD
  2. Złoty: mocne fundamenty przemawiają za powrotem EUR/PLN na dołki

Euro: siła USD i polityczne troski spychają EUR/USD

Rynkowe nadzieje na szybkie luzowanie przez FOMC nie wytrzymały zderzenia ze świetnymi informacjami z rynku pracy. Potwierdziła się ocena, że wycenienie przez rynki wrześniowej obniżki stóp Fed z przeszło 60 proc. prawdopodobieństwem było przedwczesne. Silna rynkowa reakcja i skok USD zostały wzmocnione przez nisko zawieszoną po serii słabych danych z minionych tygodni poprzeczkę. Spadek EUR/USD pod 1,08 i poniedziałkową słabość wspólnej waluty w relacji do franka, czy funta z przypisać należy wynikom eurowyborów.

Euro do dolara, kurs EUR/USD; źródło: Bloomberg

We Francji, której agencja ratingowa S&P obcięła ostatnio ocenę wiarygodności kredytowej, zdecydowane zwycięstwo odniosło skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen. Doprowadziło to do rozwiązania parlamentu i ogłoszenia przedterminowych wyborów. W Niemczech SPD zanotowało najgorszy wynik w historii, uzyskując poparcie niższe niż Chadecy, ale także populistyczna AfD. Inwestorzy otrzymali na tacy atrakcyjny pretekst do bezpośredniego pogłębienia piątkowego ostrego cofnięcia się EUR/USD z okolic lokalnych szczytów 1,09. Historycznie reakcja na głosowanie do Europarlamentu nie miała miejsca, więc tym razem również nie powinna na dłużej stawać się motywem przewodnim notowań wspólnej waluty.

Złoty: mocne fundamenty przemawiają za powrotem EUR/PLN na dołki

Fundamenty złotego pozostają solidne. Wiodącym atutem, o którym przypomniały ubiegłotygodniowe posiedzenie RPP i konferencja prezesa NBP, jest jastrzębie nastawienie i niechęć władz monetarnych do obniżek stóp procentowych. Listę uzupełnia korzystna sytuacja w bilansie płatniczym, szeroki strumień bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz odbudowa konsumpcji napędzająca dynamikę PKB. Powolne odbicie inflacji przekładać się będzie na utrzymanie dodatnich realnych stóp procentowych.

Złoty, kurs EUR/PLN, CHF/PLN i USD/PLN; źródło: Bloomberg

Asem w rękawie może być wychodzenie koniunktury w Eurolandzie z marazmu zwiastowane przez poprawę nastrojów w przemyśle i usługach. W rezultacie, gdy rynkowy kurz zacznie opadać kurs euro z czasem powinien osunąć się w kierunku 4,25 zł. Na razie jednak presja się utrzymuje i polska waluta nie rusza do odrabiania strat. Po ostatnich zawirowaniach inwestorzy nie kwapią się z odbudową ekspozycji na ryzykowne waluty i aktywa, choć w wielu przypadkach ich wycena stała się ponownie atrakcyjna. Krzepnięciu nastrojów inwestycyjnych nie sprzyja atmosfera wyczekiwania na jutrzejsze posiedzenie Rezerwy Federalnej i dane o amerykańskiej inflacji za maj. Zrealizowanie się prognoz zakładających skok wskaźnika bazowego o 0,3 m/m utrzymałoby rynkowe status quo. Oznaczałoby, że presja cenowa jest nieco słabsza niż w pierwszym kwartale, gdy ceny rosły dwukrotnie szybciej od celu Fed, ale wciąż zbyt rozpędzona, aby można było bezpiecznie obniżać koszt pieniądza.

newsletter

NEWSLETTER

Codzienny, darmowy komentarz rynkowy

Zaznacz poniższe pole, a w przyszłości nie ominą Cię m.in. powiadomienia o webinarach, nowych prognozach walutowych lub ważnych wydarzeniach na rynku walutowym.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji tej usługi. W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu marketingu bezpośredniego przetwarzanie obejmuje mierzenie lub zrozumienie skuteczności naszych działań marketingowych oraz dopasowanie treści lub działań marketingowych - profilowanie (zautomatyzowana ocena oparta na posiadanych przez nas Twoich danych osobowych). Wyrażenie tej zgody skutkuje również udzieleniem zgody na otrzymywanie od nas informacji handlowych na wybrany przez Ciebie kanał kontaktu. Przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pełna informacja o przetwarzaniu danych osobowych dostępna jest w Polityce prywatności.
11 cze 2024 8:30|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

10 cze 2024 8:00

Kurs dolara eksplodował po kosmicznych danych, kurs euro z nowym maksimum (komentarz z 10.06.2024)

7 cze 2024 7:55

Kurs euro cofa się pod 4,30 po posiedzeniach RPP i EBC, dolar przed danymi z rynku pracy (komentarz z 7.06.2024)

6 cze 2024 8:38

Kursy walut wypchnięte przez zamieszanie na rynkach wschodzących, obniżka EBC nie uderzy w euro (komentarz z 6.06.2024)

4 cze 2024 11:00

Kurs euro blisko 4,30 zł, dolar rozpoczyna czerwiec od spadku (komentarz z 4.06.2024)